Vesti
Društvo i ekonomija
Bubalo: Tajkuni štetni za državu
31.01.2007. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Privatizacija društvenih preduzeća u Srbiji će se završiti krajem 2007. bez obzira na to kako će izgledati nova vlada.
"Ako posle tog roka nešto i ostane", prema rečima ministra privrede Srbije Predraga Bubala, "to faktički više ne postoji, ili definitivno nema šanse za opstanak na tržištu".

"Što se tiče privatizacije javnih preduzeća, što je teži deo procesa za koji ne postoje nikakvi rokovi", Bubalo kaže da je to teži deo samo u smislu promena u glavama ljudi.

"Mnogo je lakše prodati neku tržišno pozicioniranu kompaniju, kao što je NIS, nego neko veliko društveno preduzeće, koje je zbog brojnih problema moralo da prođe najpre kroz restrukturiranje", rekao je Bubalo za novi broj časopisa Bankar.

On je rekao da su organizaciono dosta posla već uradili.

"Od devet osnovnih javnih preduzeća odvojili smo 60 non-kor firmi i one se već prodaju na aukcijama. Taj proces, dakle, ide svojim putem. Situacija se dosta iščistila, a biće izdvojene još neke firme i samo se čeka političko-socijalni trenutak za konsenzus", rekao je Bubalo.

To će se, smatra Bubalo, vrlo brzo desiti, ako ništa drugo zbog želje da se što pre utoli velika žeđ za besplatnim akcijama, a ta žeđ će doprineti konsenzusu u novom sazivu parlamenta.

On je rekao da je zakon već pripremljen i da samo treba sačekati da se konstituiše nova skupština.

"Suštinska novost je da se neće čekati da prvo prodamo EPS ili NIS, kao što je prvobitno bilo zamišljeno. Umesto toga ići će se na pretvaranje javnih preduzeća u akcionarska društva. Tako će se utvrditi i broj akcija, namenjenih građanima. Sa akcijama će moći da se trguje na berzi. U celu priču uključiće se i strateški partneri, plus neka dokapitalizacija i to će ići", rekao je Bubalo.

Na pitanje da li je postojao preveliki uticaj tajkuna na vladu Vojislava Koštunice i njenu ekonomsku politiku, Bubalo je rekao da "ne misli kako postoji veliki uticaj", bar ne na DSS, koji je, doduše, "najmanje prisutan u ekonomiji i kreiranju makroekonomske politike".

"Definitivno je uticaj tajkuna štetan. Moja teza je da svaku vrstu politike, pa i makroekonomsku i socijalnu, ne treba voditi pod uticajem malog procenta najbogatijih ljudi, tajkuna, ali ni populistički, prema interesima širokih narodnih masa, jer to nije kreativno, već prema interesima srednjeg sloja", rekao je Bubalo.

On je rekao da su nekada taj sloj činili lekari, učitelji, sudije, advokati, a sada bi to pre svega trebalo da budu poslovni ljudi, preduzetnici, vlasnici i menadžeri malih i srednjih preduzeća.

"Vlada mora da vodi računa o interesima tog sloja i ako u vođenju svoje politike nije nezavisna, onda nije dobro radila", ocenio je Bubalo.