Vesti
Društvo i ekonomija
Novi vlasnik ili likvidacija09.03.2007. 10:00
Izvor: Danas

Iako je rok za privatizaciju društvenih preduzeća istekao juče, vlasničku strukturu nije promenilo više od hiljadu preduzeća
Beograd - Zakonski rok za privatizaciju društvenih preduzeća istekao je juče, a više od hiljadu firmi još nije ušlo u proceduru promene vlasništva. Iako se iz Ministarstva privrede najavljuju izmene Zakona o privatizaciji, koje će omogućiti da se rok produži do kraja godine, malo ko veruje da će sve firme sa spiska uspeti da pronađu nove vlasnike.- Iako je trebalo da sva društvena preduzeća okončaju privatizaciju četiri godine po donošenju Zakona, činjenica je da neće snositi pravne posledice ukoliko nisu dostavila prospekte i ušla u tu proceduru, jer Zakon takvu mogućnost nije predvideo. Zbog toga je Ministarstvo privrede pripremilo strategiju za okončanje procesa privatizacije društvenih preduzeća koja podrazumeva izmene Zakona o privatizaciji. Prema tom dokumentu koji će se naći pred poslanicima na jednom od prvih zasedanja Narodne skupštine, postupak aukcijske i tenderske privatizacije društvenih preduzeća trebalo bi da se okonča do 31. decembra. Kapital manjeg broja relativno uspešnih firmi, koje taj postupak ne okončaju u produženom roku, biće prenet u Akcijski fond, dok će ostala preduzeća preduzeća već u januaru naredne godine biti privatizovana kroz stečaj ili likvidaciju. Treba imati u vidu da je među tim preduzećima veliki broj neaktivnih firmi, sa po jednim ili dva fiktivno zaposlena radnika. Način likvidacije takvih preduzeća nije regulisan zakonom, pa očekujemo da se i u tom delu doradi pravni okvir - rekao je za Danas Bogdan Petrović, pomoćnik ministra privrede i dodao da je do "probijanja" roka određenog za privatizaciju društvenih preduzeća došlo zato što su izmene Zakona o privatizaciji koje su omogućile kvalitetniju pripremu firmi za privatizaciju kroz otpust dugova prema državi, usvojene tek sredinom 2005. godine.
Kada je 2001. godine usvojen novi Zakon o privatizaciji, procenjeno je da je to dobra osnova za brzo ukidanje društvene svojine. Ipak, proces se nije odvijao tako glatko, uprkos zakonski utvrđenog roka za okončanje tog posla i nesumnjivo prisutne društvene volje da počne da gradi privredu na definisanom vlasništvu kapitala. Prema podacima Agencije za privatizaciju, u prethodnih pet godina aukcijskom metodom prodata su ukupno 1.362 preduzeća, dok na licitaciju čeka još 1.045 firmi. Samo u prošloj godini, zakazane su aukcije za prodaju više od 400 preduzeća, ali nove vlasnike našlo je samo 219 firmi. To je državni budžet uvećalo za oko 163 miliona evra, a vrednost obaveznih investicija iznosila je 43,5 miliona evra. U odnosu na 2005. godinu, kada je kroz tendersku privatizaciju prodato 17 preduzeća, prošla godina bila je uspešnija. Sklopljeno je 25 ugovora o prodaji većih kompanija,.što je u državnu kasu "ulilo" oko sto miliona evra, dok su se kupci obavezali da u te firme investiraju 206,5 miliona evra. Procenjuje se da će ove godine veliki broj preduzeća kroz tender naći kupce, jer je u toj grupi preostalo i više jakih firmi, poput Beogradskog sajma, za koji je ovih dana raspisan poziv za izbor privatizacionog savetnika. Na listi od ukupno 103 kompanije koje čekaju raspisivanje javnog tendera, nalazi se i Jugoslovensko rečno brodarstvo, beogradska Lasta, bujanovačka Heba, Beogradska industrija piva, ili Prva petoletka iz Trstenika. Dosadašnjim rezultatima privatizacije društvene svojine treba dodati i 170 preduzeća čija je imovina u celosti ili delimično prodata kroz stečaj, a tokom ove godine očekuje se razrešenje tog postupka u oko 290 preduzeća.
LALOVIĆ: Još hiljadu preduzeća za privatizaciju
Vlada juče nije raspravljala o planiranim merama posle isteka roka za privatizaciju društvenih preduzeća. Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike Slobodan Lalović izjavio je za Danas da privatizaciju čeka još približno hiljadu preduzeća. Vlada će, dodaje Lalović, na narednoj sednici "napraviti presek stanja" u ovoj oblasti i utvrditi koliko je društvenih preduzeća pokrenulo inicijativu za privatizaciju do naznačenog roka. Lalović naglašava da su društvene firme koje nisu inicirale ovaj proces zapravo najveći problem i da će članovi Vlade pokušati da ih nateraju da to učine.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…