Vesti
Politika
Da li aktuelna vlada do izbora nove treba da radi punim kapacitetom?
30.01.2007. 17:00
Izvor: Danas
Slobodan Vučetić
bivši predsednik Ustavnog suda Srbije
Prema ustavnim zakonskim rešenjima vlada kojoj je prestao mandat ima bitna ograničenja u pogledu radnog kapaciteta. Postavlja se pitanje kakav je kapacitet vlade kojoj nije prestao mandat? S obzirom na to da su u toku konsultacije za formiranje nove vlade, i sama ta činjenica da prema izbornim rezultatima vladajuća koalicija nema 126 poslanika dovodi do toga da ona nema legitimitet da deluje punim kapacitetom. Bilo bi logično i u skladu s tradicijom razvijenih demokratskih zemalja da se aktuelna vlada ponaša kao da joj je prestao mandat.

Vukašin Pavlović
profesor Fakulteta političkih nauka
Mislim da vlada ne treba da radi punim kapacitetom. Nijedan ozbiljan posao ne bi trebalo da obavlja do formiranja nove vlade, što je sada prioritet. Takođe mislim da bi premijer Vojislav Koštunica u petak morao da primi specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija.

Jovan Komšić
sociolog iz Novog Sada
Mislim da situacija nalaže da Vlada iskoristi sve javne mogućnosti za kompresiju kapaciteta za pregovaranje o Kosovu, a te mogućnosti ima za popunjavanje i afirmaciju postojećih kapaciteta. Vlada i premijer te mogućnosti imaju. Drugo je pitanje računice, interesa i volje premijera da učestvuje u pregovaranju i rešavanju sudbonosnih pitanja, ili da to odloži na štetu ne samo pregovaračkog procesa, nego i građana i države. Ovde je reč o susretu sa zvaničnikom međunarodne zajednice, ali nije reč o jednokratnom rešavanju problema koji traje i stvar je njihove računice da li će biti aktivni sudionici. Ali je onda pitanje kakav je rezultat po državu i narod. Hoće li oni na taj način pomoći Srbiji ili neće. Mislim da Vlada ima legitimne kapacitete i mislim da ima potrebu da maksimalno koncentriše i afirmiše mogućnosti koje joj ti kapaciteti daju.

Mihajlo Crnobrnja
profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju
Pitanje šta je puni kapacitet vladi koja je u prelazu izbora, budući da je to zakonski neodređeno. Ipak, ona bi morala da funkcioniše ka onome što je politički bitno, dakle ne ka onome što je više puni kapacitet, već samo da preuzme minimalne obaveze. Mislim da bi to bilo pametno i mudro.

Dragoljub Žarković
glavni i odgovorni urednik nedeljnika Vreme
Vlada treba da održi redovno stanje i regularne odnose u sistemima koji obezbeđuju normalan život građanima, posebno pošto je izborni rezultat bio izjednačen. Vlada ne bi smela da izbegava međunarodne odnose. Bilo bi nelogično da promeni sistemske zakone koji je obavezuju da politički i moralno radi svoj posao, u šta spada i prijem Martija Ahtisarija.