Vesti
Politika
Srbija se vratila na evropski put
14.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
Srbija se vratila na evropski put
Uslov za potpisivanje sporazuma puna saradnja s Haškim tribunalom, rekao komesar Oli Ren
Posle pauze od 13 meseci, Srbija i Evropska komisija su juče nastavile pregovore o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), u prisustvu evropskog komesara za proširenje Olija Rena i potpredsednika Vlade Srbije Božidara Đelića, koji su ocenili da je reč o „veoma važnom danu” za put Srbije ka EU. Pregovori su nastavljeni zvaničnom rundom, tokom koje su prvi put pokrenute teme unutrašnjih poslova, pravosuđa i bezbednosti.
„Veoma sam srećan što se Srbija vratila za pregovarački sto i na evropski put (...) SSP je ključan korak u odnosima EU i Srbije, a njegova primena ulaznica za dalje integracije”, izjavio je Ren, posle otvaranja nove runde pregovora, i naglasio da je nastavak pregovora posledica „konkretnih akcija nove vlade Srbije”.
Ren je ponovio da je uslov za potpisivanje SSP „puna saradnja s Haškim tribunalom koja će dovesti do hapšenja i isporučenja svih preostalih optuženika”.
Đelić, koji je i šef srpskog pregovaračkog tima, ocenio je da je cilj Srbije da „u narednih nekoliko meseci okonča pregovore i parafira sporazum”, te da do kraja 2008. postane kandidat za članstvo u EU.
On je najavio da će Vlada Srbije sprovesti ekonomske reforme koje će dati „snažan oslonac” primeni SSP, da će krajem meseca usvojiti budžet „s veoma malim deficitom”, te da očekuju godišnju inflaciju u Srbiji od šest odsto.
„Imamo dobru šansu da zaključimo sporazum do kraja ove godine, i onda preostaje mnogo posla da se uradi da se ostvari naš cilj – da dobijemo status kandidata”, naglasio je on.
„Neće biti lako postići taj cilj, ali sam uveren da imamo politički, ekonomski i ljudski kapacitet da ga postignemo”, dodao je potpredsednik srpske vlade.
On je istakao da Srbija želi da spoji svoje „najbolje i najumnije ljude zarad evropskog napora, da bi u rekordnom roku ostvarila napredak s obzirom na to što puno kasni u procesu pridruživanja u odnosu na ostale zemlje regiona”.
„Potrebno je da ih stignemo i moramo da učinimo maksimum da bismo to postigli”, naglasio je Đelić.
Odgovarajući na pitanje novinara, Ren i Đelić su se dotakli i teme Kosova i Metohije, za koje su obojica utvrdili na nije povezana za proces evropskih integracija Srbije.
„Evropski kolosek – odnosno SSP – i kosovski kolosek – odnosno rešavanje statusa – jesu dva odvojena procesa”, izjavio je Ren.
On je istakao da se proces SSP vodi u saradnji sa EU, a da se proces rešavanja statusa Kosmeta nalazi u Savetu bezbednosti UN.
„Ne bi bilo fer očekivati od Srbije ustupke po pitanju Kosova da bi se našla na evropskom putu”, naglasio je Ren.
Evropski komesar je, međutim, ocenio da se od Srbije očekuje „konstruktivan” pristup u, kako je rekao, završnici kosovskog statusnog procesa, te da očekuje od Srbije da poštuje „odluke na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN”.
„Važno je da Srbija bude opredeljena za dobrosusedstvo, za regionalnu saradnju i za poštovanje međunarodnih obaveza”, istakao je on.
Đelić je istakao da u Srbiji postoji „nacionalni konsenzus o miroljubivoj odbrani teritorijalnog integriteta zemlje”.
U kosmetskom kontekstu, novinare su interesovali i srpsko-ruski odnosi, kao i to da li će Beograd favorizovati ruske kompanije u procesu privatizacije. Đelić je odgovorio da će se privatizacija odvijati kroz „međunarodne tendere, otvorene za sve i da neće biti favorizovanja”. „Mi svakako veoma cenimo ruski stav, i pružićemo pun pristup privatizaciji na istoj osnovi kao i svim ostalim investitorima”, naglasio je on.
Ren je ocenio da je takav Đelićev stav u skladu sa evropskom perspektivom Srbije, i da „svi žele dobre odnose s Rusijom”.
„Važno je, međutim, da se ne ugušite kada zagrlite prijateljskog velikog medveda”, upozorio je Ren, aludirajući na sve bliže odnose Beograda i Moskve.

Koštunica: Prilika da EU pokaže da ima partnerski odnos
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da nastavak pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju predstavlja dobru priliku da EU jasno pokaže da ima partnerski odnos prema Srbiji, što podrazumeva puno poštovanje njenog suvereniteta i teritorijalne celovitosti. „Zato očekujemo da EU saglasno principu ravnopravnosti svih evropskih država podrži zahtev Srbije da se mora poštovati Povelja UN koja garantuje nepovredivost granica svih međunarodno priznatih država”, navodi se u saopštenju premijera Koštunice. Srbija od EU, prema njegovim rečima, očekuje i puno poštovanje Rezolucije 1244 koja je obavezujuća za sve vlade država članica UN i koja izričito potvrđuje da je Kosovo i Metohija integralni deo Republike Srbije. „Već više puta je Vlada Srbije saopštila da će u procesu evropskih integracija ispunjavati sve opšteprihvaćene evropske standarde, ali istovremeno snažno insistiramo da EU poštuje naše međunarodno priznate granice i da je Kosovo i Metohija neotuđiv i sastavni deo teritorije Srbije”, navodi se u saopštenju premijera Koštunice.