Vesti
Politika
Pobesneo Legija, u zatvoru mobilno stanje
16.06.2006. 08:00
Izvor: Blic
Pobesneo Legija, u zatvoru mobilno stanje
Posle otkrića detalja odluke Vrhovnog suda o ubistvu Stambolića i atentatu na Draškovića
Vest da je Miloradu Ulemeku Legiji Vrhovni sud Srbije potvrdio presudu za ubistvo Ivana Stambolića i atentat na Vuka Draškovića u Budvi izazvala je pravu pometnju u Centralnom zatvoru u Beogradu. Čitav dan u sredu vladalo je mobilno stanje u CZ, Legija je bio ljut i besan kao ris, jer nije mogao da veruje u takav ishod i pisanje „Blica“ da će u zatvoru provesti 40 godina.

Vikao je, šutirao sve po ćeliji i tražio objašnjenje. Tražio je da razgovora sa ministrom policije i direktorom BIA. Na kraju je advokat jedva uspeo da ga nekako umiri, saznaje „Blic“. Najvažniji pritvorenik CZ smirio se tek uveče kada mu je doneto sveže izdanje (od četvrtka) „Večernjih novosti“, koje su javile da je, prema njihovom saznanju, Vrhovni sud poništio presudu i da je predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

Međutim, „Blicu“ je i juče nezvanično potvrđeno iz pravosudnih krugova da nema ni govora o tome da je poništena presuda kojom je Milorad Ulemek osuđen na 40 godina zatvora. Vrhovni sud je, takođe, u većem delu potvrdio prvostepenu presudu, s tim što je nekim akterima zločina povećao zatvorsku kaznu, a drugima je smanjio.

Presuda na 100 strana

Odluka Vrhovnog suda kojom je Miloradu Ulemeku Legiji potvrđena kazna od 40 godina još se piše, i imaće više od 100 strana, a prema rečima Vesne Dabić, portparola VSS, to će potrajati još 10-15 dana.

Milorad Ulemek, koji je i prvooptuženi za ubistvo premijera Zorana Đinđića, na jučerašnjem nastavku procesa pojavio se miran i ozbiljan.

Na suđenju u Specijalnom sudu doneta je odluka da na narednim glavnim pretresima zakazanim za 6. i 7. jul svedoče šestorica pripadnika Žandarmerije, koji su stražarili ispred kuće Milorada Ulemeka u naselju Filmski grad 2. maja 2004. godine, u noći kada se Ulemek predao policiji.

Veće sudije Marka Kljajevića prihvatilo je na jučerašnjem suđenju predlog Jovana Prijića, zamenika specijalnog tužioca, da se pripadnici Žandarmerije saslušaju kako bi se proverila odbrana Milorada Ulemeka da se od atentata na premijera skrivao u svojoj kući. Sudija Kljajević je objasnio da okolnosti predaje Ulemeka nisu odlučujuće činjenice u postupku za ubistvo premijera, ali da je bitno da se proveri kakva saznanja imaju pripadnici Žandarmerije o tome na koji način se Ulemek predao i odakle je izašao 2. maja 2004. godine.

- Oni bi trebalo da se izjasne odakle je Ulemek došao, kako im se obratio, kako je izgledao, ko je sve i koliko dugo sa njim razgovarao i kada je odveden u policiju - zatražio je Prijić.

Srđa Popović, punomoćnik porodice ubijenog premijera, kazao je da je važno da se proveri skrivanje Ulemeka kako bi se utvrdio Ulemekov opšti kredibilitet.

Krio se da bi preživeo

Advokat Slobodan Milivojević, branilac Milorada Ulemeka, protivio se predlogu tužioca rekavši da Ulemekova predaja nije predmet suđenja. Ulemek je kazao da nema ništa protiv da pripadnici Žandarmerije svedoče, ali da ne vidi na koji način će to svedočenje doprineti postupku za ubistvo premijera.

- U odbrani sam izneo važnije stvari koje je trebalo proveriti, a ne kako sam izgledao i odakle sam izašao kada sam se predao. Eto kako se skreće pažnja sa mnogo važnijih tema. Mislim da je ovo odugovlačenje postupka zbog nebitnih stvari. Možda će da me gone i zato što sam se skrivao i što sam se predao. Možda nije trebalo da se predam - kazao je Ulemek.

- Da li smatrate da ste imali pravo da se krijete? - upitao ga je sudija Kljajević.

- Elementarno pravo svakog čoveka je da živi. Ja sam hteo da preživim. Ne znam da li je skrivanje predmet krivičnog gonjenja, toliko nisam upućen u pravo - kazao je Ulemek.