Vesti
Društvo i ekonomija
Porez na dohodak: Ističe rok15.03.2007. 12:00
Izvor: B92
Danas je poslednji dan za podnošenje poreske prijave godišnjeg poreza na dohodak građana za 2006. godinu.
Poresku prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana dužna su da podnesu fizička lica, rezidenti koja su ostvarila dohodak veći od 1.142.820 dinara, odnosno stranci rezidenti zaposleni kod rezidencijalnog lica ili u stalnoj poslovnoj jedinici nerezidentnog lica i rezidenti upućeni u inostranstvo zbog obavljanja poslova za rezidentno pravno lice koji su lane ostvarili dohodak veći od 1.907.700 dinara.Dohotkom se u smislu godišnjeg poreza na dohodak građana ne smatraju prihodi od kapitala - dividende, kamate i udeli u dobiti, učešće u dobiti, kao ni kapitalni dobici i prihodi od igara na sreću.
Obračun godišnjeg poreza na dohodak građana obavlja se primenom stope od 10 odsto na poresku osnovicu obveznicima čiji je dohodak za oporezivanje manji od 2.285.640 dinara, kaže se u saopštenju.
Obveznicima koji ostvare dohodak za oporezivanje veći od 2.285.640 dinara, će se na poresku osnovicu preko tog iznosa porez obračunavati po stopi od 15 odsto.
Poreska prijava se podnosi na Obrascu PPDG-5, prema mestu prebivališta poreskog obveznika.
Građani treba da izvrše svoju obavezu
„Porez se odnosi na sve rezidente, građane koji žive na teritoriji Republike Srbije, gde imaju životni, poslovni interes i borave najmanje 183 dana u toku kalendarske godine“, kaže za B92 Slavko Pavlović iz Poreske uprave.
Prema njegovim rečima, kada govorimo o prihodima koji ulaze u godišnju osnovicu mislimo pre svega na prihode od zarada, od poslovne delatnosti, od autorskih prava, od izdavanja u zakup nepokretnosti kao i pokretnih stvari. Tu su i ostali prihodi, kao npr. prihodi poslanika, Upravnog i nadzornog odbora, povremeni i privremeni poslovi, Ugovori o delu, prihodi estradnih umetnika, sportista i tako dalje.
„Oni prihodi koji ne ulaze u osnovicu za oporezivanje su prihodi od kapitala, kapitalni dobici odnosno prihodi ostvareni prodajom akcija, prihodi od igara na sreću“, kazao je on.
„Zakonom je propisano da određene olakšice odnosno oslobođenja imaju lica koja podnesu poresku prijavu. Za njih je zakonom propisano poresko oslobođenje od 40 odsto prosečne zarade, oko 152.376 dinara, kao i za svakog člana porodice 15 odsto od prosečne zarade 57.141 dinar. Za svako dete i svakog člana porodice imaju poresko oslobođenje u tom iznosu s tim što ti lični odbici ne mogu biti veći od 50 odsto dohotka za oporezivanje“, kaže Pavlović.
On je naglasio da ona lica koja ne prijave porez neće izbeći plaćanje poreza, jer Poreska uprava ima mehanizam da otkrije i identifikuje sve one koji ne podnesu prijavu na godišnji porez za dohodak građana, a imaju prihode preko neoporezivanog iznosa.
„Mi imamo podatke o svim građanima u Srbiji, a te podatke dobijamo od njihovih isplatilaca putem podnošenja pojedinačne poreske prijave. Tako da ćemo svima obračunati porez na dohodak građana, a sankcije će snositi oni koji ga ne prijave“, dodao je Pavlović.
Zaključno sa 13. martom oko 9.200 poreskih obveznika u Srbiji je podnelo prijavu. Prošle godine prijavu je podnelo oko 12 hiljada obveznika, rekao je on i dodao da je opšte poznato da se najveći broj prijava podnosi poslednji dan, kao i da se može očekivati daleko veći broj prijava za 2006. u odnosu na broj prijava 2005. godine.
„Predmet oporezivanja su ostvareni prihodi, a ne način na koji se ti prihodi troše, tako da je nerealno očekivati da se otplati kredita po bilo kom osnovu umanji osnovica za oporezivanje“, kaže Pavlović.
„Kazna za građane koji ne podnesu poresku prijavu ili je podnesu nenadležnom poreskom organu, a podnose je prema mestu prebivališta ili koji daju netačne podtake, iznosi od pet do 50 hiljada dinara. Ali, ako uzmemo u obzir i Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji za one koji ne podnesu poresku prijavu sledi kazna od dvostrukog do dvadesetrostrukog iznosa eventualno utvrđene poreske obaveze, a najmanje 5hiljada dinara“, rekao je on.
Pavlović je podsetio da kazne nisu male i da bi građani Srbije trebalo da iskoriste svoju zakonsku mogućnost i već danas to podnesu poreske prijave.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…