Vesti
Politika
Eksploatacija učenika pod firmom praktične nastave
08.02.2007. 17:00
Izvor: Danas
Sindikat obrazovanja, nauke i kulture upozorio inspekcijske organe
Beograd - Praktična nastava za učenike srednjih stručnih škola odvija se u neprimerenim uslovima, bez prisustva nastavnika i elementarnih mera bezbednosti na radu, pa je vrlo moguće da đake zadesi nesreća prilikom pohađanja praktične nastave, upozorava Sindikat obrazovanja, nauke i kulture (Sonik) u svom saopštenju. Ova sindikalna organizacija pozvala je prosvetne inspektore i inspektore rada da počnu da obilaze školske, ali i druge prostore u kojima se odvija ovaj vid nastave.
Prema navodima ovog sindikata u mnogim radionicama se ne primenjuju zakoni i zaštita na radu, o čemu svedoče brojne povrede, a đaci se eksploatišu zarad profita. Vrlo često rade i poslove koji se ne odnose na obrazovni profil koji pohađaju.
- Događa se da deca koja obavljaju praksu u pekari rade noću. Temperatura u nekim školskim radionicama je oko deset stepeni, i to zimi. U privatnim automehaničarskim radnjama deca imaju praktičnu nastavu i subotom, iako je nastavnim programom predviđeno da u prvoj godini to bude jednom nedeljno, u drugoj dva puta, a u trećoj tri puta nedeljno - kaže za Danas Nenad Gromović, predsednik Sonik.
On dodaje da praktična nastava podrazumeva prisustvo nastavnika, a ne majstora.
- Majstor ne drži nastavu, jer ona podrazumeva pridruživanje propisanom programu za praktičnu nastavu. Oni đake koriste kao besplatnu radnu snagu i nemaju odgovornost kao nastavnici. Osim stručnog znanja, neophodno je poznavati i metodiku nastave i pedagogiju - navodi Gromović.
Velimir Tmušić, načelnik prosvetne inspekcije, za naš list kaže da je Ministarstvo prosvete upoznato sa svim nepravilnostima u održavanju praktične nastave i da ima prijava za nedolično ponašanje zaposlenih prema učenicima.
- U takvim slučajevima prepliću se nadležnosti prosvetnih inspektora i inspekcije rada i Zakona o radu i prosvetnih zakona. Inspekcija rada mora da reaguje u slučajevima kada se ne poštuju uslovi rada u objektima u kojima se drži praktična nastava, dok je prosvetna inspekcija nadležna za nadgledanje odvijanja praktične nastave u školi. - navodi Tmušić. On dodaje da posebnu odgovornost imaju i direktori, koji sklapaju ugovore sa radnjama u koje đaci idu na praksu. Isto tako nastavnici moraju da nadgledaju održavanje nastave van škole, a đaci i roditelji mogu da prijave direktoru ili inspekciji nastavnika koji to ne čini.

Noćna praksa

O navodima sindikata da đaci rade noću, Velimir Tmušić kaže da je vrlo problematično organizovati praktičnu nastavu danju, tamo gde se radi noću.
- Kako organizovati da đak nauči da radi pekarski posao, kada pekari rade noću. Ista situacija je i sa nekim ugostiteljskim objektima. Postoje zamerke što deca rade tokom letnjeg raspusta, ali turističke škole u letnjoj sezoni mogu da organizuju praksu. Niko ne spori da đaci imaju neprikosnoveno pravo na zimski, proletnji i letnji raspust - navodi sagovornik Danasa. On ističe da đaci i roditelji mogu da prijave neodgovorne "poslodavce" i zaposlene ukoliko od njih ne mogu da nauče zanat.