Vesti
Društvo i ekonomija
Poznat kupac ali nije cena za „Bor“28.02.2007. 10:00
Izvor: Blic

Još tri dana do odluke o sudbini RTB-a „Bor“
Do zaključenja pregovora predstavnika republičke vlade, direktora Rudarsko-topioničarskog basena „Bor“ i Agencije za privatizaciju sa rumunskom firmom „Kuprom“ o detaljima ugovora za kupovinu imovine borskog kombinata bakra ostalo je svega tri dana, ali i ova, kao i brojne privatizacije velikih preduzeća u Srbiji, nije mogla da prođe bez optužbi interesnih strana u tom procesu. Podatak koji je obelodanio Zoran Drakulić, vlasnik drugoplasirane firme na tenderu „Ist point“, da su srpski ministri „tehničke vlade“ Predrag Bubalo, Radomir Naumov, Milan Parivodić i ministar ekologije Aleksandar Popović, krajem prošle nedelje dali saglasnost da se Rumunima, koji su za RTB ponudili 400 miliona dolara, oprosti 80 miliona od ponuđene cene i da će zbog toga tužiti državu, juče je demantovao jedino ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić
- Vlada Srbije nije dala saglasnost da rumunska kompanija „Kuprom“ kupi Rudarsko-topioničarski basen „Bor“ po ceni nižoj od one koju je ponudila na tenderu i ostaje cena od 400 miliona dolara za kupovinu RTB-a - rekao je Parivodić.
Istina, niko nije javno pominjao nižu cenu, već ugovor kojim se milioni „opraštaju“ kroz ekološko saniranje, pa se cena tako faktički umanjuje.
U međuvremenu, potvrda Drakulićevih sumnji i saznanja, da će RTB možda doći u ruke „Kupromu“ po ceni koja je niža od one koju je on ponudio, stigla je i iz nekoliko izvora u RTB-a koji su želeli da ostanu anonimni.
Prema podacima do kojih smo došli, „Kupromu“ je 80 miliona dolara oprošteno kao nadoknada što neće biti u mogućnosti da izvesni period koristi staru borsku Topionicu bakra, ali i za saniranje ekoloških problema usled rudarenja.
Stručnjak koji je učestvovao u izradi LEAP programa za opštinu Bor Toplica Marjanović podsetio je, međutim, da je pre dve godine, neposredno uoči izrade programa restrukturiranja RTB-a, za potrebe sanacije borskih jalovišta i rekultivaciju zemljišta, Svetska banka obećala povoljan kredit od 20 miliona dolara uz uslov da u tome država učestvuje sa još toliko novca.
- Uobičajeno je da država raspiše tender za najpovoljnijeg izvođača tih radova i da potom strogo kontroliše postupak sprovođenja. U svetu je bio običaj da se za te poslove angažuju javna preduzeća i niko ne može da garantuje ko će jeftinije završiti radove.
Generalni direktor RTB-a Miodrag Conić, koji je i član tenderske komisije za prodaju RTB-a, ranije je izneo sumnju da Rumuni imaju novac za borsko preduzeće. On je, nakon poslednjeg sastanka, izjavio „Blicu“ da je zadovoljan investicionim programom koji je ponudio Kuprom.
- Pregovori sa Rumunima su za sada uspešni i ne isključujem da će Vlada prihvatiti „Kuprom“ za vlasnika RTB-a. Njihovi predstavnici su ponudili investicioni program koji nije u potpunosti onakav kakav smo mi zamislili, ali je postignuta saglasnost o većini spornih pitanja. Nadam se najboljem za RTB - rekao je Conić.
Sa druge strane, Samostalni sindikat RTB sa kojim Kuprom takođe pregovara, rezervisan je kada je ova kompanija u pitanju. Predsednik sindikata Dragan Aleksić kaže da je od 20 tačaka socijalnog programa do sada dogovor postignut samo za dve, a da se nastavak pregovora očekuje samo dan pre isticanja roka za završetak pregovora.
Izbegavanje komisije
Iako se bliži dan prodaje RTB-a, još je nejasno ko će dati konačnu reč o prihvatanju ponude. Juče je u Agenciji za privatizaciju održan sastanak direktora RTB-a sa menadžmentom „Kuproma“, nakon čega se očekuje finalna verzija ugovora. Očekuje se da Vlada Srbije u četvrtak odobri ili odbaci potpisivanje tog dokumenta koji bi, opet, trebalo da potpišu direktori RTB-a. Ukoliko oni to ne žele, nepoznanica je da li će „pasti“ celokupni tender ili samo ponuda prvog ponuđača. Zbunjen je i član tendreske komisije Dragan Aleksić, koji kaže:
- Komisija bi trebalo da da konačnu reč o ponudi, ali sumnjam da će sastanak uopšte biti sazvan tim povodom - rekao je Aleksić.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…