Vesti
Društvo i ekonomija
Pad vrednosti mali, strah ulagača veliki
14.06.2007. 12:00
Izvor: Blic
Pad vrednosti mali, strah ulagača veliki
Kretanja u srpskim investicionim fondovima
Investicione jedinice oba srpska investiciona fonda već dvadesetak dana svakodnevno vrede sve manje. Tek što su se odlučili da iz slamarice izvuku teško stečene novce i ulože ih u biznis koji obećava, sitni investitori već se pribojavaju da su, možda, opet pogrešili. Stručnjaci, pak, tvrde da se radi o privremenim potresima i da je zarada na dugi rok izvesna.
Vlasnik 1.000 investicionih jedinica fonda „Delta plus“ izgubio je u poslednje tri nedelje oko 350 evra, a vlasnik istog broja jedinica fonda „FIMA Proaktiv“ nešto manje od 200 evra. Vladimir Pavlović, portfolio menadžer fonda „FIMA Proaktiv“, tvrdi da ulagači ne treba da budu zabrinuti jer dugoročno sigurno dobijaju.
- Ovo je vreme kad špekulanti izlaze sa Berze, a ostaju dugoročni investitori. Tokom leta uobičajeno berzanska aktivnost opada i strani investitori manje trguju. Investicioni fondovi to koriste i kupuju akcije po povoljnim cenama. Naši članovi ne treba da brinu jer smo u teškim uslovima obavili dobre kupovine koje će dugoročno sigurno doneti značajnu dobit - kaže Pavlović.
U investicionom fondu „Delta plus“ nisu se odazvali našoj molbi da prokomentarišu pad vrednosti investicione jedinice. Ipak, nezvanično nam je rečeno da se radi o posledicama opšteg silaznog trenda na beogradskoj berzi, gde među investitorima već duže vlada pesimizam, a pad vrednosti beleže i najlikividnije akcije. A to je, poručuju poznavaoci berze, pravo vreme za kupovinu akcija. O tome svedoči i komentar učesnika jednog internet foruma koji, kako kaže, moli boga da ovakvo stanje potraje još tri meseca da se „nakupuje dobrih, a jeftinih akcija“.
Naravno, ljudima koji su svoju ušteđevinu predali investicionim fondovima i za to platili pristojnu proviziju, nije baš do šale. Budući da zakon propisuje da fondovi 70 odsto kapitala moraju ulagati na domaćem tržištu hartija od vrednosti, a 30 mogu da oplođuju u inostranstvu, ulagači se pitaju šta se dešava sa tim delom portfolija. Tim pre što izveštaji sa ostalih berzi u regionu ni iz daleka nisu tako sumorni kao ovi iz Beograda.
U Komisiji za hartije od vrednosti, nadležnoj za kontrolu investicionih fondova, juče nismo uspeli da pronađemo nikog od nadležnih za kontakt sa medijima. Možemo samo da citiramo nedavnu izjavu PR Komisije Vesne Vujić koja je rekla da „za uloge u investicione fondove nigde u svetu ne garantuje država i da imovina fonda može potpuno da propadne ako propadnu sve hartije od vrednosti koje je kupio fond“.