Vesti
Društvo i ekonomija
NIS dobija strateškog partnera početkom 2008.07.04.2007. 12:00
Izvor: Danas
Da li je produžavanjem ugovora sa privatizacionim savetnikom Vlada Srbije najavila odlaganje privatizacije Naftne industrije Srbije
Beograd - Sudeći prema izjavama čelnika Demokratske stranke, za koju dobro obavešteni tvrde da će dobiti resor energetike u budućoj republičkoj vladi, strategija privatizacije Naftne industrije Srbije koju je uradio privatizacioni savetnik konzorcijum Meril Linč-Rajfajzen investment pretrpeće znatne izmene. U prilog tim sumnjama ide i najnovija odluka Vlade Srbije da do kraja godine produži ugovor sa privatizacionim savetnikom. To znači da svojinsku transformaciju najjače srpske državne kompanije ne bi trebalo očekivati pre početka 2008. Iako su funkcioneri odlazeće vlade Srbije u više navrata isticali da će tender za privatizaciju NIS biti raspisan najkasnije do kraja januara tekuće godine, to se ipak nije dogodilo. Pokazalo se da je želja Demokratske stranke Srbije da Vojislav Koštunica zadrži premijersku fotelju važnija od bilo kog drugog stranačkog interesa, te su se u partiji koja je na izborima predvodila "narodnjačku koaliciju" u startu odrekli ideje o sprovođenju tendera pre formiranja vlada, kako time ne bi iritirali svoje buduće koalicione partnere iz redova Demokratske stranke koja ima ambiciozne planove ali i drugačije poglede na sudbinu energetskog sektora u Srbiji.Energetski stručnjaci tvrde da će strategija privatizacije NIS sigurno pretrpeti izmene ali se još uvek ne zna u kom će pravcu krenuti izmene s obzirom na to da u DS ne postoji jedinstven stav u vezi s tim. Jedno je, međutim, izvesno, nijedna politička opcija u Srbiji neće se opredeliti za to da NIS ostane stoprocentno državna kompanija. Razlike na liniji DS-DSS kada je reč o privatizaciji NIS ogledaju se i u tome da li treba privatizovati veći procenat kompanije nego što je to predviđeno u strategiji privatizacionog savetnika ili ne. Prema mišljenju Božidara Đelića, kako sada stvari stoje, nesuđenog premijera, trebalo bi preispitati upravljačku kontrolu u NIS koju bi dobio novi vlasnik. Zbog poslovne reputacije Srbije nećemo zaustavljati započeti proces privatizacije, što znači da će strateškom partneru biti ponuđeno 25 odsto kapitala NIS. Samo ćemo preispitati elemente koji se odnose na upravljanje. Konkretno, da li će država koja će i dalje biti većinski vlasnik, imati važnu ulogu u upravljanju NIS. To ćemo još jednom preispitati, kao i obaveze potencijalnog investitora, kaže Đelić.
Svoju opciju privatizacije NIS javnosti je ponudio aktuelni predsednik Privredne komore Srbije Slobodan Milosavljević koji se založio za prodaju rafinerija pri čemu bi " država sačuvala tržište". Ovakvo viđenje Milosavljevića izaziva posebnu pozornost s obzirom na to da se u krugovima energetičara šuška da on trenutno ima veće šanse od Vlahovića da se nađe na poziciji ministra energetike. Interesantno je da Milosavljevićevo viđenje odudara od takozvanog "vertikalnog principa privatizacije" koji godinama unazad figurira kao pravo rešenje za privatizaciju javnih preduzeća.
Pomoćnik republičkog ministra rudarstva i energetike za naftu i gas Slobodan Sokolović ističe da najave revizije privatizacije i odlaganje tog procesa samo štete NIS. On smatra da je toj kompaniji hitno potreban novi vlasnik, koji će reorganizovati poslovanje i modernizovati rafinerije.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je prihvatila predlog privatizacionog savetnika da većinu mesta u upravljačkoj kontroli NIS dobije manjinski vlasnik zbog toga da bi ispunio sve ključne obaveze, predviđene ugovorom, odnosno da nas, kako kaže, ne bi snašao slučaj hrvatske kompanije INE, gde je MOL postao vlasnik 25 odsto akcija ali nije dobio upravljačka prava, zbog čega je izostala modernizacija. Najbitnije je, tvrdi on, da strateški partner obnovi pogone NIS, jer će se bez toga ta kompanija naći u teškoj situaciji. Strategija privatizacije NIS predviđa prodaju manjinskog paketa akcija od 25 odsto na tenderu, još 12,5 u drugoj fazi kroz dokapitalizaciju, kao i podelu 15 odsto akcija zaposlenima u kompaniji.
Vlahović: I građanima akcije NIS
Aleksandar Vlahović, koga neki već vide na mestu budućeg ministra energetike, tvrdi da bi bilo poželjno da deo akcija NIS (15 odsto) bude ponuđen građanima preko inicijalne javne ponude. "Potrebno je, takođe, procenat akcija koje bi trebalo da dobije manjiniski partner u NIS povećati sa 25 odsto na 37,5 odsto (privatizacioni savetnik je predvideo da se 12,5 odsto akcija NIS, proda strateškom partneru nakon dokapitalizacije kompanije)", smatra Vlahović koji kategorično tvrdi da odlaganje tendera neće negativno uticati na interesovanje stranih kupaca za NIS, pošto će "nova vlada napraviti takvu poslovnu klimu koja neće uticati na smanjenje cene".
Sokolović: Modeli s manom
- Đelić očito nije upoznat sa činjenicom zbog čega smo se odlučili da upravljačka prava dodelimo manjinskom vlasniku. Kad bi se to znalo, sigurno bi promenio mišljenje. Vlahovićev model je loš jer strateški partner, u slučaju da dobije veliki "kolač" akcija NIS, ne bi bio zainteresovan za ulaganje. Milosavljevićev model je nelogičan pošto je nemoguće prodati rafinerije a sačuvati tržište, kako on tvrdi - ističe Slobodan Sokolović, pomoćnik ministra energetike.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…