Vesti
Društvo i ekonomija
Miškovićeva „cesna” u Srbiji25.03.2007. 12:00
Izvor: Politika
„Finance” tvrde da su u krugovima bliskim „Delti” saznale da razlozi za povlačenje aviona iz slovenačkog registra nisu „poslovne prirode”, već da Mišković nije bio zadovoljan navodnim prednostima koje je očekivao prilikom registracije letilice u EU
Ljubljana, 24. marta – Avion srpskog biznismena Miroslava Miškovića, vlasnika kompanije „Delta”, od novembra lane nije više registrovan u slovenačkom registru – ovu vest su slovenačke „finance” prenele pošto su u domaćoj upravi za civilno vazduhoplovstvo proverile gde se nalazi Miškovićeva „pokretna imovina”. Dakle, iako je „Delta” čak tri puta minirana od strane ovdašnje sprege politike i privrede da kompanija iz Srbije poslovanje proširi u Sloveniju, Mišković je uprkos svemu koristio „dobre slovenačke usluge”. Svoju „cesnu 650 citation VII” je tek krajem prošle godine „ispisao” iz slovenačkih papira i registrovao u Srbiji.Slovenačkim medijima je indikativno da je Mišković pre godinu dana zatražio gostoprimstvo Slovenije za svoju letilicu „zbog boljih preletnih dozvola”. „Finance” tvrde da su u krugovima bliskim „Delti” saznale da razlozi za povlačenje aviona iz slovenačkog registra nisu „poslovne prirode”, već da Mišković nije bio zadovoljan navodnim prednostima koje je očekivao prilikom registracije letilice u EU. Miškoviću registracija aviona u Sloveniji prošle godine nije otvorila vrata „Merkatora”, a povodom najnovijeg neuspeha sa kupovinom „Krasa”, koju je direktor fabrike Edvard Fonda okarakterisao kao pokušaj „neprijateljskog otkupa”, „finance” podsmešljivo pišu da se Mišković opet služi „poznatom taktikom”, pa optužuje Sloveniju da se „brani od prodora srpskog kapitala”, te „upotrebom medija u Srbiji, koje dobro kontroliše” pritiska na Ljubljanu, što je „uradio više puta do sada”.
List podseća na Miškovićev neuspeh da 2002. kupi plac u Ljubljani, gde je želeo da izgradi trgovački centar, te da je slično bilo 2005. kada pivara „Laško” nije htela da mu proda „Fruktal”. Zanimljivo je da je „zaboravljeno” na prošlogodišnju aferu kada „Delti” nije dozvoljeno da uđe u vlasničku strukturu „Merkatora”, što je postignuto manevrima paradržavnih fondova. Kad se sve sabere, „Delta” je već četvrti put sprečena da postane vlasnik dela neke firme u Sloveniji, što svakako ne može da se nazove slučajem – kako to prikazuje kabinet Janeza Janše u naporu da zaštiti interese slovenačke privrede u Srbiji.
Slovenačke novine takođe prenose navodnu izjavu „Deltinog” posrednika iz agencije „Ages” Ivana Prinčiča da nije bilo nikakvih pritisaka prilikom „Krasovog” otkupa oko 10 odsto sopstvenih akcija (koje je Mišković želeo da kupi) od vlasnika „Vinakras”. Štaviše, u ovdašnjim medijima se pojavila i Prinčičeva izjava da je „akcije ’Krasa‘ hteo da kupi za sebe”, a nikako ne za Miškovića, čime se dezavuišu Miškovićevi navodi da se u posao ponovo umešala slovenačka politika, koja uz pomoć medija uspešno sprečava prodor srpskih preduzeća u Sloveniju. Ivan Prinčič je, međutim, za „Politiku” izjavio da jeste poslovao za Miškovića, a da „Krasu” nije hteo da otkrije identitet svog klijenta „jer znate kako je do sada ovde bilo sa pokušajima ulaska ’Delte‘, zato smo sada pokušali ovako, izokola, preko naše agencije”. Prinčič je potvrdio „Deltine” navode da je posao sa „Krasom” bio ugovoren a da je „nezapamćeno da upravni odbor preko noći, naprečac, odbaci dogovoren posao i po gotovo dvostruko višoj ceni od knjigovodstvene cene akcija izvrši otkup sopstvenih akcija od ’Vinakrasa‘, na štetu svojih akcionara”.
Ivan Prinčič tvrdi da mu se do sada nije desilo da sa nekim utvrdi, dogovori i „rukovanjem” potvrdi da je posao sklopljen, a da sledećeg jutra, umesto potpisivanja pripremljenih dokumenata, sazna – da je sve propalo. Upozorava da ovim nije stavljena tačka na „slučaj Kras” i da su na potezu advokati, koji će naredne sedmice odlučiti je li „Krasov” dribling „Delte” bio u skladu sa zakonima.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…