Vesti
Politika
Odbačeni prigovori SRS i 'Mađarske sloge'
28.01.2007. 16:00
Izvor: RTS
Republička izborna komisija [RIK] nije prihvatila prigovore SRS i Koalicije 'Mađarska sloga', kojima se osporava izveštaj Komisije o rezultatima parlamentarnih izbora kao nepotpun, jer nije sastavljen sa svih, već sa 99,84 odsto biračkih mesta. Za usvajanje prigovora glasalo je šest, dok je protiv bilo devet članova RIK-a.

Predstavnici SRS ukazali su da izveštaj o rezultatima izbora ne sadrži podatke sa svih 8.539 biračkih mesta na kojima su građani glasali, jer 15 birackcih mesta nije uzeto u obzir. Zamenik predsednika RIK-a iz SRS Dejan Đurđević objasnio je da je u pitanju šest biračkih mesta gde je glasanje poništeno, a odluka o ponavljanju glasanja nije doneta. On je podsetio i na osam biračkih mesta gde je glasanje poništeno, a zatim ta odluka stavljena van snage, kao i na biračko mesto broj dva u Obiliću, gde je glasanje prekinuto, jer je razbijena glasačka kutija.

Radikali su tražili da se njihov prigovor usvoji i glasanje na svih 15 mesta ponovi, a tek tada utvrde konačni rezultati izbora. Oni su ocenili da je donošenjem ovakvog izveštaja RIK grubo povedila pravila izborne i zakonske procedure i da se ne može prihvatiti argument da glasanje na tim mestima ne bi bitno uticalo na ukupne izborne rezultate. Radikali su, takođe, podsetili da je Vrhovni sud Srbije posle izbora 2000. godine naložio da se izbori ponove na 19 biračkih mesta na kojima su ponisteni zbog nepravilnosti, uz obrazloženje da se rezultati izbora ne mogu zasnivati na pretpostavkama.

Koalicija 'Mađarska sloga - Andraš Agošton - dr Pal Šandor' uputila je prigovor smatrajući da je RIK usvajanjem nepotpunog izveštaja povredila Zakon o izboru narodnih poslanika. Ta Koalicija navodi i da joj nije bilo omogućeno da prekontroliše i utvrdi glasove na svim biračkim mestima, smatrajući da je osvojila više glasova i da bi joj po tome moglo pripasti jedno mesto u parlamentu. Članovima RIK-a danas je dostavljen izveštaj Međunarodne misije za posmatranje izbora OEBS-a, u kome se navodi da su parlamenarni izbori u Srbiji bili slobodni, pravedni i obezbedli graĐanima istinsku mogućnost da se slobono opredele za jednu od političkih platformi.

Članovi RIK-a iz SRS i SPS odbacili su generalno pozitivne ocene o radu medija koje je iznela posmatračka misija, smatrajući da su neke stranke bile favorizovane, a njihove dve manje zastupljene, što je zabeleženo i u izveštaju OEBS-a.

Predstavnik DSS Zoran Balinovac rekao je da je OEBS-ov izveštaj prilično laskav za Srbiju, a posebno povodom primene pozitivne diskriminacije i lakšeg učešća lista nacionalnih manjina. On je ocenio da mediji nisu favorizovali vladajuće stranke, ali da su neki od njih zastranili u nesimpatijama prema SRS i SPS', doajući da se mora postaviti ozbiljno pitanje šta radi i cime se bavi B92. Balinovac je zaključio da je ukupni rad RIK-a tokom izornog procesa bio dobar, demokratičan i javan.

RIK je konačne rezultate izbora utvrdila u četvrtak, 25. januara.