Vesti
Politika
Zahtev Beograda misiji SB
22.04.2007. 12:00
Izvor: Politika
Zahtev Beograda misiji SB
Vlada Srbije traži da petnaestočlana delegacija poseti srpske enklave na Kosovu i Metohiji
Šef misije Srbije pri UN, ambasador Pavle Jevremović, preneo je juče Savetu bezbednosti zahtev Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova da misija Saveta bezbednosti poseti srpske enklave na Kosovu i Metohiji i da u pokrajini ostane onoliko dugo koliko to bude potrebno da stekne realnu predstavu da li su primenjene odredbe važeće rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN o demokratskim standardima za Srbe i druge nealbance.
Kako je navedeno u saopštenju iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije, ambasadoru Jevremoviću je, takođe, rečeno da prenese Savetu bezbednosti kako ovaj zahtev Vlade Srbije podržava i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, kao šef diplomatije stalne članice Saveta bezbednosti, na čiji zahtev misija i odlazi u posetu Beogradu i Prištini.
Inače, predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković- Ivić izjavila je juče da postoje nezvanične potvrde da će misija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija produžiti boravak na Kosmetu za još jedan dan i da će obići neke srpske enklave i manastire.
„Postoje nezvanične povratne informacije da će poseta ambasadora misija Saveta bezbednosti UN biti produžena za još jedan dan”, kazala je Raškovićeva Tanjugu i dodala da će misija sama odabrati šta će obići, a da je srpska strana tu da joj pomogne.
Raškovićeva je kazala da bi bilo neophodno da se misija Saveta bezbednosti UN zaista uveri kakva je situacija na terenu i kako izgledaju srpske enklave ograđene bodljikavom žicom .
Prema njenim rečima, neophodno je i da se uvere kako izgledaju sela u kojima ništa nije ostalo i mesta poput Žitinja u koja Srbi bezuspešno pokušavaju da se vrate, jer u razgovorima sa predstavnicima UNMIK-a tako nešto ne mogu da saznaju.
„To se ne može videti iz UNMIK-ove kancelarije, ni iz prištinskog parlamnta, kao ni iz kabineta premijera i predsednika Kosova i Metohije. To može da se vidi samo ako se zagazi drumovima pokrajine i ode van tih prostorija”, rekla je Raškovićeva.
Ona je ukazala da Beograd očekuje da poseta Misije Saveta bezbednosti neće imati kancelarijski karakter.
„Ponudili smo da se obiđu srpske enklave i pojedini manastiri, da se obavezno razgovara sa ljudima u severnoj Kosovskoj Mitrovici, da se obiđe sever Kosova i različite enklave južno od Ibra”, rekla je Raškovićeva.
Ona je dodala da srpska strana „nije specificirala koje bi to bile enklave, jer ima više mesta na Kosovu koje bi Misija mogla da obiđe i da se uveri da se Rezolucija 1244 ne sprovodi, da se ne ispunjavaju standardi, da nema povratka prognanih, da nema obnove kuća i da nema vladavine prava i slobode kretanja”.
„Bez obzira što sam uverena da će se i UNMIK i albanska strana truditi da situaciju pokažu ružičastom i boljom nego što jeste, neko bi trebalo da bude zlonameran i jednostrano orijentisan da ne vidi i da prenebregne sve ono što je očigledno na Kosovu i Metohiji, a tiče se života Srba i drugih nealbanaca”, kazala je Raškovićeva.
O cilju misije Saveta bezbednosti UN juče je izjavu dao belgijski ambasador u UN Johan Verbeke, koji će kako je ranije najavljeno predvoditi 15. članu delegaciju.
Cilj misije Saveta bezbednosti UN, koja će sledeće nedelje posetiti Beograd i Prištinu, jeste prikupljanje informacija sa terena o primeni i ispunjenosti standarda na Kosovu i Metohiji, izjavio je Johan Verbeke.
On je još dodao da plan posete još nije preciziran.
„2007. godina je veoma važna za Kosovo. Imajući u vidu da je Marti Ahtisari predstavio svoj predlog za status (Kosova), Savet bezbednosti je odlučio da svojim članicama omogući da dobiju informacije o situaciji na terenu”, izjavio je šef belgijske kancelarije u Prištini Vim Peters, prenosi „Zeri”.
List „Zeri”, koji izlazi u Prištini na albanskom jeziku, navodi da je, posle nekoliko nedelja dileme oko mandata misije, Savet bezbednosti doneo odluku da petnaestočlana delegacija po povratku podnese izveštaj tom telu UN.
Prema najavama, misija bi u Beogradu 25. i 26. aprila trebalo da se sastane sa najvišim srpskim zvaničnicima, uključujući predsednika i premijera Srbije, Borisa Tadića i Vojislava Koštunicu, a 27. i 28. aprila da poseti Prištinu.
Predsednik Vlade Srbije ocenio je veoma značajnim najavljeni dolazak misije Saveta bezbednosti „kao prvi i važan korak u otpočinjanju novog pregovaračkog procesa” o Kosovu i Metohiji. Prema premijerovim rečima, vlasti u Beogradu intenzivno se pripremaju za dolazak misije u veoma tesnoj saradnji sa Rusijom, koja je i pokrenula inicijativu o upućivanju misije.
Beograd kao i Srbi na Kosovu očekuju od misije SB UN – pored razgovora sa zvaničnicima – obilazak terena, a pre svega sredina u kojima su Srbi izolovani i „prepušteni sami sebi”. Na taj način je jedino moguće da se proveri da li se primenjuje rezolucija 1244 Saveta bezbednosti.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Stiven Vordsvort izjavio je inače juče agenciji Tanjug da će misija Saveta bezbednosti UN iduće nedelje pored Beograda i Prištine posetiti Kosovsku Mitrovicu i „još neka područja na Kosovu”. „Koliko znam, u Njujorku su se dogovorili da delegacija poseti Kosovsku Mitrovicu i možda još neka mesta”, rekao je Vordsvort ocenivši da predstavnici Saveta bezbednosti „treba da vide glavna problematična područja”.
Ambasador SAD u Beogradu Majkl Polt, međutim, u izjavi za Tanjug, nije direktno odgovorio na pitanje da li se slaže sa ocenom da misija Saveta bezbednosti UN ne sme da se ograniči samo na posete Beogradu i Prištini, već treba da uključi obilazak srpskih enklava, kako bi iz prve ruke stekla uvid u stanje na terenu. „Na programu posete delegacije Saveta bezbednosti se pažljivo radi u Njujorku”, rekao je Polt.
Kako su Tanjugu najavili diplomatski izvori u Beču, misija bi u austrijskoj prestonici trebalo da se sastane 28. aprila sa izaslanikom UN Martijem Ahtisarijem.