Vesti
Politika
Polovina očeva ne plaća alimentaciju30.01.2007. 10:00
Izvor: Politika
Svake godine u Srbiji se razvede oko osam hiljada parova, a svaki drugi muškarac prestankom bračnog statusa smatra da prestaje i njegov roditeljski status
Četvorogodišnja Maja vrlo je sladak i ilustrativan dokaz teze da zajedničko spremanje ispita ne mora nužno da rezultira samo ocenom u indeksu, već čistom desetkom i to u – porodilištu! Majini roditelji su u roku završili arhitektonski fakultet i odlučili da sušenje pelena stave na spisak vannastavnih aktivnosti poslednje godine studija. Međutim, nekadašnji sjajni studenti ponašali su se kao zbunjeni brucoši na univerzitetu života, a život u zajednici sa roditeljima motivisan idejom „da malo prištede dok ne skupe za stan” sprečavao je izgradnju temelja sopstvenog gnezda i kumovao stalnim svađama. Umesto na proslavi petogodišnjice braka, oni su završili u – statistici koja svedoči da se svaki peti brak u Srbiji završava razvodom.Razvod, nažalost, nije označio i kraj svađa bivših supružnika – Majina mama je smatrala da sastavni deo odrastanja njihove devojčice treba da bude učenje stranih jezika i škola tenisa, otac je mislio da je davanje novca za beli sport luksuz koji nije u mogućnosti da finansira, a finale njihovih nesporazuma preneseno je na sud koji treba da odredi visinu alimentacije.
Svake godine u Srbiji se razvede oko osam hiljada parova, a svaki drugi muškarac smatra da prestankom bračnog prestaje i njegov roditeljski status i – odbija da plaća alimentaciju. Podaci Republičkog zavoda za statistiku svedoče da oko hiljadu majki godišnje preko suda „podseti” nesavesne očeve da treba da izmire svoje obaveze prema naslednicima, a advokati koji su uključeni u brakorazvodnu parnicu tvrde da je bitka za neplaćanje alimentacije jedna od najmučnijih epizoda „ratovanja” posvađanih supružnika.
– Da bi sprečio svaku diskusiju bivših supružnika na temu – koliko dete mesečno košta, zakonodavac je novim porodičnim zakonom utvrdio minimalni iznos za izdržavanje mališana koji se svakog meseca menja. Prema novousvojenom zakonu, minimalna alimentacija ne sme da bude manja od 11.323 dinara, a „koautori” u pisanju ovog zakona bili su upravo oni roditelji koji su bili „kreativniji” u smišljanju objašnjenja zbog čega neće novčano da učestvuju u odrastanju svog deteta. Porodičnim zakonom predviđeno je i da detetov stil života ne sme da se promeni nakon razvoda roditelja – objašnjava Ranka Vujović, načelnik u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku.
Logika zakonodavca bila je da dete treba da ima isti životni standard kao i onaj roditelj od koga se traži alimentacija. Ali, logika očeva od kojih se traži da finansijski učestvuju u detinjstvu svoje dece za nijansu je drugačija.
– Misao kojim se rukovodi većina muškaraca glasi: ’Neću njoj da dajem pare!’. Sudska praksa pokazuje da plaćanje alimentacije izbegavaju svi – i imućni i siromašni. Sudije koje sude u porodičnim sporovima ističu da očevi koji žive po Dedinju i ostalim elitnim gradskim brdima donose potvrde da im plata iznosi svega nekoliko stotina evra. Dovitljiviji prijavljuju umanjene prihode, menjaju adrese i prijavljuju imovinu na nekog drugog samo da ne bi plaćali izdržavanje deteta – napominje Ranka Vujović.
Naša sagovornica dodaje da je jedna od najvažnijih novina koju je doneo novi porodični zakon – fiksno određivanje alimentacije, a ova novina uvedena je pre svega zbog roditelja čija mesečna primanja nije moguće precizno utvrditi. Majka može tražiti i „procentualnu” alimentaciju, a ona ne može biti manja od 15 odsto, niti veća od polovine redovnih novčanih primanja roditelja koji plaća izdržavanje.
Advokati u čijem je opisu posla potraživanje alimentacije tvrde da je praksa za nijansu drugačija od teorije i da se izdržavanje u Srbiji ne naplaćuje tako brzo i efikasno. Oni ističu da roditelj koji je dobio starateljstvo nad detetom može povesti spor, ali u praksi to se može ostvariti samo ukoliko roditelj od koga se traži izdržavanje ima redovna mesečna primanja ili je vlasnik imovine. U suprotnom slučaju, on neće krivično odgovarati za to što svom detetu nije davao izdržavanje.
– Sudski postupak za utvrđivanje iznosa alimentacije ne traje dugo, ali je problem u tome što se u praksi te odluke ne sprovode sve dok postupak ne stigne do izvršnog suda. U dvomilionskom Beogradu Četvrti opštinski sud je jedini izvršni sud, a on je pretrpan najrazličitijim tužbama i očevi znaju da će njihov predmet stići na razmatranje za nekoliko godina, pa na sudu „velikodušno” pristaju da daju i polovinu mesečnih primanja izdržavanje deteta – zaključuje Ranka Vujović.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…