Vesti
Politika
Tadić: Opasna nezavisnost Kosmeta
21.05.2007. 12:00
Izvor: Politika
Tadić: Opasna nezavisnost Kosmeta
Osnovni politički pravac Srbije jeste i ostaje članstvo u Evropskoj uniji, rekao je srpski predsednik
Berlin, 20. maja – Predsednik Srbije Boris Tadić upozorio je danas u intervjuu nemačkom listu „Frankfurter algemajne cajtung” na opasne posledice nezavisnosti Kosova i Metohije i naglasio da osnovni politički pravac Srbije jeste i ostaje članstvo u Evropskoj uniji. Tadić je naglasio da bi, ukoliko bi Kosovo postalo samostalno, to moglo da podstakne mnoge konflikte u oblasti Crnog mora. „Balkan nije region sa važnim energetskim resursima i strateškim sirovinama, ali region Crnog mora jeste. Ako tamo dođe do nestabilnosti, trpeće ceo svet. Kosovo je prva 'domino kockica' u tom nizu”, upozorio je srpski predsednik u intervjuu za nedeljno izdanje ovog konzervativnog nemačkog lista.
Odgovarajući na primedbu da je Srbija protiv nezavisnosti Kosova, ali za njegovo samostalno pristupanje međunarodnim finansijskim organizacijama, što bi, prema oceni lista, značilo da Srbija želi da zadrži Kosovo, ali da „ceh” plaća međunarodna zajednica, Tadić je rekao da je Srbija ponudila samostalan pristup Kosova i Metohije međunarodnim finansijskim organizacijama, ali da je to, pre svega, bila želja kosovskih Albanaca.
– Ne radi se o tome da neko plaća teritorijalni integritet naše države, nego o tome da Srbija uzima u obzir legitimne interese Albanaca za privrednom samostalnošću – rekao je Tadić.
Kada je reč o investicijama Srbije na Kosovu, Tadić je rekao da Srbija može investirati u regione zemlje samo prema svojim sadašnjim privrednim mogućnostima i da je, s obzirom na to da se Srbija angažuje pri EU za investicije, prirodno da se i u pitanju Kosova nada pojačanoj podršci iz EU.
Na konstataciju da u EU postoje razmišljanja o tome da se prekinuti pregovori o pridruživanju sa Srbijom ponovno započnu, a potpisivanje sporazuma bude uslovljeno izručenjem Ratka Mladića, Tadić je odgovorio da smatra da je potpuno normalno da Srbija dobije šansu da pregovore završi, ali da će uslov potpune saradnje s Hagom, sigurno, biti na kraju tog procesa.
– Tako može EU očuvati svoj obraz, a Srbiji, ipak, da omogući da završi pregovore. Važno je da Srbija dobije šansu da odbrani evropske vrednosti, pošto postigne potpunu saradnju sa Haškim tribunalom. Radi se vrednostima EU i srpskom približavanju tim vrednostima i to znači da EU ne može Srbiji dozvoliti da se 'otrgne' potpunoj saradnji sa Haškim tribunalom – ocenio je Tadić.
On je na pitanje o ključnim pozicijama koje želi da kontroliše njegova partija kako bi Mladić bio uhapšeno odgovorio da se način kojim se Srbijom vlada mora promeniti, pre svega, u bezbednosnim strukturama.
– Ne smatram opravdanim da partija predsednika vlade Vojislava Koštunice i dalje kontroliše Ministarstvo unutrašnjih poslova i tajnu službu, jer na taj način neće doći do odlučujućih promena u stvarima koje su dovele do prekida pregovora o pridruživanju s EU. To je bio najveći problem pri pregovorima o novoj vladi. Ja mogu ući u kompromise u personalnim pitanjima, ali ne u pitanjima političkog osnovnog pravca Srbije, a to jeste i ostaje članstvo u EU –rekao je Tadić.
