Vesti
Politika
Tomislav Nikolić podneo ostavku
14.05.2007. 12:00
Izvor: Politika
Tomislav Nikolić podneo ostavku
Otkako postoji višestranačka skupština Tomislav Nikolić je na funkciji predsednika bio najkraće – od utorka u 4,20 minuta do nedelje u 18 časova, nepunih šest dana
Tomislav Nikolić od juče više nije predsednik Narodne skupštine Srbije, pošto je tačno u pet minuta do 18 časova podneo ostavku na tu funkciju. Ovom odlukom, Nikolić je stavio tačku na dvodnevnu raspravu o zahtevu za njegovo razrešenje, koji je podnelo 127 poslanika DS-a, DSS-NS-a, G17 plus, posle dogovora ovih stranaka da formiraju novu vladu.
Kako je juče najavljeno, svi poslovi neophodni za izbor nove vlade, biće završeni do utorka, kada će ona biti izabrana.
Ostavci Tomislava Nikolića prethodila je debata koja je započela preksinoć, a završena juče u kasnim popodnevnim satima, posle dramatičnog prekida sednice oko 16 časova. Do prekida je došlo kada je Ivica Dačić, šef poslaničkog kluba SPS-a, zatražio od predsedavajućeg Milutina Mrkonjića da napusti predsedavanje sednici, „kako niko ne bi optuživao socijaliste da su pomogli izboru vlade.”
Mrkonjić je, pre toga, obavestio poslanike da će produžiti sednicu i posle 18 časova, kako bi se okončala rasprava o tački dnevnog reda, o kojoj se u tom trenutku, bude raspravljalo. Prema redosledu, to je bio Predlog zakona o ministarstvima, bez kojeg nema izbora vlade. Na zakon je uloženo više od 70 amandmana, a s obzirom da od rasprave u načelu, do rasprave o amandmanima mora da prođe 24 časa, ovakva Mrkonjićeve odluka je bila neophodna. Radikali su je, međutim, dočekali žestokim kritikama, na koje je reagovao Dačić. Mrkonjić je ustao s mesta predsedavajućeg, a u sali je nastala pometnja.
U jednom trenutku, Miloš Aligrudić, šef poslaničkog kluba DSS-a, tražio je reč, ali je seo kad je shvatio da nema ko da mu je da. U sali, tog trenutka, nije bilo Radeta Obradovića, potpredsednika iz redova DSS-a, da preuzme predsedavanje, pa se Mrkonjić, ipak, vratio na mesto predsedavajućeg da bi dao petnaestominutnu pauzu da se sastanu šefovi poslaničkih klubova i dogovore. Posle ovog sastanka, Mrkonjić se vratio na mesto predsedavajućeg, pa je debata o Nikolićevom razrešenju nastavljena, sve dok je on, svojom ostavkom nije prekinuo.
Da će trku s vremenom u kojem mora biti izabrana nova vlada, učiniti dodatno dramatičnom, radikali, ali i socijalisti, najavili su, posredno, preksinoć, pre početka zasedanja. Nisu došli na sednicu Zakonodavnog odbora, na kojoj je trebalo da se razmotri Predlog zakona o ministarstvima, čije usvajanje je neophodno da bi se uopšte birala vlada, a bez njih ona nije mogla biti održana. Sve što se potom događalo, samo je potvrdilo ovu najavu.
Predsednik parlamenta Tomislav Nikolić, otvorio je preksinoćnu sednicu obavestivši poslanike da je stigao zahtev 127 poslanika za njegovo razrešenje sa te funkcije, kao i predlog da se za novog predsednika izabere poslanik DS-a Oliver Dulić. Predlog Dušana Petrovića, šefa poslaničke grupe DS-a, da se objedini rasprava o Nikolićevom razrešenju i Dulićevom izboru, inicirao je jednoiposatnu diskusiju o povredama Poslovnika u kojoj je ukazivano da se ove dve rasprave nikako ne mogu objediniti. I dok su se u sali smenjivali govornici po ovom pitanju, u skupštinskom holu, poslanici DSS-a čudom nisu mogli da se načude Petrovićevim predlozima. U holu se moglo čuti i da je Oliver Dulić, bio iznenađen kad mu je rečeno da će on biti kandidat za predsednika parlamenta.
