Vesti
Politika
Tadić i Koštunica o Kosovu?30.01.2007. 17:00
Izvor: B92
Beograd, Vašington, London -- Iz kabineta predsednika i premijera stižu oprečne informacije o mogućem sastanku pregovaračkog tima za Kosovo.
Kako je potvrđeno za B92 u kabinetu predsednika Srbije, u toku su konsultacije između Borisa Tadića i Vojislava Koštunice o sastanku beogradskog pregovaračkog tima za Kosovo, uoči najavljenog dolaska specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija, 2. februara.Prema našem izvoru kontakti između kabineta predsednika i premijera, održavani su i prethodnih dana. S druge strane, u Koštuničinom kabinetu kažu da se predsednik i premijer nisu konsultovali oko sastanka pregovaračkog tima Beograda.
Betin izvor je naveo da članovi pregovaračkog tima koje je imenovala Vlada Srbije, "u skladu sa zakonom, ne mogu da učestvuju u radu pregovaračkog tima sve do formiranja nove vlade Srbije".
To je u suprotnosti sa stavom predsednika Srbije Borisa Tadić - da pregovarački tim treba da postoji i nastavi da radi u cilju odbrane državnih i nacionalnih interesa u progovorima o budućem statusu Kosova, potvrđeno je u kabinetu predsednika Republike.
"Unutrašnja nezavisnost za Kosovo"
Srbija nudi unutrašnju nezavisnost albanskoj većini na Kosovu sporazumom koji simbolično čuva suverenitet Srbije.
Savetnik premijera Srbije i član pregovaračkog tima za Kosovo Slobodan Samardžić kaže da Srbija nudi unutrašnju nezavisnost albanskoj većini na Kosovu sporazumom kojim bi simbolično bio očuvan suverenitet Srbije nad Kosovom.
Samardžić je rekao da plan Beograda ne insistira na tome da Srbija kontroliše granicu, već bi taj posao bio prepušten međunarodnoj policiji. Plan bi uključio razmatranje tog pitanja kroz 20 godina.
Samardžić je izjavio da Beogradu nije pružena prilika da iznese svoje predloge u vezi s Kosovom. "Ahtisari je omogućio samo tri sata srpsko-albanskog razgovora o statusu prošle godine", rekao je Samardžić za Rojters, ocenjujući da je to bio razgovor gluvih.
"Jedini je problem u tome što gospodin Marti Ahtisari nije organizovao dovoljan broj sastanaka na kojima bi bili predočeni detalji i elementi te koncepcije", kaže Samardžić.
"To jeste bilo predočeno 24. jula na sastanku glavnih pregovarača, ali nismo imali prilike da o tome detaljnije razgovaramo jer je Ahtisari imao drugačiju ideju o vođenju tih razgovora. Ako oni jednog dana budu nastavljeni u drugim okolnostima, nemamo razloga da menjamo stav i platformu", kaže Samardžić.
Rojters ocenjuje da predlog koji je opisao Samardžić na prvi pogled ne izgleda suprotan predlogu Zapada, o čijem će se stavu više znati u petak, 2. februara, kada će Ahtisari predstaviti svoj predlog rešenja za status Kosova Beogradu i Prištini.
"SAD i EU podelili zaduženja"
Večernje novosti pišu da su SAD i EU, u okviru Kontakt grupe, podelile poslove oko Kosova. Vašington je dobio zadatak da nađe rešenje s Rusijom, a Evropska unija da omekša Srbiju da prihvati novi status Kosova, piše list.
Jedan zvaničnik administracije Sjedinjenih Američkih Država, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za list da je Vašington već ponudio blanko papir Rusiji da napiše šta želi za uzvrat ukoliko izglasa novu rezoluciju o Kosovu u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i da su Sjedinjene Američke Države spremne da učine ustupak Rusiji na Kavkazu, odnosno u Gruziji.
"Ispravna odluka SAD i EU"
SAD i EU su ispravno odlučile da stisnu zube i da ubrzaju proces rešavanja kosovskog pitanja, piše danas Fajnenšel tajms.
Njihov plan da dozvole da Kosovo proglasi nezavisnost, uprkos stavu Srbije i Rusije, jeste riskantan ali, uprkos tome, vredan pokušaja, jer bi održavanje postojećeg stanja i Kosovo i region osudilo na trajnu nestabilnost, što je neprihvatljivo, navodi list.
Marti Ahtisari za Kosovo predlaže, de fakto, državnost, ali ne pominje reč nezavisnost. Pored toga, u odvojenom sporazumu, koji neće morati da bude odobren u Ujedinjenim nacijama, Kosovu će biti dozvoljeno da proglasi nezavisnost, a druge zemlje, na čelu sa SAD i EU, biće slobodne da tu nezavisnost i priznaju.
Privlačnost tog rešenja, ocenjuje uvodničar lista, jeste u činjenici da ono omogućava Kosovu da proglasi nezavisnost, a da Srbija pri tom nije primorana da ga i prihvati.
I Rusija može da stoji po strani, ako podrži transfer nadležnosti sa Ujedinjenih nacija na Evropsku uniju. Moskvi se mora dati najmanje nekoliko nedelja da razmotri plan, ali ona na kraju mora da shvati da je stabilnost Balkana u opštem interesu, baš kao i u njenom, zaključuje autor komentara.
"Dva meseca za ubeđivanje Srbije"
Prištinski dnevnik Koha ditore objavio je danas da će zapadne diplomate u naredna dva meseca pokušati da ubede zvaničnike Srbije da prihvate Ahtisarijev predlog.
Pozivajući se na diplomate iz Kontakt grupe, dnevnik navodi da će, ako Beograd ne prihvati rešenje, u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija biti usvojena nova rezolucija koja bi otvorila put za nezavisnost Kosova.
List piše i da su predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica preko ruskih posrednika primili predlog izaslanika Ujedinjenih nacija. Taj predlog je, kako tvrdi list, izazvao Koštuničin bes, koji je zbog toga odbio da primi Ahtisarija 2. februara.
Dnevnik navodi da Rusija, uprkos javnim primedbama na plan Ahtisarija, neće sebe dovesti u opasnost da upotrebi veto u Savetu bezbednosti, ako se članice Kontakt grupe budu držale dogovora sa sastanka održanog 26. januara u Beču.
Iako zvanično nije saopšteno o kakvom je dogovoru reč, odnosno zašto se Rusija saglasila s planom, neimenovane zapadne diplomate tvrde da je to fiktivno odlaganje rešenja statusa za dva meseca, do sredine godine.
Taj period će teći od podnošenja predloga Ahtisarija Savetu bezbednosti. Ahtisari je, prema istom izvoru, spreman da organizuje sastanke timova Prištine i Beograda, ako se obe strane s tim saglase.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…