Vesti
Politika
Prve packe Srbiji09.05.2007. 12:00
Izvor: Blic
Savet Evrope otkazao svečanost u Beogradu
Odlaganje parafiranja sporazuma o viznim olakšicama i readmisiji, kao i otkazivanje svečane ceremonije u čast preuzimanja srpskog predsedavanja Komitetu ministara Saveta Evrope, prvi su signali da je izbor zamenika predsednika SRS Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine Srbije neprihvatljiva politička poruka Beograda zvaničnom Briselu i Strazburu. Osim ovih konkretnih mera, kako „Blic“ nezvanično saznaje, u Strazburu se juče na brojnim sastancima ozbiljno razmatrala i mogućnost da se Srbiji ne dodeli uloga predsedavajućeg Komiteta ministara SE. Na dešavanja u srpskom parlamentu prva je reagovala Evropska komisija koja je još u ponedeljak, zbog najava da će Nikolić biti izabran za predsednika, odmah otkazala dolazak predstavnika EU u Beograd i parafiranje sporazuma o viznim olakšicama, te to odložila za „bolja vremena u Srbiji“. Zatim je potez povukao Savet Evrope i iz istog razloga otkazao ceremoniju podizanja zastave EU ispred Doma Narodne skupštine, koja je bila zakazana za subotu u znak obeležavanja početka srpskog predsedavanja Komitetu ministara Saveta Evrope.
Teri Dejvis, generalni sekretar Saveta Evrope, juče nije želeo da komentariše odluku o otkazivanju svečanosti, ali je istakao u izjavi za „Blic“ da je „zabrinut zbog izbora predstavnika Srpske radikalne stranke, čiji je lider u Hagu, za predsednika Skupštine Srbije“.
- To neće biti od pomoći za perspektivu koju o Srbiji imaju drugi Evropljani - kaže Dejvis, koji nije želeo da komentariše podršku DSS Nikoliću, uz napomenu da ne želi da govori o unutrašnjopolitičkim dešavanjima u Srbiji. Iako ne veruje da bi izbor Nikolića mogao da utiče na predsedavanje u Komitetu ministara SE koje Srbija preuzima 11. maja, Dejvis ističe da je „to pitanje za vlade članica SE“.
Iako je Vlada Srbije odlaganje parafiranja sporazuma o viznim olakšicama i readmisiji pravdala „tehničkim razlozima“ i „nemogućnošću da svi predstavnici Evropske komisije tokom jučerašnjeg dana doputuju u Beograd“, kako izvor „Blica“ iz Brisela tvrdi, uzrok odlaganja parafiranja sporazuma jeste izbor Tomislava Nikolića za predsednika Skupštine Srbije.
- Zvaničnici u Briselu smatraju da Nikolićev izbor nije dobra vest, te su odlučili da sačekaju sa održavanjem poslednje runde pregovora o readmisiji i parafiranjem sporazuma i prvo isprate događaje na srpskoj političkoj sceni. Takođe, umesto da sporazumi budu parafirani u Beogradu, odlučeno je se pregovarački timovi Srbije i EU sretnu u Briselu tek kada se bude znalo kojim putem Srbija ide - kaže naš sagovornik koji je želeo da ostane anoniman.
On kaže da su funkcioneri EU podvukli da je većina srpskih građana na januarskim izborima glasala za pridruživanje EU, „a da se sad to ne ogleda u srpskom parlamentu, iako u njemu većinu imaju proevropske stranke“.
Neizvesno je i kada će sporazumi biti parafirani pošto iz Kancelarije za pridruživanje EU Vlade Srbije najavljuju da bi parafiranje moglo da se zakaže već za kraj ove nedelje, dok iz Brisela poručuju da će sporazumi možda biti parafirani sledeće nedelje, ili tek nakon 20. maja.
Rikardo Moska iz kabineta evropskog komesara Franka Fratinija koji je zadužen za pravdu, slobodu i bezbednost u EU, kaže za „Blic“ da je parafiranje sporazuma odloženo „iz tehničkih razloga“, te da je „bolje da se sledeća runda razgovora održi u Briselu zbog logistike koja je tamo na raspolaganju“.
- Sporazumi će možda biti parafirani tek sledeće nedelje, ili posle 20. maja. Mora još da se razgovara i eventualno naprave nove izmene u tekstu sporazuma o readmisiji - rekao je Moska i podsetio da tekst sporazuma o readmisiji koji se odnosi na povratak u Srbiju građana trećih zemalja koji ilegalno borave u EU, a koji su iz Srbije stigli u Uniju, još uvek nije usaglašen, te da je to bio i glavni razlog za prvo odlaganje parafiranja sporazuma u aprilu.
Prica: Izbor Nikolića poruka Evropi
Evropske institucije ocenjuju izbor radikala na mesto predsednika Skupštine i podršku koja je za to dobijena kao povredu osnovnih principa demokratije na koje se Srbija kao država članica obavezala.
- Posledica ovakve odluke nije samo izbor potpredsednika SRS Tomislava Nikolića na mesto predsednika Skupštine, već zbog programa radikala i predsednika te stranke koga svi vide samo kao haškog optuženika i činjenice što je sve to omogućeno uz podršku drugih stranaka poput DSS. Ovakav izbor u srpskom parlamentu se tumači kao poruka Evropi o stepenu demokratije i stabilnosti Srbije. Takođe i o stepenu njene proevropske orijentacije - kaže za „Blic“ ambasadorka Srbije u Savetu Evrope Slađana Prica.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…