Petrovića je, međutim, kako je rekao, iznenadio Tomislav Nikolić što se protivi ovim predlozima („Vi ste, na sastanku sa šefovima poslaničkih grupa, kazali da se može rasprava objediniti”). Nikolić mu je odvratio: „ Mogao sam da vam kažem i da skočite u bunar. Ja ću odlučiti kad će moja funkcija prestati – danas, ili sutra. Ja se osećam još toliko živim da ne dozvoljavam da raspravljate o novom predsedniku dok sam ja predsednik”. Petrović je potom povukao svoj predlog. Ali je rasprava nastavljena, a u njoj su „otkriveni” detalji dogovora pre izbora Tomislava Nikolića za predsednika.
Aleksandar Vučić, zamenik šefa poslaničke grupe SRS-a, obraćajući se Milošu Aligrudiću kazao je kako su „predstavnici DSS-a govorili da se moramo odupreti Renovim i Solaninim pritiscima...” Vučić je kazao i da se insistiralo na tome da Nikolić ne podnese ostavku, čak i ako se postigne dogovor o novoj vladi i da je tim razgovorima svedok bio Ivica Dačić.
Odgovarajući na sve što je ranije rečeno, Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS-a, zahvalio se Tomislavu Nikoliću na korektnom radu na mestu predsednika parlamenta i podsetio da je prilikom Nikolićevog izbora rekao da to nema veze sa izborom vlade. Podsetio je i da je Nikolić rekao kako onaj ko kaže da se formirala neka vladina većina, laže. On je iz stenograma citirao svoje reči da izbor predsednika skupštine nema veze sa izborom vlade i da, kad se formira vlada, i predsednik parlamenta mora da reflektuje njenu većinu u skupštini.
Aligrudić je potom govorio i o, kako je rekao, teškim rečima i optužbama koje su razmenjivali poslanici DSS-a i DS-a, istakavši: „To je bilo zato što su u toku bili teški pregovori o vladi. Što se tiče naše politike prema Kosmetu, nama ne pada na pamet da je menjamo, nikad nećemo zameniti Kosmet za članstvo u EU. Ako nam tako nešto neko ponudi – nema pridruživanja EU, niko takvu cenu ne bi platio.”
Odmah posle Aligrudićevog obrazloženja, za reč se javio Čedomir Jovanović, šef poslaničke grupe LDP-a, koji je kazao Aligrudiću da ne može tako besmisleno da obrazloži predlog za smenu Nikolića. On je podsetio da je glasao protiv Nikolićevog izbora, a „vi ste, kada ste ga birali pričali o demokratskoj proceduri.” Jovanović je kazao da mu je žao što je DS odustala od izbora, da je Nikolić simbol politike ratova, zabranjivanja medija, hapšenja 40.000 studenata... Jovanović je konstatovao: „Toliko ste sludeli zemlju u ova tri meseca, a sada se predstavljate da radite za njeno dobro. Ovo je skandal”
Dačić, koga je Vučić naveo kao svedoka prethodnog dana, potvrdio je juče u nastavku rasprave sve Vučićeve navode o dogovorima pre Nikolićevog izbora, pozivajući Miloša Aligrudića, koji nije bio u sali da dođe i da, makar, sluša, ako već neće da odgovara.
I jučerašnja rasprava je, kao i prethodne noći, protekla u znaku diskusija radikala i socijalista, koji su uporno nastojali da uvuku poslanike DSS-a u raspravu, da objasne zašto sada smenjuju Nikolića, ali niko od njih nije odgovarao.
Koliko je ova trka s vremenom i cela rasprava bila dramatična, na neki način, ilustrovao je Balint Pastor (SVM), juče ujutro, rekavši da mu je zadovoljstvo što se poslanicima obraća danju – „moram da konstatujem da je Srbija postala noćna država.” On je dodao: „Predsednik parlamenta se bira noću, razrešava se noću, a i vladu ćemo dobiti noću.”
Nešto slično rekao je, posle jučerašnjeg dramatičnog prekida sednice, i Čedomir Jovanović, šef poslaničke grupe LDP-a, obrativši se predstavnicima stranaka koje su se dogovarale o vladi. On je ih je optužio što su Srbiju dovele u cajtnot i neizvesnost da vlada bude izabrana. Ponovivši da se on nikada neće slagati sa Nikolićem i da je bio za njegovu smenu, Jovanović je rekao da samo Nikoliću „možemo da zahvalimo što ćemo dobiti vladu u ustavnom roku, on je pokazao odgovornost, ova sednica se nikada ne bi završila bez njega.” Jovanović je preneo poslanicima da je Nikolić na sastanku sa šefovima poslaničkih grupa rekao da će podneti ostavku i omogućiti da se vlada formira u ustavnom roku.