FAZ je podsetio na izjavu nekadašnjeg Titovog šefa diplomatije Mirka Tepavca da bi, da su granice ostale nepromenjene, Vojvodina i dalje bila mađarska, a Bosna austrijska, na šta je Tadić odgovorio da se on ne oslanja na takvu logiku kada brani srpske interese na Kosovu.
– Svaka država ima pravo čak i obavezu da brani svoj suverenitet. Presedan, kao što je kosovski, mogao bi dovesti do 'domino efekta'. Svet danas stoji pred drugačijim rizicima nego što je bilo kada se raspala Austrougarska monarhija, na početku dvadesetog veka”, naglasio je on.
Istakavši da terorizam sa svojim današnjim obeležjima nije postojao i da se danas koriste drugi instrumenti, Tadić je rekao da „niko u Srbiji danas nema pravo da vodi čisto 'srpsku' ili 'balkansku' politiku”. „Srbija nije sama na svetu. Zbog toga moram da upozorim na opasne konsekvence presedana nezavisnosti Kosova”, rekao je on.
Na primedbu lista da su mnogi kada je Crna Gora postala nezavisna upozoravali na opasnost od 'domino efekta', što se nije potvrdilo, Tadić je odgovorio da se, verovatno, u Srbiji ne primećuju negativne posledice, jer je Srbija, kako je rekao, nezavisnost Crne Gore prihvatila na demokratski način, ali, po njegovoj oceni, Crna Gora nije postala stabilnija.
– U Crnoj Gori u ovom trenutku ne postoji većina za prihvatanje jednog novog ustava. Sem toga, nastajanje jedne nove države na Balkanu će uvek ohrabrivati one koji žele da stvaraju nove države. Niko ne može reći da će taj proces sa Crnom Gorom i Kosovom biti završen, jer to bi probudilo očekivanja mnogih koji u već postojećim državama žele da prave sopstvene – rekao je Tadić.
Na pitanje „zašto bi srpska nezavisnost od Kosova” mogla dovesti do nestabilnosti na Balkanu, Tadić je odgovorio da „Srbija ne može biti nezavisna od Kosova, jer je Kosovo jedan od ključnih elemenata identiteta Srbije” i da „čak i kada bi želela, Srbija ne bi mogla da napusti Kosovo”.
Sem toga, upozorio je Tadić, kada jedan organizam izgubi znatan deo svoje telesne mase, on je u životnoj opasnosti.
– U slučaju Kosova radi se o sposobnosti za funkcionisanje srpske države, bez njene stabilnosti ne može biti stabilnog Balkana – rekao je srpski predsednik.
Povodom najava iz Srbije da bi se mogao zahtevati prekid diplomatskih odnosa sa onim zemljama koje bi priznale nezavisnost Kosova, Tadić je odgovorio da je svaka vrsta samoizolacije Srbije usmerena protiv srpskih građana.
– To je siguran put da se Kosovo izgubi. Samozvani patrioti, koji propagiraju takvu politiku, špekulišu reagovanjima građana koji u ovim za Srbiju teškim vremenima, rado slušaju takve rečenice – rekao je Tadić.
Komentarišući najave iz Makedonije da bi Skoplje, ako bi to međunarodna zajednica predložila, priznalo nezavisnost Kosova, Tadić je rekao da takve izjave smatra opasnim i pogrešnim.
– Takve izjave nisu u interesu naših dobrih odnosa. Makedonija pripada zemljama na koje bi se dejstvo 'domino efekta'; sa Kosova moglo najpre odraziti – rekao je Tadić.
Srpski predsednik je rekao da je utvrđivanje budućeg statusa Kosova i Metohije samo poslednja faza istorijskog procesa i naglasio da su u procesu raspada Jugoslavije počinjene mnoge greške.
– Moja politika je politika dugoročnog rešenja. Pomirenje između Nemaca i Francuza mora poslužiti kao model. Balkan mora biti evropeiziran i debalkaniziran – zaključio je Tadić.