Vesti
Društvo i ekonomija
Jelašić: Cene su pod kontrolom10.04.2007. 12:00
Izvor: B92
Beograd - Guverner NBS kaže da ne treba očekivati rast cena i nestabilnosti na tržištu zbog nastavka privremenog finansiranja u Srbiji.
Radovan Jelašić je poručio da bi bilo mnogo bolje da se što pre oformi vlada i da se vidi u kom pravcu će ići reforme. On je rekao da se posledice nastavka privremenog finansiranja kratkoročno neće osetiti, ali da je očigledno da Srbija već sada deset godina zaostaje za susednim zemljama. Guverner je naveo da su cene su u proteklih 12 meseci porasle za 5,6 odsto, ali da će inflacija ove godine biti u planiranim okvirima, odnosno od četiri do osam odsto.
„Ni kurs ni stabilnost cena nisu poremećeni, jer se ne očekuje veće pomeranje cena ni u aprilu ni u maju. Stabilnost se može i mora održati, ali za neki srednji vremenski period od godinu-dve bilo bi mnogo bolje da se već danas vidi dalji kurs makroekonomske politike, jer ako nešto Srbija nema – to je vreme“, smatra Jelašić.
U proteklih sto dana operateri Centra za zaštitu korisnika finansijskih usluga primili su skoro osam hiljada poziva od kojih se 46 odsto odnose na bankarske usluge, 21 odsto na osiguranje, 11 odsto na štedne zapise, 11 odsto na menjačke poslove i sedam odsto na deviznu štednju. Građani se najviše žale na valutne klauzule, jednostrano povećanje kamate, kurs pri otplati kredita, proviziju kod vođenja tekućih računa. Do sada je NBS novčano kaznila dve banke zbog načina obračuna i iskazivanja efektivne kamatne stope. Te kazne su u iznosu, kako je rekao guverner, nekoliko desetina miliona dinara, a samo jedna banka je platila kaznu, dok je druga uputila prigovor.
On je skrenuo pažnju građanima na neprecizne ugovore koje potipisuju prilikom podizanja kredita, u kojima se navodi da su kamate promenljive i da zavise od poslovne politike banke.
Guverner NBS kaže da je “siguran da će banke preko Udruženja banaka da učine da ti ugovori budu još transaparentniji. Mi naravno ne možemo da utičemo direktno na to kakav je odnos između klijenata i banaka jer klijenti potpisuju te ugovore, ali preko našeg centra ukazujemo šta je to na šta klijenti treba da obrate pažnju”.
Jelašić kaže da ugovori velikog broja banaka idu isključivo u prilog banakama, ali da je centralna banka tu da građanima pomogne informacijama o njihovim pravima i savetima pri izboru usluga.
Guverener je rekao da će od maja sve banke biti dužne da centralnoj banci dostavljaju podatke o ukupnom broju pisanih prigovora, kao i o ukupnom broju rešenih prigovora građana na njihov rad i usluge.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…