Vesti
Društvo i ekonomija
Atanacković: Snižavanjem cena NIS izgubio 150 miliona dolara06.06.2007. 12:00
Izvor: Danas
Privatni prometnici naftnim derivatima optužuju Naftnu industriju Srbije za monopol i nelojalnu konkurenciju
Beograd - Odluka NIS-Petrola da snizi cene naftnih derivata predstavlja monopolistički potez jer je nerealno da u uslovima kada cena nafte na svetskom tržištu obara rekorde benzin i ostali derivati na domaćem tržištu pojeftinjuju. Takav potez nije ekonomski opravdan, i narušava principe zdrave konkurencije - izjavio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Aleksandar Mileusnić, direktor kompanije Petrobart AVIA.On je istakao da su se privatni prerađivači nafte obraćali nadležnim ministarstvima u nastojanju da se dogovore o formiranja boljeg poslovnog ambijenta ali da nisu dobili nikakav odgovor.
Predsednik Upravnog odbora AD Nafta Nebojša Atanacković tvrdi da je NIS, zbog obaranja cene naftnih derivata, pretrpeo gubitak od 150 miliona dolara i ocenio da je to loš potez uoči najavljene privatizacije državne naftne kompanije.
- Kada su se stekli uslovi da se cena dizel goriva D2 poveća, ona je smanjena za 3,5 dinara. To može da se dogodi zato što u Srbiji ne funkcioniše antimonopolski zakon i ne postoje mehanizmi za sprečavanje antidamping ponašanja. Drugim rečima, potrebna je stroga kontrola Uredbe o cenama derivata nafte. Odluka NIS naterala je uvoznike da razmišljaju da li im se isplati da uvoze sirovu naftu i da je prerađuju. Takođe treba podsetiti da kapaciteti nacionalne naftne kompanije nisu takvi da mogu da obezbede uredno snabdevanje tržišta - smatra Atanacković.
On je istakao da kompanije AD Nafta i Tim oil nisu u mogućnosti da smanje cene jer ne bi opstale na tržištu, dok se Petrobart ipak odlučio da smanji cene dizela kako bi se približile ceni od 63,8 dinara po litru.
NIS: Dobar poslovni potez
- Naftna industrija Srbije na svojim benzinskim stanicama prodaje gorivo po cenama koje su niže od maksimalno propisanih Uredbom o cenama derivata nafte, tako da nema ni govora o nelojalnoj konkurenciji ili monopolskom položaju. Takođe, smanjena je i proizvođačka cena dizela D2, tako da privatne benzinske stanice mogu da snize maloprodajnu cenu tog goriva. Snižavanjem cene dizela u sezoni poljoprivrednih radova NIS je napravio dobar poslovni potez jer će se zahvaljujući tome povećati kupovina tog goriva a to znači da prihod kompanije neće biti smanjen. Veća potražnja dizela, smatra Mićović, sprečiće da prodaja opadne i NIS bude na gubitku - rekao je za Danas Tomislav Mićović, direktor Centra za odnose sa javnošću Naftne industrije Srbije.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…