Vesti
Društvo i ekonomija
Politička nestabilnost podigla tražnju za devizama
10.05.2007. 12:00
Izvor: Danas
Politička nestabilnost podigla tražnju za devizama
Dešavanja na finansijskom tržištu treba shvatiti kao ozbiljno upozorenje, ali mesta panici nema poručuju, ekonomisti
Beograd - Jučerašnji pad vrednosti najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi od 5,26 odsto (posle pada od tri odsto prethodnog dana), kao i pad indeksa srpskih akcija na Bečkoj berzi od oko 5,8 odsto, za ekonomske analitičare još uvek nije znak da se na berzanskom tržištu dešava nešto dramatično. Ali, svakako jeste nagoveštaj šta bi dalje moglo da se zbiva na finansijskom tržištu Srbije, naročito, ako se imaju u vidu i zbivanja na deviznom tržištu na kome je vrednost evra za dva dana skočila za dva dinara. Zahvaljujući intervenciji Narodne banke Srbije sprečen je brži sunovrat dinara. "Ne može se zaključak o sudbini dinara donositi samo na osnovu kretanja na deviznom tržištu u toku jednog ili dva dana. Druga priča je ako se ovakav trend rasta evra nastavi i nadalje", kaže Stojan Stamenković, urednik MAT, podsećajući na to da je trenutni nivo srednjeg kursa evra već bio formiran sredinom januara, ali da se posle toga evro stabilizovao na nižem nivou u jednom dužem vremenskom periodu.
Treba se podsetiti da je u januaru NBS intervenisala čak 14 puta na međubankarskom deviznom tržištu a najviše 16. januara, kada je branila kurs evra na nivou od 80,3 dinara. Od januara do sada bile su još četiri takve intervencije i NBS je ukupno prodala 69 miliona evra, dok je poslednja intervencija bila nešto veća od polovine te ukupne sume, ili 37 miliona evra. Sa takvom ponudom zadovoljena je povećana tražnja za devizama, izazvana, kako procenjuju stručnjaci, u značajnoj meri ubrzanim bežanjem iz dinara u devize zbog novonastale političke nestabilnosti u zemlji. S druge strane, eksperti centralne banke tvrde da se zahvaljujući visokim deviznim rezervama koje premašuju devet milijardi evra može na duže staze uspešno braniti dinar, ali upozoravaju da ni rezerve nisu neiscrpne.
Prema analizama stručnjaka sa berze, trenutno smanjena tražnja za akcijama dovela je do pada njihovih vrednosti, ali to što je ponuda veća ne znači da je krenula masovna prodaja akcija niti da su strani investitori počeli da se masovno povlače. To potvrđuju podaci da je njihovo trgovanje poslednja dva dana bila gotovo duplo veće od prosečne dnevne trgovine ostvarene u 2006. godini.
- To, međutim, ne isključuje pretpostavku da je pad indeksa na Beogradskoj berzi zabeležen dan nakon izbora predsednika Skupštine Srbije direktan refleks skupštinskih zbivanja i onoga što se dešava u vezi sa formiranjem vlade. Ali, treba podsetiti da se na vrednost akcija sve očitije reflektuju i izraženi deficiti u ekonomiji. Zbog toga je ono što se desilo na berzi i deviznom tržištu ipak ozbiljan signal. Enormno brz rast vrednosti akcija na našem finansijskom tržištu korespondirao je sa periodom delovanja tehničke vlade, što nije neobjašnjivo jer su investitori nastavili sa svojim aktivnostima u Srbiji očigledno se nadajući da će uskoro biti formirana nova vlada a sa njom i stabilna ekonomska politika. Sada, pitanje za investitore više nije kada će biti formirana vlada nego da li u Srbiji uopšte postoji potencijal koji će osigurati njen stabilan razvoj. Politički rizik sada dobija na značaju, a pesimizam investitora koji se za sada vidi u privremenom obustavljanju aktivnosti na berzi ili pojačanom delovanju na deviznom tržištu, mogao bi lako da preraste u odluku o njihovom povlačenju sa ovog tržišta - objašnjava za Danas Zoran Jeremić, profesor univerziteta Singidunum.
