Vesti
Politika
Solana i Ren sutra u EP o Srbiji
06.05.2007. 12:00
Izvor: B92
Solana i Ren sutra u EP o Srbiji
Brisel -- Mnoge stvari stoje i čekaju u procesu stabilizacije i pridruživanja EU-Srbija, jer nema nadležnih sagovornika u srpskoj vladi.
Visoki zvaničnici Evropske unije Havijer Solana i Oli Ren sutra će u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta izložiti viđenje međunarodne situacije, uključujući pitanje Kosova i unutrašnjepolitičkog razvoja u Srbiji, koje izvori EU ocenjuju kao "složeno i zabrinjavajuće".
Evropska unija ne želi da se oglašava u vezi sa nastojanjima da se "možda ipak uz poslednje napore sastavi nova srpska vlada". Ali se smatra da je taj razvoj nepovoljan i može voditi i novim izborima, rekli su agenciji Beta zvaničnici u Briselu.
O tome je bilo reči, u četvrtak i petak, na dva sastanka ambasadora EU u Komitetu za Zapadni Balkan i Političko-bezbednosnom odboru.
EU ne bi htela da se stvori utisak o bilo kakvom uplitanju u unutrašnjepolitička zbivanja u Srbiji, mada se nameće zaključak da je već previše vremena i napora uloženo u traženje izlaza iz "sve složenije situacije u Srbiji koja, činjenički, nije na korist ni Srbije, niti njenih mogućih mnogo boljih odnosa s EU".
U krugovima evropske dvadesetsedmorice ipak još postoji nada da će, možda uz saziv srpskog parlamenta, moći da se dođe do razložnog rešenja za vladu i izvlačenje iz zastoja kako odnosa EU-Srbija, tako i, prvenstveno, samih prilika unutar Srbije.
"U suštini, u EU vlada veliko razočaranje", kako je to predočeno, zbog toga što demokratske političke stranke, koje su na izborima dobile mandate glasača da sprovedu nužne reforme i Srbiju usmere u evropske integracije i poboljšanje ekonomsko-socijalne situacije, nisu u stanju da se slože oko jasnog i stabilnog novog programa vlade i pouzdanih ličnosti koje će ga sprovoditi.
Evropska komisija je, istovremeno, predočila da očekivana nova srpska vlada "drži ključeve" obnove pregovora o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom. Funkcioneri Komisije su stavili do znanja spremnost da se to učini "što je pre moguće".
Uslov je i dalje isti, kako su naveli, "u celom sklopu odnosa EU-Srbija nema ništa novo", a čeka se da srpske vlasti "iskažu jasnu političku rešenost i preduzmu opipljive i delotvorne korake koji vode hapšenju preostalih optuženih od Haškog suda".
Iako je uočljiv zastoj u procesu stabilizacije i pridruživanja Srbije i EU, dokaz da postoji želja da se ide napred je, ističu u Briselu, i činjenica da će u utorak u Beograd doputovati visoki funkcioner Evropske komisije Žan-Luj Brauer koji sa srpskim vlastima treba da parafira sporazume o viznim olakšicama i readmisiji.