Vesti
Društvo i ekonomija
Koncesija bez parafa27.01.2007. 12:00
Izvor: Politika

Vrednost koncesije iznosi 1,46 milijardi evra, tako da prilično neozbiljno deluje špansko-austrijsko obrazloženje da se od jednog ovakvog posla privremeno odustaje zbog „prijateljskih saveta”.
Do pre samo dve nedelje sve je izgledalo kao puka formalnost. Još novembra prošle godine proglašen je pobednik tendera, Vlada Srbije je 11. januara odobrila koncesiju sa rokom važnosti od 25 godina, a čak se i najavljivao datum potpisivanja ugovora – 18. januar.
Tada je ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić, objavljujući ovu odluku, rekao da je sve spremno, da bi nedelju dana kasnije u izjavi medijima rekao da je razlog za nepotpisivanje ugovora – nedovoljna visina bankarske garancije. Umesto 15 miliona evra garancije, pobednički konzorcijum priložio je samo pet miliona evra. Ova suma je samo garancija za učešće na tenderu, tako da, zapravo, nije bilo neke nove uplate konzorcijuma.
Nekoliko dana kasnije oglasio se i direktor JP „Putevi Srbije” Branko Jocić, priznajući da je došlo do poteškoća u pregovorima, ali ostavljajući i mogućnost da ipak dođe do potpisivanja ugovora.
– Garancija mora da bude kompletna, i trebalo bi da se do 15. februara pojave sa novom garancijom – procenio je Jocić.
Reagovali su i mediji, pa se tako pojavila informacija da je FCC namerno čekao sa potpisivanjem, uz napomenu da su u međuvremenu dobili u drugim zemljama velike poslove, tako da im varijanta Horgoš – Požega nije više prioritet. Kao dodatni problem navodno se pokazala nedovoljna gustina saobraćaja na budućem autoputu, što onemogućava vraćanje uloženog kapitala u predviđenom roku.
U celoj priči oko koncesije veoma aktivan bio je i Bojan Kostreš, predsednik Skupštine AP Vojvodine, protiveći se ovom poslu kojim se, prema njegovom mišljenju, oštećuju građani Pokrajine. Kao argument je naveo da je autoput od Beograda do Novog Sada već izgrađen, kao i da je napravljen deo do Horgoša.
Ukoliko do 15. februara FCC, koji je jula prošle godine postao vlasnik dela Alpine Majreder, pa se tako i pojavio na tenderu, ne dostavi potrebnu garanciju i potpiše ugovor,
posao bi trebalo da dobije neka od niže rangiranih firmi – konzorcijum POOR, „Štrabag”, „Vinči” ili GNP.
Bez obzira na to ko se bude odlučio da u narednih četvrt veka naplaćuje putarinu na ovoj deonici, moraće prethodno da izgradi levu traku autoputa od Horgoša do Novog Sada u dužini od 108 kilometara i da održava deonicu od Novog Sada do Beograda, dugu 68 kilometara. Najznačajniji posao svakako će biti gradnja 148 kilometara autoputa koji će povezati Beograd i Požegu, kao deo buduće trase „Južni Jadran” koja se završava u Baru. Rok za izgradnju kompletnog autoputa je četiri godine od dobijanja koncesije, a onda sledi ubiranje prihoda..
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…