Vesti
Politika
Tajna „šestog principa”
09.03.2007. 10:00
Izvor: Politika
Tajna „šestog principa”
DS optužila DSS i G17 plus za neopravdani politički marketing
Ukoliko opet ne bude odlaganja pregovora između Demokratske stranke i koalicije Demokratske stranke Srbije – Nove Srbije, sledeće nedelje bi zaista sa većim stepenom sigurnosti moglo da se kaže hoće li (i kada) biti nove vlade ili ćemo ipak na nove izbore. Ova dilema, inače, najviše potiče od nepoznanice šta će DS odgovoriti na ponudu „šestog principa” o podeli odgovornosti, odnosno ključnih pozicija u državi, čiji je autor G17 plus, stranka koja je neophodan treći element za većinsku vladu čija bi okosnica bile DS i DSS-NS.


Lider G17 plus Mlađan Dinkić juče je na Kopaoniku izrazio uverenje da će tokom sledeće sedmice biti postignut dogovor o formiranju nove vlade i da će ona, kako prenosi Tanjug, biti formirana do kraja marta. A Dragan Jočić, potpredsednik DSS-a i glavni pregovarač „narodnjačke koalicije” o budućoj vladi, posle jučerašnjeg susreta sa predstavnicima Unije Roma Srbije rekao je da očekuje da će sastanak sa DS-om u utorak 13. marta biti konstruktivan i da će tada biti jasniji obrisi budućeg dogovora, iako, kako je naveo, ne zna šta će biti na stolu i kakav će biti tok razgovora. On je i demantovao medijske spekulacije o tome da je već postignut dogovor da Vojislav Koštunica ostane premijer i u narednom mandatu.

Koalicioni dogovor

Jočić je dosadašnje pregovore o vladi ocenio pozitivnim i da nije bilo pomenutog šestog principa (prema kome DS ima prvenstvo u izboru funkcije predsednika Srbije ili premijera – na oba mesta ne bi trebalo da računa) o kome se Tadićeva stranka još nije izjasnila, razgovori o načelnim pitanjima bi tekli bez ikakvih posebnih uzbuđenja. Sitnija varničenja zbog dodatnog principa počela su između DS-a i „eksperata”, očigledno uvređenih odnosom demokrata prema njima. „Vlada se ne može formirati niti na ucenama, niti na ponižavanjima koalicionih partnera, već mora biti postignut koalicioni dogovor svih stranaka”, istakao je Dinkić. A potpredsednik njegove stranke i glavni pregovarač u ime G17 plus Tomica Milosavljević juče je za B92 rekao da većinske vlade nema bez tri partnera i bez partnerskog odnosa „koji ne podrazumeva da se neko ko je na izborima osvojio 23 odsto glasova ponaša kao da ima 53 odsto i da neko licitira time kome će koji resor poveriti”.

„Nemojte nas ponižavati, nemojte reći čekajte u hodniku da se mi dogovorimo šta ćemo uraditi sa vladom i nemojte slati poruke tipa ′ovaj čovek ne može biti to, onaj čovek ne može biti to′”, kazao je Milosavljević. On je dodao da ako se DS i DSS dogovore o manjinskoj vladi, G17 plus uopšte ne mora da učestvuje u vladi – daće im manjinsku podršku.

Dušan Petrović, zamenik predsednika DS-a i vođa tima za pregovore ove stranke, juče je, međutim, odgovorio da „šesti princip” predstavlja politički marketing DSS-a i G17 plus. Kako prenose agencije, Petrović je, posle sastanka sa predstavnicima Saveza vojvođanskih Mađara, ocenio da politički marketing DSS-a i G17 plus, kao i izveštavanje medija o postizbornim kombinacijama o navodno već dogovorenoj raspodeli resora udaljavaju stranke od formiranja vlade, te da sada treba samo da se napravi jasan dogovor kako će vlada da funkcioniše i kako će da bude sastavljena. Petrović je naveo da će na sledećim predsedničkim izborima građani odlučivati ko će biti predsednik – Boris Tadić ili Tomislav Nikolić. „Ako treba da pregovaramo sa Mlađanom Dinkićem o tome koga će da podrži na izborima, onda se mi kao građani i zemlja nalazimo u velikom problemu”, naveo je Petrović, praktično potvrđujući ovom izjavom da Tadić nema nameru da se sada prihvati premijerske funkcije.

