Vesti
Politika
Oni su ubili Ćuruviju
23.06.2007. 12:30
Izvor: Blic
Oni su ubili Ćuruviju
Završene istražne radnje o ubistvu vlasnika "Dnevnog telegrafa"
Na listi osumnjičenih za ubistvo novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa“ Slavka Ćuruvije, pored bivše predsednice JUL-a Mirjane Marković, najverovatnije će se naći još četiri osobe. To su bivši šef srpskog DB-a Radomir Marković, nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, kao i pripadnici tajne službe Ratko Romić i Miroslav - Miki Kurak, saznaje „Blic“ .
Naš izvor blizak istrazi kaže da bi prema dokazima prikupljenim u dosadašnjem toku postupka, Mirjana Marković mogla da bude osumnjičena kao naredbodavac zločina. Radomir Marković i Milan Radonjić bi mogli da se terete za pomaganje u ovom zločinu, a Romić i Kurak za saučesništvo.
Tokom predistražnih radnji koje je sprovodio istražni sudija Posebnog odeljenja Dragan Lazarević, na zahtev specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića, nisu saslušani Radomir Marković, Radonjić, Romić i Kurak. Tako je izbegnuta mogućnost da oni budu saslušani kao svedoci, a kasnije i kao osumnjičeni, objašnjava naš sagovornik.
Istražni sudija Lazarević uputiće sledeće nedelje Specijalnom tužilaštvu predmet o ubistvu Slavka Ćuruvije, potvrdila je juče sudija Maja Kovačević-Tomić, portparol Posebnog odeljenja.
Ona je navela da su završene istražne radnje i da je ostalo da sudija „sredi predmet“. Nakon toga će poslati tužilaštvu, koje treba da odluči da li ima osnova za pokretanje istrage protiv konkretnih osumnjičenih za ubistvu Ćuruvije.
Slavka Ćuruviju su ubila dvojica napadača u ulazu njegove zgrade u Svetogorskoj ulici 11. aprila, na Uskrs, 1999. godine, pucajući mu u leđa i glavu.
Krajem 2000. i početkom 2001. godine, 27 pripadnika Devetog odeljenja Beogradskog centra DB svedočili su da su neposredno pre ubistva Ćuruvije dobili naređenje da ga intenzivno prate. Tadašnji načelnik Devetog odeljenja Zoran Pavić svedočio je da ga je načelnik beogradskog Centra DB Milan Radonjić zvao skoro na svakih pet minuta da se raspituje o kretanju Ćuruvije na dan ubistva i da je vikao na njega zato što ga ne izveštava redovno.
Pripadnici DB su svedočili i da im je neposredno pre ubistva Ćuruvije preneto naređenje Radonjića da hitno prekinu praćenje Ćuruvije. Jedan od njih, koji nije odmah čuo naredbu, svedočio je da je na ulici gde je ubijen Ćuruvija video beli „golf 3“, identičan vozilu kojim su raspolagali pripadnici Devetog odeljenja.
Utvrđeno je da je na dan ubistva Ćuruvije za sporni „golf“ bio zadužen pripadnik beogradskog DB Ratko Romić. Pojavili su se svedoci koji su sa Romićem videli i Kurka.
Jedini za sada očevidac ubistva Ćuruvije je krajem 2003. identifikovao u MUP-u Srbije na fotografiji Luku Pejovića kao jednog od dvojice ubica. Otkriveno je da je Pejović bio rođak Kurka. Pejovića, koji je imao dosije narko-dilera u Crnoj Gori, ubili su nepoznati napadači ubrzo posle 5. oktobra 2000. Inače, ranija policijska istraga povezala je Kurka i Pejovića sa JSO.

Napredovao uz Miru Marković
Do oktobra 1998, kada je na inicijativu Mirjane Marković imenovan za šefa DB, Radomir Marković nikada nije radio u tajnoj službi. Završio je beogradski Pravni fakultet i počeo da radi u policiji. Bio je šef stanice milicije na Aerodromu „Beograd“, odakle je imenovan za načelnika SUP-a Beograd. Kao šef beogradskih policajaca preporučio se vlastima 1992, kada je udario Danicu Drašković koja je bila uhapšena zbog demonstracija. Marković je pravosnažno osuđen za ubistvo Ivana Stambolića i atentat na Vuka Draškovića u Budvi na 15 godina zatvora. Prvostepenom presudom, nedavno je osuđen i za ubistvo četiri člana SPO na Ibarskoj magistrali na osam godina zatvora. Protiv njega se još vodi i postupak za skrivanja ili uništavanja službenog CD sa biografijama lidera DOS-a.