Vesti
Politika
Traže rehabilitaciju Andrije Hebranga
06.02.2007. 17:00
Izvor: Blic
Sudski procesi po Zakonu o rehabilitaciji
Okružnom sudu u Beogradu prošle nedelje je podnet zahtev za rehabilitaciju Andrije Hebranga, koji je tokom i posle Drugog svetskog rata bio u najužem političkom rukovodstvu Hrvatske i Jugoslavije. Zahtev za rehabilitaciju podneo je Hebrangov sin Branko, preko beogradskog advokata Dragoljuba Todorovića.

Ovaj kontroverzni komunistički funkcioner iz Hrvatske uhapšen je posle smene sa svih partijskih i državnih funkcija u maju 1948. godine i kažnjen gubitkom građanskih prava i sloboda. Vlast ga je optuživala da je „za vreme okupacije u ustaškom logoru počinio dela protiv interesa naroda“, kao i da je posle oslobođenja „sabotirao politiku Savezne vlade“. Nešto kasnije, zvanično je saopšteno da je Hebrang izvršio samoubistvo u beogradskom zatvoru „Glavnjača“.

U zahtevu se tvrdi da su optužbe protiv Hebranga montirane, političke i bez dokaza .

- Neizvesno je zbog čega je uhapšen, ali protiv njega je istragu vodio general Mile Milatović, koji je pre više od pola veka objavio knjigu o tome. Iz Milatovićeve dokumentacije se vidi da je tokom rata Hebrang ranjen i da su ga kasnije uhapsile ustaše. Deviza tadašnje partijske vrhuške bila je da za svakog ko je neko vreme bio u neprijateljskom zatvoru postoji mogućnost da je zavrbovan. Stalno su mu to nabijali na nos. Stalno su se pitali zašto je on razmenjen, a ne Rade Končar - kaže advokat Todorović. Porodica traži i da sud na osnovu dokumentacije utvrdi i saopšti javnosti tačan datum smrti Andrije Hebranga i mesto gde je sahranjen.

- Postoje materijalni dokazi da se nije obesio o radijator, jer u to vreme u tom zatvoru nije ni bilo radijatora. Imamo dokaze da je bio živ i posle tog događaja koji je naveden kao dan kada se obesio - kaže advokat Todorović.

Dan posle Hebranga, uhapšena je i njegova žena Olga koja je u zatvoru ostala 12 godina. Njihovo troje dece od pet meseci do četiri godine, izvesno vreme su proveli u domu u Durmitorskoj ulici, a kasnije je brigu o njima preuzela Hebrangova sestra i prebacila ih u Zagreb.