Vesti
Društvo i ekonomija
Direktne strane investicije kao doping
01.06.2007. 12:00
Izvor: Danas
Direktne strane investicije kao doping
Industrijska proizvodnja u Srbiji i neposrednom okruženju pod lupom statističara
Beograd - Industrijska proizvodnja u aprilu ove godine veća je za 6,5 odsto odnosu na isti mesec 2006. godine, dok je u odnosu na prosek ostvaren lane ostala na istom nivou, saopštio je Republički zavod za statistiku Srbije.Komentarišući kretanje industrijske proizvodnje u aprilu u odnosu na mart Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja kaže za Danas da je zabeležen rast od 4,4 odsto, ali ako se isključi sezonski faktor, onda se može govoriti o skoku od oko tri odsto.
Prema podacima statističara obim industrijske proizvodnje beleži rast u 19 oblasti koje u strukturi industrijske proizvodnje učestvuju sa 81 odsto, dok je pad registrovan u deset industrijskih grana. Tako je, recimo, prerađivačka industrija povećala proizvodnju za 8,4 odsto, proizvodnja i distribucija električne energije, gasa i vode veća je za 1,1 odsto, dok vađenje ruda i kamena beleži pad od 1,3 odsto. Zanimljiv je podatak da raste proizvodnja trajnih dobara namenjenih širokoj potrošnji ( proizvodnja nameštaja, automobila, aparata za domaćinstvo) koja je zabeležila skok od 71,4 odsto. I netrajni proizvodi široke potrošnje (hrana i piće, hemijski proizvodi i druga roba namenjena domaćinstvu) beleže skok od 6,5 odsto, a pad proizvodnje od 7,5 odsto registrovan je kod proizvodnje kapitalnih dobara, odnosno mašina i alata i energije (pad od1,4 odsto).
- Natprosečan rast koji u oblasti prerađivačke industrije beleže proizvođači nameštaja ( rast od 66,7 odsto), kao i sektor reciklaže ( skok za 41 odsto) može se objasniti niskom statističkom osnovicom, ali i ulaganjima u te sektore. Na drugoj strani osetan pad zabeležen u proizvodnji kapitalnih proizvoda ukazuje da je domaća industrija na niskoj konkuretskoj poziciji. To znači da se osetnije povećanje proizvodnje ne može očekivati bez većeg priliva direktnih stranih investicija i okončanja procesa restrukturiranja i privatizacije domaće industrije - kaže Đogović i naglašava da bi i realizacija infrastrukturnih projekata iz Nacionalnog investicionog plana mogla da intenzivira proizvodne tokove u nekim sektorima, pre svega industriji građevinskog materijala.
U poređenju sa kretanjem industrijske proizvodnje u okruženju može se zaključiti da je stopa rasta u Srbiji niža nego u Hrvatskoj i BIH. Jedino je u Crnoj Gori zabeležen negativan trend kretanja industrijske proizvodnje. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku industrijska proizvodnja u Hrvatskoj u aprilu beleži skok od 9,4 odsto u odnosu na isti mesec lane. Industrijska proizvodnja u prva četiri ovogodišnja meseca veća je za 8,3 odsto, a prednjači prerađivačka industrija (12,5 odsto), zatim rudarstvo (obim proizvodnje veći je za četiri odsto), dok je u snabdevanju električnom energijom, gasom i vodom zabeležen pad proizvodnje od 5,3 odsto. U okviru prerađivačke industrije, koja u celokupnoj hrvatskoj industriji učestvuje 79 odsto, najveći rast u aprilu u odnosu na isti mesec prošle godine, zabeležila je proizvodnja kancelarijskih mašina i računara (skok od 137,3 odsto). Industrijska proizvodnja u Federaciji Bosne i Hercegovine u aprilu ove godine u odnosu na prosečnu mesečnu proizvodnju u 2006. godini veća je za 8,3 odsto, a u odnosu na april 2006. stopa rasta iznosi 7,5 odsto. Rast proizvodnje po industrijskim granama raspoređen je slično. Obim prerađivačke industrije veći je za 13,9 odsto, rudarstva (13,9 odsto), dok proizvodnja i snabdevanje električnom energijom, plinom i vodom beleži pad od 12,1 odsto, navodi se u saopštenju Federalnog zavoda za statistiku BIH. Zaostajanje industrijske proizvodnje u Republici Srpskoj u prva četiri meseca ove godine u odnosu na isti period lane smanjeno je i sada iznosi 2,8 odsto. Ilustracije radi, industrijska proizvodnja u RS beleži rast od 5,4 odsto u odnosu na isti mesec lane, ali i pad u odnosu na ostvarenje u prošloj godini od 3,8 odsto.
Prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore industrijska proizvodnja u aprilu, u odnosu na mart, bila je niža za 10,5 odsto, dok je u odnosu na april prošle godine, proizvodnja opala za 3,8 procenata. U prvom kvartalu ove godine idustrijska proizvodnja u Crnoj Gori bila je za 2,5 odsto manja nego u istom periodu prošle godine.