Vesti
Politika
Tadić u ponedeljak predlaže mandatara
05.05.2007. 12:00
Izvor: Danas
Tadić u ponedeljak predlaže mandatara
Predsednik Srbije potvrdio da još nema dogovora o formiranju vlade
Beograd - Dan posle neuspelog sastanka Tadić - Koštunica - Dinkić, sve tri opcije (vlada DS-DSS-G17 Plus, vlada DSS-SRS-SPS, kao i novi izbori) potpuno su otvorene.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče u intervjuu FONETU da ovom trenutku nema dogovora o formiranju nove vlade i naveo da se ključne tačke sporenja odnose na sektor bezbednosti. Tadić je istakao da će, ipak, ispuniti ustavnu obavezu i parlamentu u predviđenom roku predložiti kandidata za premijera. On je naveo da je vlada " vrhunski interes građana" i samim tim ostavio mogućnost da se u narednih nekoliko dana formira. Predsednik Srbije je izjavio da je DS jedina učinila iskorake u formiranju vlade i objasnio da stranke aktuelne vladajuće koalicije, DSS, NS i G17 Plus, ne žele da se promeni politika vlade, već su spremne da se napravi dogovor oko toga da i DS dobije svoja mesta u postojećoj vladi. Tadić je ukazao da glavni problem predstavljaju najnovija uslovljavanja DSS, iako je DS pristala da Koštunica bude premijer.
- Moj stav je vrlo jasan - ne može jedna stranka, u ovom slučaju DSS, da kontroliše BIA i policiju u isto vreme, pre svega zbog toga što u tom sektoru nismo imali ni dovoljne reforme, a godinu dana nema ni pregovora s EU o sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji zbog nesaradnje s Haškim tribunalom - objasnio je Tadić.
Kako je rekao predsednik Srbije Boris Tadić u intervjuu Fonetu, građani na izborima definišu u kojem pravcu Srbija treba da ide i oni su glasali tako da stranke vladajuće koalicije imaju zajedno onoliko članova parlamenta koliko DS ima sama.
- Mora se poštovati izborna volja građana - rekao je Tadić, dodajući da želi da se postigne dogovor oko jedne perspektivne politike.
Kako je Tadić napomenuo, u pregovorima nikada nije bilo reči o personalnim rešenjima i pojedincima, već o tome koja stranka ima odlučujuću ulogu u kojem sektoru društva. On je poručio da može da napravi svaki kompromis oko personalnog rešenja, ali da nikada neće napraviti kompromis oko glavne političke direkcije i načina vođenja politike.
Predsednik Srbije je rekao da će narednih dana sagledati neke nove okolnosti i predloge političkih stranaka kada je u pitanju kandidat za premijera i podsetio da je, za sada, stigla samo jedna zvanična kandidatura Božidara Đelića.
Posle neuspelog sastanka održane su sednice predsedništava DS i DSS, gde se odlučivalo u kojoj će se meri učiniti ustupci. Ono što je posebno zanimljivo je da je jedan broj funkcionera DS, koji pripadaju tvrdoj, nepopustljivoj struji, nezadovoljan razvojem situacije napustio sastanak. Samim tim može se naslutiti da je još uvek moguć dogovor DS i DSS.
Prema spekulacijama koje su se juče pojavile gotovo je izvesno ukoliko Tadić i Koštunica ipak ne naprave kompromis, da će radikali podržati manjinsku vladu DSS. Borka Vučić, predsedavajuća Skupštine, zakazala je za ponedeljak nastavak konstitutivne sednice. Jedna od tačaka sednice je i izbor nove vlade Srbije. Predstavnici većine poslaničkih klubova juče nisu želeli da se izjašnjavaju o tome da li će doći na sednicu. Većina je odgovarala da se još ništa ne zna, ili se jednostavno nisu javljali na telefon.
U nastavku sednice trebalo bi da budu izabrani predsednik, potpredsednici i skupštinski odbori. Kako saznajemo, Vučićeva je zakazala nastavak sednice posle poziva iz Kabineta premijera Koštunice, te se ovaj potez tumači kao vid pritiska na Tadića da prihvati uslove DSS za formiranje vlade. Izbor skupštinskih organa smatra se za deo dogovora o novoj vladi.
Zvanično je samo DS podneo pisanu kandidaturu za predsednika Skupštine. Mada mnogi na ovom mestu vide Dragoljuba Mićunovića, DS je zvanično predložila da Milena Milošević bude izabrana za predsednicu Skupštine. DS je početkom aprila tražila nastavak konstitutivne sednice započete 14. februara verifikacijom mandata poslanika i tada su predložili Milenu Milošević, ali nisu uspeli da obezbede skupštinsku većinu. Demokrate su tada tražile ne samo izbor predsednika parlamenta, već i da Skupština izmeni Zakon o budžetskom sistemu. DS je smatrala da nastavak privremenog finansiranja donošenjem Uredbe nije zakonit i da je neophodno izmeniti Zakon. Poslanički klubovi G17 Plus i LDP tada su načelno podržali predlog DS, ali ne i DSS. Na tadašnjim konsultacijama DSS je odbila da podrži izbor Milene Milošević, zahtevajući da izbor predsednika parlamenta bude deo koalicionog sporazuma o vladi.
Sem jedinog zvaničnog kandidata DS za predsednika Skupštine, u medijima se kalkulisalo da su na to mesto "oko bacili" i G17 Plus i SRS. Šef poslaničkog kluba SRS Tomislav Nikolić takođe je pominjan kao mogući, privremeni ili stalni, predsednik Skupštine, ali radikali juče tu mogućnost nisu želeli da komentarišu. Zvanično, oni nisu istakli Nikolićevu kandidaturu, ali to mogu da učine pre početka sednice.
Šef poslaničkog kluba SPS Ivica Dačić izjavio je za Danas da nikakvog dogovora o izboru predsednika Skupštine "za sada" nema.
- Sednica nije zakazana kao rezultat dogovora o izboru predsednika Skupštine, već zbog toga što 14. maja u ponoć ističe rok za izbor vlade. Ako se do ponedeljka postigne dogovor izabraćemo predsednika Skupštine. Za sada niko nije obezbedio većinu - kaže Dačić.
Prema njegovim rečima konsultacija o nastavku skupštinskog zasedanja nije bilo.
- Biće verovatno dogovora na visokom, bilateralnom nivou - dodaje on.
Predsednik organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati ocenio je da je verovatnoća da se formira nova vlada veoma mala zbog različitih interesa aktera u pregovorima. Goati je izjavio agenciji Beta da je interes DS da koriguje pravac državne politike i približi Srbiju Evropskoj uniji, dok je interes Demokratske stranke Srbije da prikrije loš izborni rezultat. Goati smatra da bi na novim izborima najbolje prošle Srpska radikalna stranka i DS. On je dodao da bi rezultati novih izbora bili najsličniji rezultatima predsedničkih izbora 2004, kada je u drugom izbornom krugu Boris Tadić pobedio Tomislava Nikolića. Prema njegovim rečima novi izbori ne odgovaraju strankama koje su jedva prešle cenzus - G17 Plus, LDP i SPS.
S druge strane, politički analitičar Slobodan Antonić izjavio je da je sada teško reći da li će biti formirana Vlada Srbije, ocenivši da poslednji nesporazum lidera demokratskog bloka deluje prilično dramatično. Antonić je u izjavi agenciji Beta rekao da očekuje da će tokom vikenda doći do daljih konsultacija o formiranju nove vlade između lidera DS, DSS i G17 Plus i da će to biti pokušaj za prevazilaženje sadašnje situacije.
- Pretpostavljam da će sada, kada nije još mnogo vremena ostalo, pokušati da se nađe neko drugo rešenje, a da će tek onda da se ide na treću opciju, a to su novi izbori - ocenio je Antonić.

