Vesti
Politika
Kosmet uslov za vladu01.02.2007. 10:00
Izvor: Politika
Platforma DSS-NS upozorava na ozbiljne posledice u odnosima sa državama koje bi eventualno priznale nezavisnost KiM-a, ali u DSS-u kažu da to nije pretnja prekidom diplomatskih odnosa
Prvi od principa kojih bi morala da se pridržava nova vlada Srbije jeste da za nju „Kosovo i Metohija uvek ostaje sastavni i neotuđivi deo teritorije Srbije”, navodi se u platformi za pregovore o formiranju nove vlade, koju je juče objavila koalicija Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije. Predstavnici ove dve stranke prekjuče su predali ovu platformu predsedniku Srbije Borisu Tadiću, uz napomenu da je tek po njenom prihvatanju ta koalicija spremna da razgovara o „svim drugim važnim pitanjima za rad buduće vlade”.Ovo je juče bila i glavna politička tema, budući da su neki mediji objavili „tumačenje” platforme, po kojoj DSS-NS žele prekid diplomatskih odnosa sa zemljama koje priznaju nezavisnost KiM. Kako nezvanično saznajemo u DSS-u, upravo da bi sprečila dalje rasplamsavanje ove priče „narodnjačka koalicija” je juče poslala medijima ceo tekst pomenute platforme, koja, kako nam je objašnjeno, nipošto ne znači zauzimanje za prekid diplomatskih odnosa.
Kao uslov za učešće u novoj vladi koalicija DSS-NS, naime, zahteva da za Vladu Srbije Kosmet uvek ostaje sastavni i neotuđivi deo teritorije Srbije. Kako je ocenjeno, posle saopštenja specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija da je završio predlog za budući status KiM neophodno je da se „precizno odredi stav buduće vlade Srbije o zaštiti celovitosti zemlje”. „Ukoliko bi neka država ili međunarodna organizacija donele odluku da priznaju nezavisnost Kosova i Metohije, Vlada Srbije bi obavestila sve vlade međunarodno priznatih država da Vlada Srbije takvu odluku odbacuje kao protivzakonitu, nelegitimnu i ništavnu, i da Vlada Srbije Kosovo i Metohiju smatra svojom teritorijom. Svaka država koja bi donela odluku o priznavanju nezavisnosti mora voditi računa da će to proizvesti ozbiljne posledice u međusobnim odnosima”, precizirano je u platformi kao drugi princip za zaštitu Kosova i Metohije.
Treći princip se odnosi na države članice NATO-a. „Ukoliko bi bilo koja država članica NATO-a priznala nezavisnost Kosova i Metohije, to bi proizvelo ozbiljno ugrožavanje odnosa Srbije i NATO-a, jer bi to značilo da je NATO bombardovao Srbiju da bi došlo do otimanja Kosova i Metohije”, navodi se u platformi DSS-NS i dodaje da ovi principi predstavljaju suštinski element za vođenje razgovara o budućoj vladi Srbije.
U želji da čujemo objašnjenje funkcionera DSS-a o tome na šta tačno misle pod odrednicom „ozbiljne posledice u međusobnim odnosima”, pokušali smo juče da dođemo do portparola Andreje Mladenovića i potpredsednika stranke Vladete Jankovića, Dragana Jočića i Sande Rašković-Ivić – ali bezuspešno. Ipak, u DSS-u su nam nezvanično rekli da je priča o prekidu diplomatskih odnosa „pogrešno interpretirana platforma koalicije”, te da izrečeni stav DSS-NS ne znači prekid diplomatskih odnosa. Ova koalicija, naime, samo želi da iskoristi sve prethodne diplomatske mere („a njih je mnogo”), u nastojanju da sačuva teritorijalni integritet Srbije, kažu u ovoj stranci.
Ovakav stav koalicije DSS-NS se, zapravo, naslanja na ono što je pre petnaestak dana izjavio Vladeta Janković. On je u predizbornoj kampanji predstavljao spoljnu politiku koju zastupa DSS i nedelju dana uoči izbora je stavove, po kojima bi trebalo prekinuti diplomatske odnose sa državama koje bi priznale nezavisnost Kosova, nazvao „ekstremnim i nerazumnim”. On je tom prilikom naveo da „to uopšte nije tako prosto” i podsetio da je premijer Koštunica „u nekoliko mahova tim povodom upotrebio formulaciju koja je pažljivo odmerena”, a koju je Janković ponovio – priznavanje Kosmeta „ne bi moglo ostati bez posledica”.
