Vesti
Politika
Srbija do ponoći dobija vladu
15.05.2007. 12:00
Izvor: Danas
Srbija do ponoći dobija vladu
Završena načelna rasprava o zakonu o ministarstvima, nastavak rasprave danas u 14 časova
Beograd - Poslanici Skupštine Srbije završili su juče u 14 sati načelnu raspravu o Predlogu zakona o ministarstvima, koji bi trebalo da omogući formiranje nove vlade i koji su predložili poslanici DS, DSS-NS i G17 Plus. Rasprava o amandmanima zakazana je za danas u 14 sati, a očekuje se da se oko 16 sati mandatar Vojislav Koštunica obrati poslanicima, podnese ekspoze i sastav vlade.
Srbija bi tako u ustavnom roku trebalo da dobije novu vladu. Prema Predlogu zakona o ministarstvima buduća vlada Srbije imaće premijera, 22 ministra, potpredsednika zaduženog za evropske integracije i ministra bez portfelja zaduženog za Nacionalni investicioni plan. Opozicione SRS, SPS, LDP i poslanički klub Vojvođanskih poslanika najavili su da neće glasati za ovaj zakonski predlog koji je, po njima, rezultat stranačke trgovine. Na ovaj zakon podneto je više od 90 amandmana, ali se zbog dogovora poslaničkih grupa očekuje ekspresna rasprava.
Predlog zakona o ministarstvima obrazložio je Miloš Aligrudić (DSS) koji je rekao da je usvajanje ovog propisa uslov za formiranje vlade, a kao drugi razlog naveo je nestanak državne zajednice i potrebu da Srbija i zakonski preuzme nadležnosti SCG. Usvajanjem zakona i formiranjem vlade zaokružiće se konstituisanje državnih organa, naglasio je Aligrudić, koji smatra da će ovaj zakon omogućiti i efikasniju državnu upravu.
Srbija će dobiti četiri nova ministarstva: za telekomunikacije i informatičko društvo, za zaštitu životne sredine, omladinu i sport, Kosovo i Metohiju. Predlogom zakona preuređuju se neka dosadašnja ministarstva, te će Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja obavljati poslove dosadašnjeg Ministarstva privrede, Ministarstvo za ekonomske odnose s inostranstvom poslove državne uprave u oblasti turizma i zapošljavanja. Nova vlada će imati i ministarstvo odbrane i spoljnih poslova, što je ranije bilo u nadležnosti bivše državne zajednice.
Vodeće opozicione stranke jedinstveno su kritikovale predlog, navodeći da je rezultat političke trgovine stranaka koje su sklopile dogovor o formiranju vlade. Zamerili su i glomaznost budućeg kabineta.
Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Vučić smatra da ovaj zakon nije rezultat "ozbiljnog promišljanja o budućnosti državnog aparata, već kompromisa, nagodbe i političke trgovine". Vučić je naveo da su četiri ministarstva formirana samo da bi se "namirile ambicije pojedinih političara" kako bi mogli da ostanu ministri.
Radikali i poslanici stranaka nacionalnih manjina zamerili su predlagaču što u budućoj vladi nema ministarstva za ljudska i manjinska prava. Radikali su podneli amandman kojim traže formiranje tog ministarstva.
- Iako ja mislim da njihova prava nisu ugrožena, bilo je potrebno da kao signal pošaljemo pripadnicima nacionalnih manjina i svima u svetu da ćemo štititi prava manjina - rekao je Vučić.
On je najavio da će njegova stranka podneti amandman kojim će tražiti formiranje tog ministarstva.
- Nema racionalnog objašnjenja zbog čega je izostalo formiranje tog ministarstva - rekao je Balint Pastor, šef poslaničkog kluba stranaka nacionalnih manjina.
Ipak, rekao je, ova poslanička grupa neće predložiti amandman, jer ne želi da opstruiše rad parlamenta. Pastor je naglasio da je zadovoljan što će buduća vlada imati ministarstva za informatičko društvo, sport i omladinu, kao i potpredsednika za evropske integracije, "mada bismo voleli da postoji ministarstvo za evropske integracije". On je zatražio da ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, pored vođenja registra nacionalnih saveta nacionalnih manjina, obavlja poslove u vezi s izborom tih saveta. Poslanici SVM najavili su da će biti uzdržani pri glasanju o ovom zakonu, a zamenik šefa poslaničke grupe Vojvođanski poslanici Laslo Varga izjavio je da će odluku o tome da li će podržati buduću vladu doneti pošto kandidat za premijera Vojislav Koštunica predstavi program buduće vlade.
