Vesti
Politika
Rabat po džepu roditelja02.02.2007. 10:00
Izvor: Politika
Prilikom izbora udžbenika, direktori tvrde da na prvo mesto stavljaju kvalitet, a ne cenu. U Ministarstvu kažu da određivanjem rabata višeg od 15 odsto izdavačke kuće nisu prekršile zakon
Direktori osnovnih škola u Srbiji složni su u oceni da im visina rabata ne znači mnogo kada biraju izdavača čije će knjige koristiti. Iako Ministarstvo prosvete i sporta još nije objavilo konkurs za izdavanje udžbenika, izdavačke kuće su većini osmoletki poslale ponude za sledeću školsku godinu. Kako su nam direktori rekli, nastavnička veća će ovih dana odlučiti čije udžbenike će preporučiti roditeljima i s kojom izdavačkom kućom će potpisati ugovor. Prilikom izbora knjiga, kako kažu direktori, na prvo mesto stavljaju kvalitet udžbenika, a ne cenu. Mnogi ističu da se nastavnici često odlučuju za knjige Zavoda za izdavanje udžbenika, ako ni zbog čega drugog, onda „iz navike koju nije lako promeniti”. Prema rečima Gorana Vilotijevića, direktora beogradske OŠ „Banović Strahinja”, rabat koji nude privatni izdavači, u zavisnosti od broja naručenih knjiga, kreće se do 20 odsto.
– Izdavačke kuće se utrkuju ko će dati bolju ponudu, a meni najviše smeta što je se na taj način „reketiraju” roditelji. Smatram da bi sve rabate i marže trebalo ukinuti i da bi udžbenici trebalo da se prodaju po nabavnim cenama. Na taj način će, prilikom izbora knjiga, kvalitet biti jedno merilo – ističe direktor Vilotijević i dodaje da je moguće da je školama koje nemaju prihode od izdavanja sala visina rabata koje im nude izdavači veoma bitna, jer uz pomoć njega dopunjuju svoje skromne budžete.
Steva Tričković, direktor OŠ „Ivan Goran Kovačić” iz Niške Banje, ističe da su ponude izdavača manje-više slične, jer dok neki nude veći rabat, drugi za kupovinu određenog broj udžbenika poklanjaju nekoliko knjiga.
– Sve nam se svede na isto. Ukoliko nam izdavači daju veći rabat, novac od prodaje knjiga možemo da utrošimo na nešto drugo, ali ipak moramo da kupimo knjige koje su neophodne za usavršavanje učitelja ili profesora. S druge strane, oni koji nude manji rabat, još i poklanjaju literaturu – objašnjava Tričković i dodaje da je najbitnije da cene knjiga koje roditelji naručuju u školi ne budu više od cena u knjižari.
Prema njegovim rečima, roditelji njihovih đaka češće se odlučuju da naruče knjige preko škole, jer u Niškoj Banji ne postoji nijedna knjižara, pa bi zbog nekoliko knjiga morali da putuju do Niša.
– Roditelji ne moraju da naruče komplete, već samo knjige koje nedostaju njihovoj deci – ističe direktor.
Prema njegovim rečima, učitelji samostalno odlučuju koje će udžbenike koristiti, a češće se odlučuju za Zavodove komplete.
– Prilikom odlučivanja o izboru knjiga najvažnije mi je mišljenje nastavnika koji, nažalost, nerado menjaju stare navike. Ipak, učitelji polako počinju da koriste i udžbenike privatnih izdavača, jer su oni atraktivniji i napisali su ih ljudi koji su radili ili još rade s decom i razumeju njihove potrebe – ističe naš sagovornik.
Neki direktori smatraju da je ugovaranje posla sa izdavačkim kućama previše zahtevan posao od kojeg nema velike zarade, pa se mnogi od njih nisu odlučili da ponude roditeljima mogućnost naručivanja udžbenika preko škole.
U jednoj od ponuda koja je na adresu beogradske OŠ „Đura Jakšić” stigla od privatne knjižare iz Pančeva, navedeno je da je školi odobren rabat od 24 odsto za knjige iz srpskog jezika, matematike i predmeta svet oko nas, za učenike od prvog do petog razreda, a za ostale naslove dozvoljen je rabat od 20 odsto. Za izdanja za šest, sedmi i osmi razred, koje štampa isključivo Zavod, rabat iznosi 12 odsto. Ponuđene su i knjige izdavačke kuće „Kreativni centar”, a za narudžbinu vrednosti do 35.000 dinara rabat iznosi 13 odsto. Ukoliko se vrednost nabavke kreće do 350.000 dinara rabat je viši za dva odsto.
– Već smo dobili ponude, a rabat koji nude izdavači kreće se do 20 odsto. Uskoro će Nastavničko veće odlučiti koje ćemo knjige upotrebljavati sledeće godine i da li ćemo sklopiti ugovore s nekim izdavačkim preduzećem – objašnjava Branka Lukić, direktor OŠ „Đura Jakšić” u beogradskom naselju Rakovica.