Odvojeni razgovori Dinkića s Tadićem i Koštunicom
Predsednik G17 Plus Mlađan Dinkić trebalo je da sinoć, u odvojenim susretima, razgovara s Borisom Tadićem i Vojislavom Koštunicom o neophodnosti formiranja stabilne, većinske, demokratske vlade, javila je Beta pozivajući se na izvore u vrhu G17 Plus. Dinkić je ranije obavestio članove Predsedništva G17 Plus o dosadašnjem toku pregovora o formiranju vlade i da će odvojeno razgovarati s Tadićem i Koštunicom kako bi od njih zatražio da razgovori demokratskih stranaka budu nastavljeni.

Obaveštenje preko medija
Zanimljivo je da do juče u 14 sati poslanici nisu zvanično obavešteni o nastavku sednice. "Niti smo dobili dopis Borke Vučić o zakazivanju sednice, niti je obaveštenje o tome istaknuto na oglasnoj tabli. Možda stigne u poslaničke klubove do kraja radnog vremena", rekao nam je jedan poslanik, dodajući da su o nastavku sednice obavešteni preko medija.

Čedomir Jovanović: Spremni smo da sarađujemo s DS
Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da DS ni po koju cenu ne sme da dopusti da Vojislav Koštunica ponovo bude premijer Srbije. Jovanović je na konferenciji za novinare istakao da bi, u slučaju da DS ne uspe da dobije podršku za imenovanje Božidara Đelića za premijera, hitno trebalo raspisati izbore i ne čekati da za Srbiju nepovratno bude izgubljeno još nekoliko meseci. On je naveo da je LDP spremna da na izbore izađe zajedno s DS.
- Predsedniku Tadiću smo jasno stavili do znanja da ti izbori ne bi bili kao oni 21. januara, da se na tim izborima stranke ne mogu takmičiti i da se na tim izborima moraju takmičiti dva koncepta: koncept konzervativne, narodnjačke, nazadne Srbije prošlosti, i koncept liberalne, demokratske, slobodne, evropske Srbije budućnosti - rekao je Jovanović.

Lalović: Najbitnije očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije
Beograd - Ne odgovaram na hipotetička pitanja - izjavio je juče ministar rada i socijalne politike Slobodan Lalović odgovarajući na pitanje novinara da li bi mu smetalo da u novoj vladi bude na nekom od ministarskih mesta ukoliko članovi vlade budu političari iz Srpske radikalne stranke. "Ako i kada se to bude dogodilo, onda ću vam odgovoriti", kaže Lalović. On je rekao da mu nije poznata ideja da vladu formiraju DSS i SRS, naglasivši da je najbitnije da članovi buduće vlade očuvaju teritorijalni integritet Srbije i sprovode privredne reforme u procesu približavanja Evropskoj uniji".