Vesti
Politika
EU će podržati pregovore o Kosovu
16.06.2006. 08:00
Izvor: Danas
EU će podržati pregovore o Kosovu
Evropska unija juče razgovarala o integraciji zapadnog Balkana i posebno perspektivama Srbije
Brisel - U nacrtu Deklaracije o zapadnom Balkanu, koju treba da usvoji Evropska unija, izražava se žaljenje što su otkazani pregovori sa Srbijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i navodi da će oni biti obnovljeni čim se saradnja s Haškim tribunalom ostvari. U nacrtu ovog dokumenta, koji treba da usvoje vođi EU na samitu koji se održava danas i sutra u Briselu, navodi se da je "puno ugrađivanje miroljubive i napredne Srbije u porodicu evropskih nacija od ključne važnosti za stabilnost regiona".
"Evropska unija, stoga, izražava žaljenje što su zbog izostanka pune saradnje s Hašim sudom morali da budu otkazani pregovori o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom", poruka je koju će uputiti evropski vođi Srbiji. Oni će, takođe, ponovo istaći da će pregovori biti obnovljeni čim se saradnja s Haškim sudom ostvari.
U nacrtu deklaracije se navodi da će "Evropska unija i njene članice razvijati saradnju s Crnom Gorom kao suverenom, nezavisnom državom" i dodaje da lideri EU "pozivaju i Srbiju i Crnu Goru da nastave neposredan i konstruktivan dijalog o budućim odnosima". Evropski vođi će, prema pripremljenom dokumentu, istaći podršku pregovorima o budućem statusu Kosova koje predvodi izaslanik UN Marti Ahtisari i pozvati sve strane da se konstruktivno angažuju u procesu koji vodi statusu. Oni treba i da "podsete na presudnu važnost pospešivanja primene standarda na Kosovu".
"Evropska unija je spremna da ojača svoju ulogu na Kosovu posle određivanja statusa i s tim u vezi će osnažiti pripreme, posebno na poljima policije, vladavine zakona i ekonomije", navodi se u nacrtu deklaracije. U tom dokumentu treba da bude potvrđena perspektiva ulaska zapadnog Balkana u članstvo EU, ali će biti stavljeno do znanja da će približavanje svake zemlje regiona pojedinačno zavisiti od brzine političkih i ekonomskih reformi i ispunjavanja merila sadržanih u procesu stabilizacije i pridruživanja.
Šef austrijske diplomatije Ursula Plasnik stavila je Srbiju na dnevni red samita Evropske unije u Briselu.
- Znali smo da će ova godina biti teška za Srbiju. Odluke o državnom statusu su neke od najdelikatnijih koje međunarodna zajednica treba da razmotri i reši i postoji još nedovršenih pitanja - rekla je Plasnik prekjuče na konferenciji za novinare u Beču, aludirajući na Kosovo.
Ministarka spoljnih poslova Austrije, koja je predsedavajući EU, izjavila je da će o Srbiji biti raspravljano tokom ministarske večere, što je ustaljena praksa na marginama samita EU.
Austrija je od lidera EU u Briselu zatražila da ponove deklaraciju ministara spoljnih poslova iz marta u kojoj se navodi da je budućnost zemalja zapadnog Balkana u Uniji. Posebna rasprava o Srbiji u sklopu susreta vođa EU u Briselu ima za cilj da se obezbedi "puno ugrađivanje miroljubive i napredne Srbije u porodicu evropskih nacija", kako glasi jedna od ključnih poruka Srbiji u pripremljenoj deklaraciji samita EU o zapadnom Balkanu.

S. R. Ivić na sednici SB UN o Kosovu sledeće nedelje

Beograd - Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković - Ivić učestvovaće sledeće nedelje na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj Kosovu. Ona će, kako je Beti rečeno u Koordinacionom centru, članovima Saveta bezbednosti predstaviti stav Beograda o zbivanjima na Kosovu i oko njega.
Na sednici Saveta 20. juna izveštaj o sprovođenju standarda i uopšte stanju u Pokrajini podneće šef Unmika Soren Jesen-Petersen koji je najavio da će do kraja meseca napustiti funkciju. S Jesen-Petersenom u Njujork putuje i kosovski premijer Agim Čeku. Izveštaj o stanju na Kosovu pred zasedanje Saveta bezbednosti sačinio je i generalni sekretar UN Kofi Anan, pozivajući Beograd i Prištinu da pronađu kompromis u pregovorima o statusu Kosova.