Vesti
Društvo i ekonomija
Domaći tajkuni izbacili Lucenka iz igre21.04.2007. 12:00
Izvor: Danas
Prodajom državnog paketa akcija Putnika, Akcijski fond prekršio zakon, ruski biznismen najavljuje tužbu
Beograd - Državni paket akcija Putnika, prodat je juče na berzi nepoznatom kupcu po ceni od 6.000 dinara za akciju, čime je sprečen već započeti postupak preuzimanja najstarije domaće turističke agencije od strane ruskog biznismena Dmitrija Lucenka. Za 652 hiljade akcija Putnika kojima je juče trgovano, plaćeno je 3,5 milijarde dinara ili oko 46 miliona evra. Približno isti iznos bio je deponovan na posebnom računu preko koga je Lucenko trebalo da realizuje preuzimanje. Najmanje tri dana potrebno je da se dokumentacija o novom vlasniku pojavi u Centralnom registru, ali se u javnosti sumnja da će to biti i ime pravog kupca. Njegove namere u ovom trenutku se ne znaju, ali je činjenica da je on, ovakvim obrtom, nema nikakve obaveze prema radnicima niti ulaganjima. Događanja u vezi sa Putnikom u poslednja dva dana otvorila su više spornih pitanja, ali tokom jučerašnjeg dana niko u Akcijskom fondu, koji je inače dao nalog za prodaju državnog paketa, nije bio spreman da odgovori.Umesto toga, konferenciju za novinare održali su zastupnici Lucenka, koji su najavili krivične prijave protiv Akcijskog fonda, Agencije za privatizaciju i Ministrstva privrede.
- Postupak preuzimanja Putnika koji je vodila Komisija za hartije od vrednosti, trebalo je da se okonča 23. aprila. Očekivalo se da će tada biti realizovane i transakcije između Akcijskog fonda i Lucenka, s obzirom na to da je 18. aprila objavljeno da je njegova ponuda od 5,5 hiljada dinara po akciji i ukupan investicioni paket koji dostiže oko 90 miliona evra, bio povoljniji od ponude kiparske Acione. Umesto toga, 19. aprila na Berzi se najpre pojavljuje nalog nepoznatog kupca koji je deponovao sredstva za kupovinu više od 600 hiljada akcija Putnika, a kupljeno je, po ceni od 6.000 dinara za akciju sve što se na berzi u tom trenutku našlo u portfelju malih akcionara, odnosno 8.975 akcija. Istoga dana, posle podne, na Televiziji Avala objavljeno je da će Akcijski fond dati nalog berzi za prodaju državnog paketa akcija, a tek nekoliko sati kasnije ta informacija objavljena je i na sajtu Fonda. Do 9 sati ujutru, kada se berza otvara, niko od eventualno zainteresovanih nije mogao ni fizički da obezbedi potrebna sredstva i uključi se u nadmetanje kako bi se postigla i bolja cena. Indikativno je i to što je početna ponuda nepoznatog kupca juče glasila na 7.200 dinara po akciji, a oko podneva je Akcijski fond izneo državni paket akcija po fiksnoj ceni od 6.000 dinara, čime je učinjena direktna šteta državi - izjavio je na konferenciji za novinare Miroslav Boras, pravni savetnik Lucenka.
On je podsetio da je Zakonom o Akcijskom fondu precizirano da taj fond mora blagovremeno da objavi kada će izneti akcije nekog preduzeća na berzu, kao i da o tome posebno obavesti zainteresovane kupce. To praktično znači da se u trgovanjuu državnim paketom akcija mora poštovati pravilo javnosti i nediskriminacije. "Očito je da je reč o pripremljenom kupcu sa kojim je dogovorena prodaja akcija, po cenu i tako očiglednog kršenja zakona koje je presedan čak i za naše uslove" tvrdi Boras i naglašava da je skandal očito i to što je inostrani kupac koji je ušao u legitimnu proceduru preuzimanja, eliminisan zbog nekog od domaćih tajkuna, ali nije želeo da kaže o kome je reč. U Komisiji za hartije od vrednosti kažu da je onemogućavanje da se realizuje ponuda o preuzimanju posledica nedorečenosti Zakona o preuzimanju i njegove neusaglašenosti sa drugim zakonima.
- Komisija za hartije od vrednosti ispoštovala je proceduru preuzimanja, ali ne mogu da komentarišem nameru vlasnika da svoj kapital proda nekom drugom. Vlasnici imaju pravo da odlučuju kome će prodati akcije i postoje legitimni načini odbrane a naši zakoni bi tu oblast morali da urede daleko bolje - rekao je za Danas Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti.
To nije jedina dilema koja je juče bila prisutna u javnosti zbog kupovine Putnika koje se odigralo filmskom brzinom. Na to da je neko očigledno "bacio oko" na tu kompaniju ukazivao je Milan R. Kovačević, konsultant za strana ulaganja, zbog čega je uputio dopise Ministarstvu privrede i Agenciji za privatizaciju.
Rasprodaja imovine Putnika
- U ovom trenutku postoji nekoliko aktuelnih sudskih sporova zbog kojih ne može da se postigne prava cena. Treba imati na umu da su u vlasništvu Putnika dva hotela na Kopaoniku, hotel i poslovna zgrada u Beogradu, objekti u više od deset gradova Srbije, ali i u Hrvatskoj, Sloveniji i posebno u Crnoj Gori gde se nalazi ostrvo Sveti Marko, na 30 hektara infrastreukturno potpuno uređenog prostora. Tvrdnje da više ne može da se čeka jer je firma pritisnuta dugovanjima, nisu tačne, a na sajtu te kompanije nije objavljeno da je prošle godine Putnik ostvario profit u poslovanju. Postavlja se pitanje i šta će biti sa 400 hiljada akcija iz dokapitalizacije koju je izvršio prethodni vlasnik, Srba Ilić i o čemu još nije stigla presuda Arbitraže iz Pariza. Ako ih taj sud prizna, hoće li država ili novi vlasnik izdvojiti 12 do 15 miliona evra za obeštećenje - izjavio je za Danas Milan R. Kovačević, konsultant za strana ulaganja.
Akcijski fond oborio cenu
U brokerskim kućama ukazuju na dosadašnju praksu Akcijskog fonda koji je objavljivanjem oglasa u dnevnoj štampi najavljivao iznošenje akcija nekog preduzeća na berzu kao i da je najpre puštao manji paketi od najviše 20 odsto akcija, kako bi se sondiralo tržište i postigla povoljnija cena. Brokeri tvrde da je Akcijski fond neopravdano sam spustio cenu državnog paketa, dajući nalog da se one prodaju za 6.000 dinara. "Propuštena je prilika da država naplati višu cenu, i zbog toga neko mora da odgovara", smatraju brokeri a Branko Pavlović, konsultant malih akcionara, tvrdi za Danas da je prodaja po nižoj ceni od ponuđene, razlog da broker izgubi licencu.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…