Vesti
Politika
Rok za izbor vlade utorak, a ne ponedeljak
11.05.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Rok za izbor vlade utorak, a ne ponedeljak
Rok za izbor nove Vlade Srbije ističe u utorak 15. maja uveče u ponoć, a ne dan ranije, kako je pominjano prethodnih dana, izjavio je dosadasnji predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić.
Ustav propisuje da se Narodna skupština rapušta ako u roku od 90 dana od dana konstituisanja ne izabere vladu.
Vučetić je ukazao da se u rokove nikada ne uključuje dan kada se nešto desi, pa rok teče od 15. februara i od tog dana, uključujući 15. februar izbroji se 90 dana, što znači da je krajnji rok, 90. dan, 15. maj uveče u ponoć.
Do ponoći vlada mora da se izabere, odnosno izglasa, a nije dovoljno da samo počne rasprava, dodao je Vučetić.
Ako se vlada ne izabere predsednik Republike narednog dana po isteku roka, 16. maja, donosi ukaz o raspustanju skupštine i odmah potom odluku o raspisivanju novih izbora.
Izbori bi se u tom slučjau, prema Ustavu, morali održati najkasnije za dva meseca. Prema zakonu o izboru poslanika najranije se mogu održati za mesec dana.
To znači da bi mogli da se održe najranije u petak 15. juna, a najkasnije u nedelju 15. jula.

Prorković: Ipak vlada DSS, DS i G17
Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Dušan Proroković izjavio je da očekuje da će do 14. maja biti formirana vlada DS, DSS i G17 plus.
U intervju za televiziju "Palma plus" iz Jagodine, Proroković je rekao da se sada ne postavlja pitanje ko će biti ministar niti ko će sesti u koju fotelju, već se postavlja pitanje nekih dešavanja u narednim mesecima, od vitalnog značaja za Srbiju.
"Zbog toga mi moramo imati zaokružene organe države koji će u punom legitimitetu i kapacitetu reagovati na ono što će se dešavati", rekao je Proroković.
Govoreći o tome zašto su ranije prekinuti pregovori stranaka demokratskog bloka, Proroković je ponovio da je Havijer Solana izjavom da predsednik Republike treba da kontroliše službe bezbednosti "potvrdio" da je postojao kontinuirani medjunarodni pritisak o tome ko će biti na čelu službi bezbednosti.
"Njih treba da kontroliše parlament, onako kako je u svim državama na svetu i o tome treba da se dogovore oni ljudi koji već pregovaraju kako će nova vlada izgledati", naveo je Prororoković.
On je ocenio da država ulazi u jako osetljiva i dramatična dešavanja narednih nekoliko nedelja i meseci pa će, kako je naveo, sektor besbednosti biti pod velikim opterećenjem.
"Ne može niko spolja da odredjuje ko će biti ministri, a ko neće, pogotovo ne može da odredjuje spolja kada mu se ti papiri dostave iz Beograda, jer je onda to duboko mešanje u unutrašnje stvari i promovisanje jedne strane", ocenio je Proroković.
On je dodao da bi neformiranje Vlade Srbije značilo veliku neodgovornost prema biračima koji su u velikom broju izašli na izbore i tako dali veću težinu celom procesu pregovora.
Naveo je i da bi u slučaju novih izbora, kampanja verovatno bila prljava i da bi DS i DSS imali problema da objasne biračima zašto posle tri meseca pregovora Vlada Srbije nije formirana.