Riza Halimi, poslanik Partije za demokratsko delovanje, takođe je zamerio što je ukinuto Ministarstvo za ljudska i manjinska prava koje je postojalo na nivou SCG. Halimi je takođe najavio da zbog toga neće glasati za zakon.
Zamenik šefa poslaničke grupe SPS Žarko Obradović ocenio je da predloženi zakon "omeđuje ono što su se stranke koje su formirale skupštinsku većinu dogovorile" i da ga njegova stranka neće podržati, jer je loš i pisan na brzinu.
- Ovaj zakon nije pravljen prema potrebama Srbije, ponajmanje građana. Ovaj zakon pravljen je na osnovu stranačkih nagodbi, da bi se zadovoljile stranačke ambicije, i to se najbolje vidi u zakonu - rekao je Obradović.
Prema njegovim rečima ovaj zakon ne daje nadu da će Srbiji biti bolje u budućnosti. Šef poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović rekao je da je jasno da je motiv predlagača zadovoljenje potreba stranaka, a ne potreba "našeg društva".
- Mi smatramo da je potrebno zadovoljiti načelo efikasnosti i ekonomike. Srbiji je potrebna efikasna vlada koja će smanjivati svoje troškove - istakao je Jovanović.
On je uporedio broj predloženih ministarstava sa zemljama u okruženju i šire. Bugarska ima 17, Crna Gora - 13, Rumunija - 15, Hrvatska - 12, a Francuska - 15 ministarstava. LDP će, dodao je Jovanović, biti protiv zakona ne samo zbog toga što se suprotstavlja Koštuničinoj politici, već i zato što zakon krši načela efikasnosti i ekonomičnosti.

Mirnija atmosfera
Sednicom je predsedavao najstariji potpredsednik parlamenta Milutin Mrkonjić (SPS), a atmosfera i diskusija bile su znatno mirnije nego prethodnih dana. Povremeno je, ipak, dolazilo do varnica i to zbog rasprave između poslanika radikala i partija etničkih manjina na temu ko štiti, a ko ugrožava prava manjina. Aleksandar Vučić (SRS) ni juče nije izdržao da ne kritikuje i proziva "lopove" - predsednika Borisa Tadića, lidera G17 Plus Mlađana Dinkića, pokojnog Zorana Đinđića i B92. "Lopovi iz B92 ukrali su 10,5 miliona evra uz pomoć Mlađana Dinkića", tvrdio je Vučić za govornicom. Pozivajući se na pisanje Vremena iz 1993. i reči Dragoljuba Mićunovića, Vučić je pokojnog Đinđića optužio da je raspolagao stranačkim novcem. Da je ipak došlo do smirivanje strasti videlo se koji minut pre 14 sati kada su SRS, LDP i SPS odustale od rasprave kako bi sednica bila završena u dogovorenom roku.

Opozicija: Vlada u roku
Tomislav Nikolić izjavio je juče po završetku sednice da će radikali glasati protiv zakona o ministarstvima, ili će izaći iz sale kada bude glasanje "kako nas ne bi optužili da smo glasali ‘za’". On je najavio da će se radikali od 16 časova upustiti u "rovovsku borbu" kako bi dokazali da izbor nove vlade nije dobar za Srbiju, ali da će ustavni rok za izbor vlade biti poštovan. Dušan Bajatović (SPS) takođe je potvrdio da postoji "dobra volja" svih poslaničkih grupa da Srbija do ponoći dobije izvršnu vlast, "doduše na sramotan način", te će i poslanici socijalista poštovati rokove za raspravu. Upitan odakle odjednom ta dobra volja svih parlamentarnih stranaka, Bajatović je rekao da je zbog Kosova i Metohije dobro da Srbija ima vladu. On je napomenuo da SPS smatra da bi bilo bolje da je Nikolić ostao predsednik parlamenta, jer bi tako odgovornost za sve što se događa oko KIM bila bolje distribuirana.