Vesti
Politika
Putarina skupa, a hoteli stari i loši
03.02.2007. 17:00
Izvor: Blic
Putarina skupa, a hoteli stari i loši
Amerika i Engleska o Srbiji
Putevi u Srbiji su u lošem stanju, beogradski noćni klubovi su izuzetno popularni, ali i preko mere pretrpani, splavovi ne poštuju propise o potivpožarnoj zaštiti, a Srbi su skloni okupljanju i nasilju posle pobeda koje ostvare sportisti ove zemlje.


Ovakva i slična upozorenja i savete ministarstva spoljnih poslova SAD i Velike Britanije uputila su svojim državljanima koji nameravaju da putuju u Srbiju.

I dok se na Si-En-Enu prikazuju spotovi o planinama i rekama u Srbiji, američke i britanske vlasti upozoravaju buduće putnike da obrate pažnju na svoje automobile, pošto su krađe u Srbiji svakodnevne, uz naglasak da su kod kradljivaca na ceni posebno „Folksvagenovi“ modeli i luksuzni automobili. Što se se tiče javnog prevoza, američki i britanski turisti su upozoreni da su vozila dotrajala i da je uvek gužva u prevozu. Kvalitet hotela i drugih turističkih objekata je različit, ali veoma često daleko od zapadnih standarda. Kako stoji na sajtovima vlada ovih zemalja, ulični kriminal u Srbiji je na nivou kriminala u ostalim evropskim prestonicama, ali se naglašava da mafijaši „operišu po hotelima, restoranima i prodavnicama“. Takođe, ukoliko nekome zatreba medicinska nega, strani putnici treba da budu svesni da su lekari u Srbiji izuzetno obučeni, ali da su bolnice i klinike nedovoljno opremljene, kao i da svoje usluge naplaćuju isključivo u gotovom novcu.

Vladi Srbije američki i britanski saveti trebalo bi da posluže kao osnova za plan ulaganja, jer da bi turisti dospeli do ski-centara ili manastira, susrešće se sa jednim od gorućih problema u zemlji - lošim putevima. Upravo je ovo jedna od osnovnih stvari na koje svoje državljane upozoravaju SAD i Velika Britanija. Britanci čak navode i „ozloglašenu Ibarsku magistralu gde se vozi u izuzetno teškim uslovima zbog lošeg stanja puta i gustog saobraćaja“. Takođe, britansko ministarstvo spoljnih poslova upozorava svoje državljane da su putarine u Srbiji za strance znatno više nego za vozila sa domaćim tablicama, tako da je za proputovanje kroz Srbiju potrebno izdvojiti 200 evra samo za drumske troškove. Naglašava se i da ne postoji zakon protiv homoseksualnih aktivnosti, ali da društvo slabo toleriše takvo ponašanje u javnosti. Spori vozovi, pojava besnih lisica, nestabilna situacija na jugu Srbije, kao i posebni uslovi na Kosovu, takođe su se našli među detaljima koje su predstavnici američke i britanske vlade izdvojili kao važne opise Srbije upućene potencijalnim turistima.