Vesti
Politika
Što pre do demokratske vlade
08.02.2007. 10:00
Izvor: Danas
Što pre do demokratske vlade
Ministarska trojka Evropske unije razgovarala sa srpskim zvaničnicima
Beograd - Evropska unija spremna je za nastavak pregovora sa Srbijom o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali za to je važno da se što pre formira demokratska vlada u Beogradu - poručio je Havijer Solana, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost posle razgovora "evropske trojice" sa premijerom Srbije Vojislavom Koštunicom.
Solana je izrazio zadovoljstvo što je premijer Koštunica pokazao spremnost da se što pre konstituišu Skupština i Vlada Srbije, kao i da se nastave pregovori sa specijalnim izaslanikom UN za pregovore o budućem statusu Kosova Martijem Ahtisarijem.
Nastavak pregovora o pridruživanju Srbije EU i rešavanje kosovskog pitanja bile su glavne teme jučerašnjeg razgovora Vojislava Koštunice sa ministrom inostranih poslova Nemačke Frank-Valterom Štajnmajerom, komesarom za proširenje EU Oliem Renom i Havijerom Solanom. Koštunica je na konferenciji za novinare posle susreta sa evropskom trojicom izjavio da je Srbija "čvrsto opredeljena da nastavi put ka evropskim integracijama", kao i da će i dalje biti konstruktivna u pregovorima o budućem statusu Kosova i Metohije, ali i nepopustljiva u stavu da se pri tome moraju poštovati međunarodno pravo i Povelja UN.

Frank-Valter Štajnmajer izjavio je da je EU "obradovana činjenicom da su demokratske snage na parlamentarnim izborima u Srbiji dobile dvotrećinsku većinu i da očekuje da ni formiranje demokratske vlade ne bi trebalo da bude problem". Nova demokratska vlada bi, prema Štajnmajerovim rečima, trebalo da ponese odgovornost za nastavak evropskog puta Srbije i napore na uspostavljanju vladavine prava demokratskih institucija i ekonomskog tržišta.
- Drago nam je da se svi naši sagovornici sa kojima smo razgovarali u Beogradu zalažu za korake u tom pravcu. Znamo da je to težak put i da predstoje važne odluke, kao i da problem Kosova nije lako rešiti. Smatramo da predlog Martija Ahtisarija predstavlja dobru osnovu za dalje razgovore - poručio je Štajnmajer na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Oli Ren je naglasio da je na novoj Vladi Srbije da obezbedi sve uslove potrebne za pridruživanje EU, uključujući i "privođenje svih begunaca pravdi". Ren kaže da će "EU uraditi sve da podrži Srbiju kako bi ispunila sve obaveze prema Haškom sudu, uključujući i hapšenje Ratka Mladića".
Premijer Koštunica rekao je da je predstavnike EU upoznao sa prvim ocenama i analizama Beograda o predlogu Martija Ahtisarija o budućem statusu Kosova i Metohije, napominjući da će Skupština Srbije "za koji dan kad se konstituiše dati ocene o ovom dokumentu, odrediti mandat, platformu i tim za nastavak pregovora". Koštunica je ponovio da je Ahtisari u ponuđenom dokumentu koji je u celini za Srbiju neprihvatljiv izašao iz poverenog mu mandata "predloživši novi status države Srbije, otimanje dela njene teritorije i stvaranje na njoj druge albanske države".
- U ovom predlogu nema elemenata kompromisa između Beograda i Prištine koji bi bio lako moguć ako bi se rešenje zasnivalo na poštovanju međunarodnog prava i povelje UN. Zabluda je da rešenje za KIM, ma kakvo ono bilo, neće uticati na druge zemlje u svetu i da ono neće biti presedan za sve države koje se mogu naći u položaju u kome je sada Srbija - naglasio je Koštunica.
Ističući da je Srbija čvrsto opredeljena za nastavak pregovora o pridruživanju EU, Koštunica je naveo da su unutar Srbije za to preduzeti svi neophodni koraci - izvršene su ozbiljne zakonske reforme, donet novi ustav i održani demokratski izbori.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoji i kapacitet i politička volja da nastavi put ka evropskim integracijama.
Kasno popodne ministarska trojka EU surela se i s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, a u vreme zaključenja ovog izdanja očekivala se konferencijia za novinare učesnika nakon susreta.

Beograd za poštovanje međunarodnog prava

Srbija je dosad bila konstruktivna u pregovorima u Beču, i to će biti i od sada. Kruna naše konstruktivnosti i argumentovanosti najviše je došla do izražaja na sastanku održanom 24. jula 2006, kada je jedini put bilo reči o statusu KIM, na kome je naša strana tada ponudila najviši stepen autonomije unutar Srbije. Od albanske strane nismo dobili nijedan valjan argument, osim zalaganja za nezavisnost KIM. Srbija će i dalje biti konstruktivna, ali i nepopustljiva u stavu da se moraju poštovati principi međunarodnog prava i Povelja UN, i da ona ne može biti izuzetak u punom poštovanju principa nepovredivosti granica - poručio je juče Vojislav Koštunica.