Naša sagovornica je dodala da prošle godine đaci nisu mogli da naruče knjige preko škole, a da se nastavnici najčešće odlučuju za izdanja Zavoda, ne zbog cene, već, kako je rekla, zato što su udžbenici najbolje usklađeni sa nastavnim planom i programom.
U Ministarstvu prosvete i sporta su nam objasnili da određivanjem rabata višeg od 15 odsto izdavačke kuće nisu prekršile zakon, jer će konkurs u oblasti izdavanja udžbenika za prvi ciklus obrazovanja biti objavljen u ponedeljak. Ovim dokumentom će biti određeni uslovi izdavanje i odobravanje knjiga, a u njemu je navedeno da nije dozvoljen rabat viši od 15 odsto za udžbenike koji će se koristiti od prvog do petog razreda osnovne škole.
-------------------------------------------------------------------------
Zavodovi udžbenici su najjeftiniji
Prvi čovek Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva dr Radoš Ljušić juče je odbacio sve optužbe privatnih izdavača i pozvao konkurenciju da odredi isti ili čak veći rabat na udžbenike od onoga koji je propisala njegova kuća. Ljušić je rekao da su udžbenici ove kuće najjeftiniji i da su samo čitanka u izdanju „Kleta” i bukvar „Draganića knjige” i „Narodne knjige” jeftinije od Zavodovih knjiga.
Zatražio je da i privatnici štampaju malotiražne đačke knjige, a ne samo one profitabilne i da pomažu škole i učenike.
– U Pravilniku o programu ogleda za izdavanje udžbenika za niže razrede osnovne škole nema ni jedne reči o visini rabata. U skladu sa tim odlučili smo da rabat za određene udžbenike iznosi 25 odsto. Novac od rabata se ne vraća Zavodu, već ostaje školama koje te pare mogu da utroše za krečenje, obnavljanje školske biblioteke... Ne radimo dakle ništa što bi bilo protivno zakonu, niti je u suprotnosti sa interesima škola, rekao je na konferenciji za novinare direktor Zavoda i pozvao konkurenciju da učini isto.
Profesor Ljušić je priznao da je to neka vrsta mamca, reklame, ali da istu takvu i slične „udice” mogu školama, učiteljima i roditeljima da bace i privatne izdavačke kuće. One čak imaju mnogo veći izbor mogućnosti nego Zavod koji je još javno preduzeće pod kontrolom vlade. Zavodu, rekao je, samo Ministarstvo prosvete za ovih šest godina duguje 50 miliona dinara.
Prema njegovim rečima, Zavod je uvek „spreman za saradnju”, ali na tu saradnju nije očigledno bila spremna druga strana.
– Bili smo neka vrsta pridruženog člana Udruženja privatnih izdavača, ali nas oni nisu zvali ni na jedan sastanak, dogovor, razgovor... Problem je nastao svojevremeno zbog toga što bi privatni izdavači hteli da i ubuduće ne štampaju malotiražne udžbenike, poput, recimo, knjiga na jezicima nacionalnih manjina. Mi smatramo da svi moramo da štampamo i te niskobudžetne knjige. A ukoliko ta obaveza ostane samo Zavodu, onda bi pak država morala da dotira izdavanje malotiražnih udžbenika, rekao je Ljušić naglasio da je od ukupne udžbeničke produkcije Zavoda, dve trećine niskotiražnih udžbenika. Reč je o knjigama za decu sa posebnim potrebama, udžbenicima na jezicima nacionalnih manjina, o jednom broju srednjoškolskih knjiga. Zato se u Zavodu zalažu za to da se što pre usvoji novi zakon o udžbenicima, kako bi se raščistio haos na tržištu školskih knjiga.
Direktor Ljušić je podsetio da po važećem zakonu samo Zavod može da izdaje udžbenike, ali su pre nekoliko godina u igru ušli i privatni izdavači samo zahvaljujući Pravilniku Ministarstva prosvete o ogledima.
– Nemam ništa protiv konkurencije i demonopolizacije, ali se moraju uvesti i poštovati pravila igre. Ja sam i za to da se formira nezavisna komisija koja bi procenila kvalitet svih udžbenika. Jer kvalitet jeste i treba da bude presudan prilikom odlučivanja iz kojih će knjiga učiti deca. Desilo se da su se u prvom trenutku mnogi učitelji opredelili za udžbenike privatnih izdavača. Veliki broj njih se, međutim, vratio Zavodovim knjigama. Jedan broj đaka uči iz paralelnih udžbenika. Učitelji su se opredelili za udžbenike privatnih izdavača, a onda su usred školske godine deci rekli da kupe i Zavodove udžbenike da bi se nadopunile lekcije, reko je dr Ljušić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…