Vesti
Politika
Konačno, 40 godina!24.05.2007. 12:00
Izvor: Blic
Izrečena presuda za ubistvo Premijera Zorana Đinđića
Sudsko veće na suđenju za ubistvo premijera Zorana Đinđića oglasilo je svih 12 optuženih krivim, a na 40 godina osudilo je prvooptuženog Milorada Ulemeka Legiju, kao glavnog organizatora, i drugooptuženog Zvezdana Jovanovića, kao neposrednog atentatora.Predsedavajuća sudskog veća sudija Nata Mesarović je rekla da je ubistvo Đinđića političko ubistvo upereno protiv države i da je učinjeno sa umišljajem da se ugrozi ustavni poredak.
- Najteže je saznanje da živimo u zemlji gde premijera može ubiti kriminalna organizacija, i to u dvorištu zgrade Vlade, da bi ostvarila svoje kriminalne političke ciljeve - rekla je sudija Mesarović.
Ulemek je osuđen na deset godina zbog udruživanja radi neprijateljske delatnosti, na 12 godina zbog pokušaja ubistva Milana Veruovića, šefa premijerovog obezbeđenja, i na 40 godina zbog ubistva Zorana Đinđića, pa mu je izrečena maksimalna zatvorska kazna od 40 godina.
Zvezdan Jovanović je takođe osuđen na 40 godina, a na 35 godina osuđeni su Aleksandar Simović, Ninoslav Konstantinović (u bekstvu), Vladimir Milisavljević Budala (u bekstvu), Sretko Kalinić (u bekstvu). Na kaznu od 30 godina osuđeni su Miloš Simović (u bekstvu), Milan Jurišić Jure (u bekstvu), Dušan Krsmanović, pripadnik BIA Branislav Bezarević i Željko Tojaga. Saša Pejaković, pripadnik JSO u obezbeđenju Dušana Spasojevića, osuđen je na osam godina zatvora za pružanje pomoći učiniocima nakon krivičnog dela. Sud je utvrdio da je Pejaković nakon atentata bio veza između Spasojevića i Ulemeka i da je pomagao pokojnim vođama zemunskog klana u skrivanju. On je jedini koji će od optuženih, osim onih koji su u bekstvu, sačekati pravosnažnu presudu na slobodi.
Sudija Mesarović je rekla da je Sud utvrdio da su odluku da se ubije premijer doneli Spasojević i Ulemek.
- Pokojni svedok saradnik Zoran Vukojević Vuk izjavio je pred sudom da su Dušan i Legija jedno te isto. Oni su uvek zajedno donosili odluke, pa tako i da se ubije premijer - rekla je sudija.
Ona je navela da su motivi Ulemeka i Spasojevića za ubistvo premijera u pokušaju da izbegnu krivično gonjenje za ubistvo Ivana Stambolića, četvorice funkcionera SPO na Ibarskoj magistrali i druge zločine.
- Postupci pred Haškim sudom nisu bili motiv, izuzev u slučaju Zvezdana Jovanovića - rekla je sudija Mesarović.
Ona je navela da je Sud utvrdio činjenično stanje na osnovu materijalnih dokaza, iskaza svedoka, svedoka saradnika i priznanja optuženih policiji i pred istražnim sudijom.
Posebno je istakla iskaz svedoka Kuje Kriještorca pred istražnim sudijom u kojem navodi da je u Gepratovoj ulici video optuženog Vladimira Milisavljevića Budalu. Kriještorac je ubijen 1. marta 2004. i do danas počinioci nisu otkriveni.
Sudija Mesarović se u više navrata osvrtala na odbranu optuženog Ulemeka i zaključila je da je nelogična i kompromitovana drugim dokazima.
Podsetila je da je Ulemek iznosio tvrdnje da je drogu koja je pronađena u sefu DB nakon 5. oktobra prebacivao u zapadne zemlje po dogovoru sa ljudima iz vlasti. Naglasila je da je Sud utvrdio da je ta droga uništena. Podsetila je da je pripadnik JSO Boško Jović svedočio da je na dan atentata u Srbiji sačekao Ivicu Matekovića, koji je više puta krivično gonjen u Hrvatskoj.
- Sudsko veće smatra da je Mateković doveden da bi istraga bila skrenuta u drugom pravcu - rekla je Mesarović.
Ona je podsetila da je odbrana Zvezdana Jovanovića tvrdila da je na dan atentata u Kuli skakao padobranom. Sudija Mesarović je rekla da su saslušani kopilot i pilot.
- Kopilot je tada rekao da poznaje pripadnike JSO i da tog dana niko nije skakao s maskom, a da među njima nije bilo Jovanovića - rekla je sudija.