Brzopleto i ishitreno

Na to je Dragan Jočić rekao (pošto se juče u dva navrata pojavljivao pred novinarima) da je stav DS-a o odbacivanju šestog principa „brzoplet i ishitren”. „Strpljivo i pažljivo bi trebalo razmatrati sve predloge i odgovorno se ponašati prema svakom predlogu”, rekao je Jočić posle razgovora sa predstavnicima Liste za Sandžak. „Očekujem da će preovladati konstruktivan pristup u formiranju buduće vlade, jer nisu u pitanju samo dva činioca, već više relevantnih stranaka, zato se razgovori vode i sa predstavnicima manjinskih stranaka kako bi buduća vlast bila stabilna i efikasna”, kazao je Jočić.

Nastavak razgovora koje DS i DSS-NS odvojeno vode sa partijama manjina, pak, protiče u atmosferi obostranog razumevanja i saglasnosti o pet principa za formiranje buduće demokratske vlade o kojima su se na početku pregovora usaglasile DS i DSS-NS. To znači, predstavnici Roma, Mađara i Bošnjaka koji su ušli u parlament Srbije, listom „aminuju” proklamovane principe na kojima će se temeljiti rad nove vlade, a zauzvrat dobijaju izjave o neophodnosti njihovog učešća u vladi i obećanja o povećanoj brizi za prava nacionalnih manjina. Pri tom, pažljivo izbegavaju da se odrede da li su za Vojislava Koštunicu ili Božidara Đelića kao budućeg premijera, prepuštajući odluku o tome DS-u i DSS-u.

Predstavnici koalicije DSS-NS i Unije Roma Srbije ocenili su juče da bi novi izbori bili loše rešenje, ali da mogu biti rešenje ukoliko se ne postigne međustranački dogovor o formiranju vlade. Dragan Jočić je rekao, kako prenosi Tanjug, da „pominjanje novih izbora od DS čudi, jer izbori nisu najsrećnije rešenje”. On je, uz to, objasnio da „šesti princip” znači da svako ima deo vlasti, što podrazumeva stabilnost na period od tri-četiri godine.

-----------------------------------------------------------

Manjine za vladu demokratskog bloka

Sa principima rada buduće vlade saglasio se i Savez vojvođanskih Mađara na jučerašnjem sastanku sa DS-om, s tim što se, prema rečima lidera Jožefa Kase, SVM ne može dogovarati o tom šestom principu. Kasa je rekao da političke stranke ne formiraju centralni komitet koji odlučuje o premijeru i predsedniku države, već da o tome svoj sud daju građani na izborima. Lider SVM-a nije isključio mogućnost da ta stranka bude u novoj vladi, ali ni mogućnost da samo podrži vladu.

Predsednik Liste za Sandžak Sulejman Ugljanin je, međutim, posle sastanka sa predstavnicima DSS-NS rekao da očekuje da predstavnici stranaka nacionalnih manjina budu direktno uključeni i u sastav nove vlade.

Predsednik URS Rajko Đurić smatra da onaj ko hoće nove izbore u ovom trenutku „želi staro, jer Srbija u tom slučaju neće imati vladu godinu dana, a novi izbori mogu dovesti i do toga da na vlast dođu retrogradne snage”.

I poslanik Koalicije Albanaca za Preševsku dolinu Riza Halimi poručio je juče da će ta koalicija podržati vladu koju će formirati Demokratska stranka. Halimi je agenciji Fonet rekao da zbog jednog poslanika kojeg ima Koalicija Albanaca Preševske doline ne očekuje da će direktno ući u vladu, ali da očekuje „korektnu saradnju” sa Vladom Srbije koja bi mogla da ostvari predviđene planove razvoja, posebno za jug Srbije.