Vesti
Politika
Putarina skupa, a hoteli stari i loši03.02.2007. 17:00
Izvor: Blic
Amerika i Engleska o Srbiji
Putevi u Srbiji su u lošem stanju, beogradski noćni klubovi su izuzetno popularni, ali i preko mere pretrpani, splavovi ne poštuju propise o potivpožarnoj zaštiti, a Srbi su skloni okupljanju i nasilju posle pobeda koje ostvare sportisti ove zemlje. Ovakva i slična upozorenja i savete ministarstva spoljnih poslova SAD i Velike Britanije uputila su svojim državljanima koji nameravaju da putuju u Srbiju.
I dok se na Si-En-Enu prikazuju spotovi o planinama i rekama u Srbiji, američke i britanske vlasti upozoravaju buduće putnike da obrate pažnju na svoje automobile, pošto su krađe u Srbiji svakodnevne, uz naglasak da su kod kradljivaca na ceni posebno „Folksvagenovi“ modeli i luksuzni automobili. Što se se tiče javnog prevoza, američki i britanski turisti su upozoreni da su vozila dotrajala i da je uvek gužva u prevozu. Kvalitet hotela i drugih turističkih objekata je različit, ali veoma često daleko od zapadnih standarda. Kako stoji na sajtovima vlada ovih zemalja, ulični kriminal u Srbiji je na nivou kriminala u ostalim evropskim prestonicama, ali se naglašava da mafijaši „operišu po hotelima, restoranima i prodavnicama“. Takođe, ukoliko nekome zatreba medicinska nega, strani putnici treba da budu svesni da su lekari u Srbiji izuzetno obučeni, ali da su bolnice i klinike nedovoljno opremljene, kao i da svoje usluge naplaćuju isključivo u gotovom novcu.
Vladi Srbije američki i britanski saveti trebalo bi da posluže kao osnova za plan ulaganja, jer da bi turisti dospeli do ski-centara ili manastira, susrešće se sa jednim od gorućih problema u zemlji - lošim putevima. Upravo je ovo jedna od osnovnih stvari na koje svoje državljane upozoravaju SAD i Velika Britanija. Britanci čak navode i „ozloglašenu Ibarsku magistralu gde se vozi u izuzetno teškim uslovima zbog lošeg stanja puta i gustog saobraćaja“. Takođe, britansko ministarstvo spoljnih poslova upozorava svoje državljane da su putarine u Srbiji za strance znatno više nego za vozila sa domaćim tablicama, tako da je za proputovanje kroz Srbiju potrebno izdvojiti 200 evra samo za drumske troškove. Naglašava se i da ne postoji zakon protiv homoseksualnih aktivnosti, ali da društvo slabo toleriše takvo ponašanje u javnosti. Spori vozovi, pojava besnih lisica, nestabilna situacija na jugu Srbije, kao i posebni uslovi na Kosovu, takođe su se našli među detaljima koje su predstavnici američke i britanske vlade izdvojili kao važne opise Srbije upućene potencijalnim turistima.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…