Vesti
Politika
Stranački lideri kod Tadića
05.02.2007. 10:00
Izvor: Politika
Stranački lideri kod Tadića
Šef Unmika Riker kaže da nije slučajnost što je predlog specijalnog izaslanika za status Kosova dobro dočekan u Prištini
Ahtisarijev plan o budućem statusu Kosmeta koji je u Beogradu dočekan na sa ogorčenjem, a u Prištini sa oduševljenjem ubrzava diplomatske aktivnosti, ali i političke razgovore u Srbiji. Ministarska „trojka” EU predvođena šefom nemačke diplomatije Frank-Valterom Štajnmajerom danas odlazi u Moskvu uz pokušaju da prodobiju Rusiju, a američki izaslanik za pregovore o Kosovu, ambasador Frenk Vizner, posetiće Prištinu i dan kasnije Beograd. Predsednik Srbije zakazao je za danas u 13 časova sastanak sa predstavnicima parlamentarnih stranaka i koalicija na kojem će ih upoznati sa tekstom predloga specijalnog izaslanika UN za status Kosova Martija Ahtisarija. Većina lidera parlamentarnih stranaka najavila je dolazak kod Borisa Tadića.

Tadić je sastanak sazvao za petak, 2. februar, nakon razgovora sa Ahtisarijem, kako bi sa liderima stranaka postigao saglasnost o daljim koracima u cilju zaštite interesa Srbije po pitanju budućeg statusa Kosova i Metohije. U pozivu liderima stranaka i koalicija navodi se da je Tadić razgovarao sa Ahtisarijem koji mu je predao svoj predlog rešenja za budući status Kosova i Metohije. „Tokom sastanka Ahtisari mi je izložio osnovne elemente predloga koji su, po mom mišljenju, u suprotnosti sa Rezolucijom Skupštine Srbije o mandatu za političke pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije”, navodi se u saopštenju predsednika Srbije.

Koalicija DSS – NS će danas doneti odluku kako će odgovoriti na Tadićev poziv. Kako je već izjavio portparol Andrija Mladenović, DSS smatra da u ovom trenutku najvažnije da se sačini dogovor o sazivanju konstitutivne sednice skupštine Srbije, jer jedino ona može „odredi smernice u vođenju državne politike prema Kosovu Metohiji”. I SRS je takođe zatražio hitno sazivanje sednice srpskog parlamenta na kojoj bi jedina tačka dnevnog reda bio Ahtisatrijev plan.

Šef Unmika Joahim Riker izjavio je juče da je predlog specijalnog izaslanika za status Kosova Martija Ahtisarija veoma važan čin, i da se sada očekuje rešavanje statusa Kosova. „Nije slučajnost što je predlog dobro dočekan u Prištini”, rekao je Riker za Bi-Bi-Si na albanskom. On je ocenio da predlog sadrži „sve vizije kako bi se osigurali da manjine na Kosovu učestvuju u multietničkoj i demokratskoj budućnosti”.

Šef Unmika je ocenio da je Ahtisarijev predlog ispravan, i rekao da veruje da će Priština i Beograd učestovati u konsultacijama koje planira Ahtisari. „Predsedništvo Evropske unije je navelo da podržava odluku Ahtisarija za intenzivne razgovore sa Prištinom i Beogradom. Pošto Srbija i, naravno, Kosovo žele da budu deo EU, ovaj apel iz Brisela imaće efekat. Očekujem da će strane učestovati u Ahtisarijevim konsultacijama”, rekao je Riker.

Kako tvrdi agencija DPA, pozivajući se na izvore UN u Prištini specijalni izaslanik UN za Kosovo i Metohiju Marti Ahtisari organizovaće početkom marta sastanak sa visokim predstavnicima vlada Srbije i Kosova, u Beču. Sastanak bi trebalo da bude održan 3. marta. Nakon toga Ahtisari bi nacrt svog plana o budućem statusu Kosova, trebalo da podnese na usvajanje Savetu bezbednosti UN.

Do tada eksperti Beograda i Prištine trebalo bi da prodiskutuju o detaljima Ahtisarijevog predloga.

Prištinski list „Koha ditore” objavio je da bi već od danas trebalo da započne period konsultacija koje će se biti završene zajedničkim sastankom, 2. marta u Beču, a kojem će prisustvovati i predstavnici Kontakt grupe.

„Tokom aprila, biće usvojena nova rezolucija o Kosovu. Zatim sledi prelazna faza od 120 dana tokom koje će Unmik nastaviti da upravlja Kosovom. Tek posle toga, Kosovo će moći da proglasi nezavisnost”, rekli su za prištinski list zapadne diplomate.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Zoran Lončar izjavio je juče Tanjugu da je na delu pokušaj brutalnog otimanja dela teritorije Srbije. „Zemlja je izložena različitim pritiscima i ucenama, a kreator ovog nasilja nad Srbijom je Marti Ahtisari”, rekao je Lončar, povodom plana specijalnog izaslanika UN za pitanje Kosova. „Najveće poniženje njegovog (Ahtisarijevog) opasnog plana predstavlja zahtev da Srbija prećutno prihvati to nasilje, a onda će za uzvrat biti nagrađena i dobiće šargarepu”, upozorio je ministar.

Lončar je istakao da se u Srbiji „danas može čuti samo jedan odgovor na Ahtisarijev protivprirodan zahtev, a to je – ne damo Kosovo i ne priznajemo nikakvo otimanje, jer Kosovo je zauvek Srbija”.

Direktor Beogradskog centra za ljudska prava Vojin Dimitrijević u izjavi za Fonet kritikuje platformu DSS koja nije od pomoći kada najavljuje da će Srbija prekinuti diplomatske odnose sa svetom, u slučaju bilo kakve nezavisnosti Kosova. „Da preti nečim što ne može da izvrši i nečim što, ako izvrši, biće na njenu štetu. Pravili smo već tako smešne stvari, sudili zemljama sveta. Ponavljanje tako tvrdog stava danas, kad je Srbija slabija nego za vreme Miloševića. Nismo ekonomska sila koja će nekoga da ugrozi”, rekao je Dimitrijević i dodao:

– Srbija sebi može da pomogne, rekao je on, tako što će početi da štiti svoj interes na racionalan način i da ne živi u prošlosti i ne radi stvari koje su pre 100 godina mogle da se rade, ali danas ne.

Jožef Kasa, predsenik SVM, i Miroslav Kaveždi, iz Centra za razvoj civilnog društva za manjinska pitanja, juče su odvojeno upozorili da postoji opasnost da, nakon proglašenja konačnog statusa Kosova, dođe do iseljavanja Srba iz tog regiona, što bi moglo da dovede do nove promene demografske slike Vojvodine.