Mada su ekonomisti dosta oprezni u komentarisanju najnovijih zbivanja na finansijskom tržištu Srbije, jasno je da ne smatraju da ima mesta panici. Ali, čak i ako tako velikih oscilacija kakve su ispoljene ne bude, Stojan Stamenković s razlogom upozorava na to da bi veoma lako naizgled dobri ekonomski pokazatelji posle prvog ovogodišnjeg kvartala mogli da prerastu u sasvim suprotnu sliku. Zbog političke nestabilnosti i rizika u vezi sa tim, mogla bi da bude nastavljena deprecijacija dinara, a to će se savim izvesno preneti na cene. Ukoliko dođe do novog talasa inflacije, to bi značio gubitak ne jedne, već i nekoliko narednih godina, sa posledicama po investicije i razvoj, izričit je Stamenković.
Dragoslav Veličković, direktor brokersko-dilerskog odeljenja u Sosijete ženeral banci ističe činjenicu da je berzansko tržište osetljivo, da brzo reaguje i da je pad cena hartija od vrednosti koje ulaze u "korpu" razlog pada vrednosti berzanskih indeksa.
- Očigledno je da je Beogradska berza zabeležila pad obima prometa, a oborene su i vrednosti akcija. Do kada će se nastaviti taj trend niko ne može reći, ali je činjenica da tržište reaguje na politička dešavanja. Ekonomska stabilnost zavisi od političke stabilnosti, a u našem slučaju o posledicama političke nestabilnosti niko nije razmišljao. Da li je u pitanju dugoročni trend pada obima trgovanja i cena hartija od vrednosti na Beogradskoj berzi ili samo trenutna korekcija na tržištu znaće se tek u narednom periodu, kaže Veličković.

Pad akcija posledica precenjene vrednosti
Beograd - Pad vrednosti indeksa Beogradske berze nije posledica političke situacije u Srbiji već precenjene vrednosti akcija, ocenio je broker u beogradskom AC brokeru Nenad Gujaničić. "Politička situacije ne bi dovela do drastičnog pada cena akcija da prethodno nije zabeležen veliki rast na Beogradskoj berzi". Od početka godine rast indeksa BELEKS 15 bio je veći od 80 odsto, što je Beogradsku berzu činilo jednim od najbrže rastućih tržišta ne samo u regionu već i na svetu. On je ocenio da je pad vrednosti indeksa BELEKS 15 od 5,26 i 6,53 odsto u protekla dva dana prilično veliki, ali da nije neuobičajen za tržišta u tranzicijskim zemljama. Sličan pad vrednosti akcija na Beogradskoj berzi desio se u periodu od kraja marta do juna 2005. godine, kada su cene najlikvidnijih akcija na tržištu smanjene od 30 do 40 procenata", naveo je Gujaničić i dodao da su veliki, strani investitori za sada uzdržani, a kada bi oni počeli da prodaju, indeks Beogradske berze mogao da pada i po 10 procenata dnevno.

Psihološki faktori oborili dinar
Beograd - Narodna banka Srbije (NBS) oprezno će pratiti kretanje kursa dinara i intervencijama će sprečavati prevelike dnevne promene, izjavila je juče viceguvrener NBS Diana Dragutinović. Komentarišući pad dinara, ona je kazala da su na to uticali pre svega psihološki faktori ili nepovoljna očekivanja buduće situacije od strane finansijskog sektora i klijenata. "Ne može ništa bitno da se desi za jedan dan ili za par dana, ali NBS će biti na oprezu, analiziraće dnevna kretanja, ali neće menjati svoju politiku na osnovu dnevnih promena", naglasila je Dragutinovićeva novinarima na konferenciji Tehnobank.