Vesti
Društvo i ekonomija
Viceguverner Dragutinović: Možda je NBS preterala u restrikcijama
17.06.2006. 14:00
Izvor: Glas javnosti
BEOGRAD - Predstavnici poslovnih banka i Narodne banke Srbije ocenili su juče da su preuzeli najveći deo tereta za smanjivanje inflacije i da je za efikasniju kontrolu rasta cena neophodno donositi mere u koordinaciji s vladom. Viceguverner NBS Diana Dragutinović rekla je da politika restriktivnih monetarnih mera koju NBS trenutno vodi nije dugoročna. Ona je, govoreći o povećanju obavezne rezerve banaka na zaduživanje i depozite do dve godine na 60 odsto i ograničavanju iznosa odobrenih kredita stanovništvu na 200 odsto kapitala banke, istakla da su slične i drastičnije mere preduzimale sve države u tranziciji. - Možda smo i preterali ovog puta, ali prethodna podizanja obavezne rezerve nisu dala rezultate - istakla je Dragutinovićeva.

- Volim da čujem šta kaže MMF, ali znam da su oni skloni da daju recepte, a recepata u ekonomiji nema, već svaka zemlja mora da pronađe dodatne efikasne instrumente. Savete MMF-a ne treba slušati slepo, ali se ne treba praviti i kao da ih niste čuli - rekla je Dragutinović.

Predsednik Izvršnog odbora Rajfajzen banke Oliver Regl rekao je da bi trebalo diferencirati obavezne rezerve za kreditiranje izvoza i privrede od kreditiranja stanovništva. - Inflacija od 17 odsto nije prihvatljiva, ali se postavlja pitanje koliku štetu privrednom rastu i nivou zaposlenosti donose restriktivne mere NBS", naveo je on i dodao da će kamatna stopa od 23 do 25 odsto godišnje na hartije od vrednosti kod repo operacija otvoriti prostor za ulazak "vrućeg, špekulativnog" kapitala u Srbiju, pošto i pored visoke inflacije ostavlja dovoljan prostor za zaradu. Predstavnik Hipo alpe adrija banke Ninoslava Žugić rekla je da retroaktivnost i učestalost restriktivnih mera centralne banke onemogućava vođenje poslovne politike i planiranje čak i do šest meseci unapred. Zamenik ministra finansija Vesna Arsić ukazala je da zajedničko delovanje i strategija fiskalnih i monetarnih vlasti obavezno mora biti usmerena na duži rok. Arsićeva je predočila da borba protiv inflacije jeste jedan od najvažnijih ciljeva, ali je podvukla da se jedino zajedničkim sinhronizovanim delovanjem može uticati na inflaciju, a da pri tom ne dođe do recesije.