Vesti
Politika
Beč predlaže izmenu plana za KiM
14.04.2007. 12:00
Izvor: Blic
Beč predlaže izmenu plana za KiM
Izjava austrijskog kancelara Alfreda Guzenbauera da „zajedno sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem radi na sporazumu kojim bi Kosovo dobilo nezavisnost, ali na način koji bi bio prihvatljiv za Beograd“, izazvala je juče mnogo bure i u Beogradu i u Beču. Deo izjave iz intervjua Guzenbauera Rojtersu demantovao je njegov portparol Štefan Petler koji je naglasio da kancelar nije pominjao reč nezavisnost, dok su u kabinetu predsednika Srbije kategorični da je Ahtisarijev plan za Tadića neprihvatljiv kao i bilo koji oblik nezavisnosti Kosova.
„Ta izjava nije tačno preneta“, naglasio je Petler u izjavi Tanjugu. Prema njegovim rečima, radi se o nesporazumu. Petler je naveo da je kancelar, u intervjuu britanskoj agenciji, rekao „da ne može biti strategije uperene protiv Srbije, kao i da se mora naći rešenje (prihvatljivo) za obe strane - Srbiju i Kosovo“. „Reč nezavisnost nije pomenuta“, bio je izričit Pelter. Ipak, on nije demantovao izjavu Guzenbauera da se pregovara na liniji Beč - Beograd. Nešto kasnije, u izjavi Beti portparol austrijskog kancelara potvrdio je da Austrija sa predstavnicima Srbije radi na nalaženju rešenja za Kosovo.
„Sa prijateljima u Srbiji i predsednikom Tadićem sarađujemo na nalaženju rešenja za Kosovo“, rekao je Petler agenciji Beta, citirajući kancelara Guzenbauera.

Za dalje pregovore
U kabinetu predsednika Srbije potvrđuju da se u sklopu traženja rešenja za status Kosova redovno održavaju kontakti i na liniji Beograd - Beč.
- Predsednik Tadić ima kontakte sa mnogim državnicima, pa i sa gospodinom Guzenbauerom. Predsednik je čvrsto pri stavu da je Ahtisarijev plan neprihvatljiv za Srbiju, kao i bilo koji drugi koji predviđa bilo kakav oblik nezavisnosti. Kontakti su usmereni i na to da se Srbija izbori za nastavak pregovora o Kosovu - rečeno je „Blicu“ u Tadićevom kabinetu.
U intervjuu Rojtersu Guzenbauer je rekao da zapad mora da prizna da srpski lideri u ovom trenutku ne mogu da prihvate Ahtisarijev plan o nezavisnosti Kosova i da je potrebna formula koja ne ponižava Beograd. „Radimo sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i njegovim ljudima kako bismo pronašli način da primenimo suštinu Ahtisarijevog plana“, rekao je Guzenbauer.
Mogući izlaz, dodao je Guzenbauer, mogao bi da bude po modelu poluautonomne pokrajine Alto-Adiđe (južni Tirol) u severnoj Italiji koja je naseljena pretežno stanovništvom koje govori nemački i kojoj je Austrija država garant. Italija i Austrija su se 1972. dogovorile da pokrajina Alto-Adiđo može imati posebna zakonodavna prava i postavljati važne funkcionere bez mešanja Rima, što je element koji nedostaje Ahtisarijevom planu za srpske oblasti na Kosovu, navodi Rojters.

Više modela
„Možda bi severni delovi Kosova mogli da se razvijaju na sličan način kao što se razvijao južni Tirol u Italiji „, rekao je Guzenbauer dodajući da postoji „više modela“.
Savetnik predsednika Srbije Leon Kojen rekao je za B92 da ni kao koordinator državnog pregovaračkog tima, ni kao privatno lice, nije u poslednjih godinu dana imao nikakvih kontakata sa austrijskim diplomatama i političarima.
„Ako je tačno prenet intervju austrijskog kancelara Rojtersu, ciljevi koje pominje Guzenbauer nespojivi su sa usvojenom državnom politikom naše zemlje jer bi njihovo ostvarenje značilo protivustavno i protivpravno odvajanje Kosova i Metohije od Srbije“, navodi Kojen.

Misija SB UN u Beogradu 25. aprila
Misija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija doputovaće u Beograd 25. aprila, posle čega će predstavnici svih 15 država članica najuticajnijeg tela svetske organizacije otputovati u Prištinu, potvrđeno je „Blicu“ u diplomatskim izvorima. Misija će u Beogradu boraviti jedan dan, a potom još dva dana na Kosovu. Misiju će predvoditi belgijski ambasador pri UN Johan Verbeke. Informaciju o dolasku misije potvrdio je i predsedavajući Saveta bezbednosti britanski ambasador Emir Džons Peri. Premijer Srbije Vojislav Koštunica ocenio je kao „veoma značajnu“ najavu da će SB uputiti misiju koja bi se na licu mesta uverila u stvarno stanje ispunjenosti standarda na Kosovu. „Upućivanje misije Saveta bezbednosti predstavljalo bi prvi i važan korak u otpočinjanju novog pregovaračkog procesa, u koji bi se vremenom uključio i novi međunarodni posrednik“, navodi se u izjavi Koštunice.
Predstavnici Kontakt grupe će o Kosovu razgovarati 20. aprila u Moskvi na nivou eksperata, a 25. aprila će u Berlinu o tome raspravljati politički direktori ministarstava inostranih poslova zemalja članica.