Alibi koji su Zvezdanu Jovanoviću dali Boško Jović i Aleksandar Popović, nekadašnji pripadnici JSO, suprotni su dokazima i samom iskazu Zvezdana Jovanovića u policiji. Ona je posebno istakla da su ti nekadašnji pripadnici JSO i sada na funkcijama u MUP-u Srbije i da su kao policajci imali vremena da od 2003. više puta prijave da su na dan atentata bili sa Jovanovićem, a ne da to tek kažu kada ih je odbrana pozvala da svedoče.
Sudija Mesarović je istakla i da su svedoci koji su davali alibi Aleksandru Simoviću potpuno diskreditovani.
Podsetila je da je odbrana više puta pokušala da diskredituje svedoke saradnike Ljubišu Buhu Čumeta, Zorana Vukojevića Vuka, Miladina Suvajdžića - Đuru Mutavog i Dejana Milenkovića Bagzija.
- Po uverenju veća, ovakve kriminalne organizacije mogu se razotkriti jednino uz pomoć svedoka saradnika - zaključila je sudija.
Ona se osvrnula na visinu kazne Dušanu Krsmanoviću rekavši da veće nije stalo na stanovište tužioca Jovana Prijića da mu se izrekne najmanja moguća kazna zbog priznanja u policiji i pred istražnim sudijom. Sudija Mesarović je navela da je Krsmanović ćutao na suđenju, a da se odbrana zalagala da se njegovi iskazi izdvoje iz spisa. Naglasila je i da njegovo kajanje nije iskreno.
Rođaci i prijatelji osuđenih psovali aktiviste
Nakon što je izrečena presuda za ubistvo premijera, ispred Specijalnog suda su se okupili aktivisti DS, LDP i G17 plus. Akcijom „I 40 godina je malo“ mlade demokrate su podržale izricanje presude.
Omladina DS je blokirala saobraćaj, dolazeći ka Sudu Ustaničkom ulicom iz pravca Voždovca. Nosili su zastave DS i transparente „I 40 godina je malo“.
Predstavnica omladine DS Anja Zlatarov rekla je da je demokratska omladina tri godine ćutala dok je trajao proces za ubistvo jer nije htela da utiče na Sud.
- Danas smo došli ispred Suda, kako bismo poručili da je i 40 godina zatvora malo za ubistvo prvog demokratskog premijera zemlje - rekla je ona.
Aktivisti LDP su ispred Suda delili letke sa natpisom „Nije gotovo! - Za ubistvo 12. marta su odgovorni oni, a za istinu o 12. martu smo odgovorni mi“.
Ispred Suda je celog jutra bila gužva. Obezbeđenje oko zgrade je pojačano. U sud su oko 11.10 dovezeni optuženi.
Kada su porodice optuženih napustile sudnicu, odmah nakon presude, mladi aktivisti su počeli da im dovikuju „ua, ua“. Rođaci i prijatelji osuđenih pokazivali su srednji prst i psovali.
Iako su članovi obezbeđenja najavili da u zgradu neće puštati nikoga sa bilo kakvom aplikacijom na majici, iz zgrade je izašao i jedan mladić sa ružom na crnoj majici, simbolom JSO.
Njemu su okupljeni vikali „ubice, ubice“, na šta je on uzvratio psovkama i srednjim prstom. Većih incidenata nije bilo.
Ispred zgrade je posle izricanja presude prošlo više automobila koji su trubili, a sa prozora jednog od njih vijorila se majica sa simbolom specijalne jedinice - vukom sa razjapljenim čeljustima.
Legija se nasmejao
Izricanje presude Milorad Luković Legija propratio je mirno. Kada je sudija Nata Mesarović izgovorila dužinu trajanja zatvorske kazne, on je dva puta vojnički klimnuo glavom, ali je nakon toga uz osmeh ustao i napustio sudnicu, odbijajući da sasluša i obrazloženje.
Okrenuo se prema majci i supruzi koje su sedele iza stakla u publici i namignuo. Za njim su gotovo istovremeno ustali i ostali optuženi, osim Saše Pejakovića, koji je ostao u sudnici.
Sa osmehom upućenim svojoj porodici iz sudnice je izašao i Zvezdan Jovanović.
Tokom izricanja presude, Branislav Bezarević se više puta okretao i kroz staklo se obraćao majci, lagano izgovarajući: „Polako, polako.“ Ona je, dok su svi stajali i slušali presudu, pokušavala da se održi na nogama, a suprug koji je stajao iza nje pomagao joj je. Kada je sudija Mesarović izrekla kaznu zatvora od 30 godina Bezareviću, čuo se njen vrisak.