Nikolić je, posle podnošenja ostavke, dobio aplauz, sednica se nastavlja danas kad treba da se razgovara o zakonu o ministarstvima, a, prema planu, vladu ćemo dobiti poslednjeg dana ustavnog roka u utorak.

Nikolićevo obraćanje poslanicima
Obraćajući se poslanicima, Tomislav Nikolić je kazao da je pre izbora zaista razgovarao sa predstavnikom Vojislava Koštunice. On je ispričao: „Pitao sam ga da li ja to sada razgovaram sa Vojislavom Koštunicom? Potvrdio mi je da mi prenosi njegove stavove. Bio sam prisiljen da obećam da neću podnositi ostavku kad ’žuti‘ to zatraže, zato što je Vojislav Koštunica rekao da na čelu skupštine treba da bude čovek koji neće izdati Kosovo i Metohiju. Mene je za predsednika izabrao narod, a kada su videli da ne mogu da me smene, pozvali su u pomoć Brisel i Vašington. I vladu će izabrati narod, ja ću im čestitati, neću pobeći iz sale. Kako sam ja shvatio Vojislava Koštunicu, Srbiju čeka težak ispit: EU nam uzima Kosmet, Rusija ga brani”.
Nikolić je kazao da je shvatio kako da DSS ostaje pri stavu da Kosmet ne može da se menja za članstvo u EU, za „DS je članstvo u EU iber ales, a ako nas taj izbor čeka, SRS se opredeljuje za Rusku federaciju....”
On je istakao i da će, ako nas taj ispit čeka, povesti narod u borbu protiv ove vlade, koja bude stvorena, ukoliko opstane posle pada Kosmeta, a „ako formirate vladu da biste premostili gubitak Kosmeta, grdno se varate, pitaćemo Vojislava Koštunicu da li se dogovorio sa Tadićem da mirno prihvati gubitak Kosmeta, ako vi to prihvatite – mi to nećemo.”
Na činjenicu da je bio predsednik skupštine samo šest dana, Nikolić je rekao da „nije naivan, nego samo pošten”, te da je, kako je naveo, poštene lako prevariti.
Nikolić se od poslanika oprostio rečima da ga je sramota što je nekima bio predsednik i otišao sa govornice zaboravivši da nije podneo ostavku.
Vratio se da kaže „podnosim ostavku” i otišao.

Predlog da se vlada bira danas
Na jučerašnjem popodnevnom sastanku šefova poslaničkih grupa dogovoreno je kako će Skupština Srbije raditi u naredna dva dana, kako bi do isteka roka bila izabrana vlada, izjavio je predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović. Prema njegovoj najavi, prenosi Beta, najavljeno je da se danas od 10 do 14 časova raspravlja o Predlogu zakona o ministarstvima, potom, po isteku zakonskog roka od 24 sata, u utorak od 14 do 18 amandmani na taj zakon, a od 18 do ponoći će se izabrati vlada.
Kako „Politika” nezvanično saznaje, međutim, stranke koje su postigle dogovor o vladi traže mogućnost da se izbor vlade ipak obavi danas. Kako je predloženo na sastanku šefova poslaničkih grupa, u današnjem nastavku sednice bi mandatar dr Vojislav Koštunica mogao da izloži program i sastav nove vlade, a ako bi se svi držali takvog dogovora, kažu za „Politiku” neki od prisutnih na sastanku iz nove skupštinske većine, vlada bi mogla da se izabere čak i večeras.
Naime, šefovi poslaničkih grupa su se, bar na jučerašnjem sastanku kako kažu naši izvori, saglasili da dogovorom reše „problem sa rokom da dobijemo vladu do sutra u ponoć”, to jest da rasprava o Predlogu zakona o ministarstvima traje do 14 časova, da se, što se njih tiče i ako se nađe mogućnost u Poslovniku, onda obavi rasprava o pojedinostima, a u 16 časova, ekspozeom budućeg premijera, da se pređe na raspravu o vladi.
Da podsetimo, po Poslovniku, između načelne rasprave o zakonu i rasprave o amandmanima treba da protekne 24 sata, a poslanici SRS i SPS su juče, posle završetka ovog sastanka i sednice ipak izjavljivali da još nije nađena mogućnost da Poslovnik dozvoli da se ova odredba ne poštuje, te da vladu, ipak, očekuju u utorak.