Vesti
Društvo i ekonomija
Inflacija sve manja
03.03.2007. 12:00
Izvor: Politika
Inflacija sve manja
Guverner NBS je ukazao na neopravdano povećane cene usluga javnih preduzeća i na rizik kredita vezanih za švajcarski franak
Inflacija u februaru je bila čak i za NBS pozitivno iznenađenje. Jer, i pored poskupljenja komunalija za 6,8 odsto, rast cena usluga iznosio je 2,3 procenta, dok su cene robe smanjene za 0,7 odsto. Tako je ukupni rast cena na malo bio 0,1 odsto, rekao je juče guverner Radovan Jelašić i ujedno upozorio na rizik stambenih kredita vezanih sa švajcarski franak.

Jelašić je na konferenciji za novinare naveo da je u prva dva ovogodišnja meseca bazna inflacija iznosila minus 0,2 odsto, a rast cena na malo bio je 0,5 odsto. Jači dinar, kako je dodao, nije negativno uticao na uvoz niti na priliv stranog kapitala.

Uz napomenu da je inflacija pod kontrolom i da dalje „klizi”, guverner je rekao da su neopravdano povećane cene usluga javnih preduzeća. On je predložio da se što pre formira vlada Srbije koja treba da preispita rast zarada u javnom sektoru kao i planove poslovanja tih preduzeća.

Dok se čeka formiranje nove vlade i usvajanje budžeta dobro je, prema njegovoj oceni, što centralna banka, kao nezavisna institucija, brine o stabilnosti cena. Ali, kako je predočio guverner, održavanje te stabilnosti monetarnom politikom je skupo. Rastuća javna potrošnja stvara inflatorni pritisak, koji iziskuje visoke referentne stope, a one stvaraju značajan gubitak za NBS. Jer, kako je naveo, dodatno ubačenih 10 milijardi dinara je za NBS trošak od 1,15 milijardi. Alternativa takvom povlačenju novca sa tržišta je povećanje ionako visoke obavezne rezerve, a to bi značilo poskupljenje kredita.

Niska inflacija, stabilan devizni kurs kao i privredna aktivnost doveli su do novog smanjenja referentne kamatne stope. Ipak, NBS je i dalje oprezna zbog neizvesne fiskalne politike i povećanja primanja stanovništva, pre svega u javnim sektoru. U odnosu na četvrto tromesečje prethodne godine, državni rashodi su nominalno povećani, kako je istakao Jelašić, za 48,1 odsto.

Visoke i stabilne devizne rezerve NBS omogućavaju da se 15. marta vrati poslednja, prevremena rata duga Međunarodnom monetarnom fondu. Kako je najavio Jelašić, predstavnici MMF dolaze u Srbiju iduće nedelje, a tokom posete biće razmatrana fiskalna i monetarna politika, kao i restrukturisanje javnih preduzeća. Predviđeni su i razgovori sa čelnicima političkih partija koje će formirati vladu.

Odluka Vlade Srbije da se omoguće subvencije iz budžeta za stambene kredite koji su vezani za švajcarski franak je po Jelašiću neodgovornost države, jer se na taj način građani izlažu većem riziku. Kako je ponovio, nepredvidivo je kretanje odnosa valuta, a niža kamata na kredit znači veći rizik.