Obrazloženje presude nisu hteli da saslušaju ni rođaci optuženih. Oni su demonstrativno izašli, stvarajući gužvu na stepeništu i ispred prijavnice. U publici sudnice jedan, na donjoj galeriji ostalo je samo petnaest posmatrača. Među njima je bila i majka Dušana Krsmanovića sa rođakom. One su ostale još nešto više od pola sata, a skoro do kraja čitanja obrazloženja ostali su posmatrači koji nisu bili u rodbinskim vezama sa osuđenima, pristalice optužnice koji su pratili suđenje.
Boris Tadić: Srbija sigurna kuća za sve građane
Predsednik Srbije Boris Tadić smatra da je presuda optuženima za ubistvo Zorana Đinđića prelomni momenat za srpsko pravosuđe i da ona otvara put za izgradnju stabilnog pravnog poretka Srbije, koji je pretpostavka njene evropske budućnosti.
- Ovakva presuda je veliki doprinos reformisanju našeg pravosuđa, ali iz nje proističe da moramo hitno pristupiti daljim suštinskim reformama policije, vojske i službi bezbednosti - saopšteno je iz pres službe predsednika republike.
Tadić je istakao da će nastavkom suštinskih reformi Srbija postati sigurna kuća za sve njene građane, što je i bila osnovna politička ideja Zorana Đinđića.
Vojislav Koštunica: Presuda važna za državu i društvo
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da presuda za ubistvo premijera Zorana Đinđića ima posebnu važnost za državu, celo naše društvo i za funkcionisanje pravnog sistema zemlja. „Završetak sudskog procesa, izricanje presude i izvršenje pravde ima veliki značaj i nosi poruku da će država i ruka pravde dostići sve koji su počinili zločine“, rekao je Koštunica.
Dragoljub Mićunović: Tačka na tragičan događaj
Poslanik Demokratske stranke Dragoljub Mićunović izjavio je da je pravda zadovoljena i da je maksimalna kazna za glavne optužene očekivana: „Nadam se da će presuda biti potvrđena na višim instancama i da ćemo tako staviti tačku na jedan tragičan događaj koji je najzad imao pravedan epilog“. DS, prema njegovim rečima, u presudi „najzad, posle mnogo napora, vidi satisfakciju koju je celo društvo očekivalo i konačni obračun sa organizovanim kriminalom i pozadinom tog kriminala“.
On je rekao da je presudom utvrđeno da je Srbija pravna država i da je sudstvo dokazalo svoju nezavisnost.
Ivana Dulić-Marković: Žao mi je što nema smrtne kazne
Potpredsednica G17 plus Ivana Dulić-Marković smatra veoma dobrim što je sudsko veće Nate Mesarović prvooptuženima za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića Miloradu Ulemeku i Zvezdanu Jovanoviću izreklo maksimalne kazne, a ostalim optuženima visoke zatvorske kazne. „Veoma je dobro što su osuđeni, ali rizikujući da me neko optuži za nepoštovanje evropskih vrednosti, moram da kažem da mi je žao što u našem zakonodavstvu nema smrtne kazne. Samo takva najstroža kazna je primerena ovakvom zločinu i posledicama koje je taj zločin ostavio na Srbiju“, kazala je Ivana Dulić-Marković. Potpredsednica G17 plus je izrazila nadu da će presude izrečene u Specijalnom sudu „postati i konačne nakon žalbenog postupka“.
Miloš Vasić: Sud strog prema Krsmanoviću
Novinar nedeljnika „Vreme“ Miloš Vasić izjavio je da je presuda optuženima za ubistvo Zorana Đinđića očekivana, ali i da ga je jedino iznenadila strogost Suda kada je reč o kazni izrečenoj Dušanu Krsmanoviću. Vasić, koji je i autor knjige o Zoranu Đinđiću, rekao je novinarima da hvatanje preostalih optuženih za ubistvo koji su u bekstvu zavisi isključivo od njihove neopreznosti i od toga da li im je nestalo novca.
Tomo Zorić: Očekivali smo maksimalne kazne za sve
„Specijalni tužilac Slobodan Radovanović očekivao je maksimalne kazne zatvora za sve učesnike u atentatu na premijera Zorana Đinđića i podneće žalbu na deo sudske odluke kojom su određene kazne“, izjavio je portparol Tužilaštva Tomo Zorić.
Ružica Đinđić: Dobili su kazne kakve i zaslužuju
- Presuda okrivljenima za ubistvo mog muža pokazuje da smo dobili nezavisno sudstvo. U ovakvim političkim okolnostima i uz političke pritiske kojima je bio izložen, Sud je pokazao da može biti nezavisan i da može odoleti pritiscima - rekla je za „Blic“ Ružica Đinđić, supruga ubijenog premijera Zorana Đinđića.
Ona je ocenila da su okrivljeni dobili pravednu kaznu.
- Počinioci ovakvog zločina dobili su kazne kakve i zaslužuju - istakla je Ružica Đinđić.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…