Budući da je platforma DSS-NS u utorak, na konsultacijama o formiranju nove vlade, predstavljena predsedniku Srbije Borisu Tadiću, pokušali smo da saznamo kako je on razumeo stavove ove koalicije i da li je tražio preciznije objašnjenje od delegacije koju je predvodio Dragan Jočić.
U kabinetu predsednika Srbije, međutim, kažu da se Tadić nije bavio sadržajem platforme, nego je „po članu 112. Ustava razgovarao o kandidatu za predsednika vlade”. (Posle sastanka na Andrićevom vencu, međutim, Jočić je izjavio da sa Tadićem nije bilo razgovora o budućem mandataru, te da je „osnovna i jedina tačka bilo pitanje utvrđivanja stavova stranaka prema KiM”, a pres služba Tadićevog kabineta navela je da predstavnici DSS-NS nisu izneli ime kandidata te koalicije za premijera i da se „nisu izjasnili da li bi njihov eventualni kandidat mogao da obezbedi podršku u Skupštini Srbije za izbor vlade”.) U saopštenju iz kabineta predsednika Srbije posle sastanka navedeno je i da su predstavnici koalicije DSS-NS upoznali Tadića sa svojom platformom o KiM.
Juče su u Tadićevom kabinetu za „Politiku” rekli da „platforma nije pitanje za predsednika, to je pitanje za te stranke”, dodajući, ipak, da nakon iznošenja ove platforme može da se postavi pitanje da li je reč o nameri da se odustane od dogovorene državne politike.
I lider G17 plus Mlađan Dinkić je juče, posle razgovora s Tadićem, rekao da bi DSS, ukoliko smatra da platformu treba menjati u nekom smislu, trebalo to i da predloži. On je naglasio da G17 plus nije „za ukopavanje u neke pozicije koje su neodbranjive”, napominjući da je stav te stranke identičan sa stavom predsednika Tadića.
Podsećanja radi, predsednik Tadić je u intervjuu za božićno izdanje našeg lista, izjavio da on nije za prekid diplomatskih odnosa sa zemljama koje bi, eventualno, priznale nezavisnost Kosmeta. Kako je objasnio, time bi Srbija bila lišena „mogućnosti da Kosovo ostane Srbija, ako jednom, odlukom međunarodne zajednice, bude drugačije”.
– Ako članice SB UN koje imaju najveći uticaj na sve ostale zemlje, pre svega Evropske unije, donesu odluku koja je nepovoljna za Srbiju, onda Srbija svakako neće moći da uđe u obrnut proces bilo kada ukoliko prekine veze sa svim tim državama. Jedini način da utičete na te države jeste da imate veze sa njima, da imate odnose sa njima. Ideja prekida veza sa svetom, to je ideja Slobodana Miloševića. Ali, ideja političkog i diplomatskog pritiska, angažovanja lobističkih grupa, ubeđivanja da je naš interes u isto vreme i interes velikih sila, to je jedina ideja koja daje rezultat. To smo primenili, podsećam vas, u slučaju Partnerstva za mir – rekao je, između ostalog, Tadić, koji je u božićnom intervjuu za „Politiku” procenio i da bi pregovori o formiranju vlade mogli da se zakomplikuju ako Marti Ahtisari objavi svoj predlog rešenja za Kosmet odmah posle izbora u Srbiji.
Na naše pitanje juče da li predsednik Srbije ostaje pri ovim stavovima, u njegovom kabinetu su rekli: „Predsednik nikad ne menja svoje stavove”.
Mogućnost prekida diplomatskih odnosa sa zemljama koje bi priznale eventualnu nezavisnost Kosova do sada su eksplicitno pominjali samo predstavnici Srpske radikalne stranke.
--------------------------------------------------------------------------
Udarac doktrini humanitarne intervencije
Beogradski stručnjak za pravo i međunarodnu politiku Srđan Cvijić u januarskom broju „Nemačkog pravnog žurnala” piše da je Kosovo lakmus-test uspešnosti doktrine humanitarne intervencije. „Ako SAD i EU uzmu aktivnu ulogu u nametanju nezavisnosti ove srpske pokrajine, biće to težak udarac doktrini humanitarne intervencije. Ako, na drugoj strani, međunarodna zajednica izvrši pritisak na obe strane da dođu do sporazumnog rešenja, prvobitno učešće NATO-a bi posle sedam godina moglo da se okonča uspehom”, objašnjava Cvijić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…