Vesti
Politika
Nezavisnost Kosova bila bi međunarodni presedan
26.06.2007. 13:00
Izvor: Danas
Nezavisnost Kosova bila bi međunarodni presedan
Petnaesti samit zemalja članica Crnomorske ekonomske saradnje
Istanbul - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče u Istanbulu da bi eventualna nezavisnost Kosova predstavljala opasan politički i međunarodno-pravni presedan koji bi proizveo dalekosežne posledice u mnogim delovima sveta.
Govoreći na petnaestom samitu zemalja članica Crnomorske ekonomske saradnje (BSEC) Tadić je rekao da Srbija insistira na mirnom rešenju problema Kosova, uz očuvanje teritorijalne celovitosti i suvereniteta u skladu s rezolucijom 1244 SB UN.
- Siguran sam da bi eventualna nezavisnost Kosova predstavljala opasan politički i međunarodno-pravni presedan koji bi proizveo dalekosežne posledice u mnogim delovima sveta sa sličnim žarištima i krizama, a ponajpre u regionu Crnog mora. Presedani se ne mogu proglašavati, niti poricati. Oni se jednostavno dogode - istakao je Tadić u svom govoru.
On je izrazio uverenje da je regionu neophodno i čvrsto povezivanje s EU. Prema njegovim rečima povezivanje crnomorskog regiona, koji zahvaljujući pre svega bogatstvu u energentima beleži jednu od najbržih stopa privrednog rasta u svetu, predstavlja istorijsku priliku za podsticaj razvoja.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da bi nametanjem nezavisnosti Kosova i nasilnom promenom granica Srbije bio uspostavljen presedan koji bi predstavljao ozbiljnu potencijalnu pretnju za bezbednost Crnomorskog regiona.
- Nametanje nezavisnosti Kosova protiv volje ne samo Srbije, već i bez odluke Saveta bezbednosti UN, moglo bi da uspostavi opasan presedan da velike sile mogu nametati svoju volju kako bi iznudile promenu granica drugih država - rekao je Jeremić na specijalnom sastanku ministara spoljnih poslova BSEC.
Ministarski sastanak održava se u sklopu samita BSEC. Govoreći o Kosovu Jeremić je ukazao na "težnje nekih u međunarodnoj zajednici da jednostrano priznaju nezavisnost južne srpske pokrajine" i naglasio da "nikakve diplomatske finese ne mogu sakriti činjenicu da se od Srbije traži da učini nešto što nijedna zemlja nije učinila u miru, da se odrekne integralnog dela svoje suverene teritorije".
Jeremić je upozorio da "nametnuto rešenje za Kosovo ne samo što nije održivo, jer bi posejalo seme za novi konflikt, već je i suštinski opasno za stabilnost u međunarodnom sistemu". Nametanje nezavisnosti bi otvorilo Pandorinu kutiju etničkih problema i podela i ozbiljno oslabilo suštinska načela međunarodnog poretka, a pre svega suverenu ravnopravnost država, rekao je šef srpske diplomatije.
Osim Tadića, samitu prisustvuju i predsednik Rusije Vladimir Putin, predsednik Bugarske Georgij Prvanov, predsednik Gruzije Mihail Sakašvili, premijer Grčke Kostas Karamanlis, predsednik Moldavije Vladimir Voronjin, predsednik Rumunije Trajan Basesku, kao i predsednik Ukrajine Viktor Juščenko.

Jeremić i Lavrov: Predlog rezolucije neprihvatljiv
Šefovi diplomatija Srbije i Rusije Vuk Jeremić i Sergej Lavrov složili su se juče u Istanbulu da je predložena rezolucija o Kosovu "u potpunosti neprihvatljiva" i da je potrebno nastaviti pregovore o budućem statusu Pokrajine. "Lavrov i ja smo razmotrili aktuelni tekst rezolucije koji se nalazi u zvaničnoj proceduri u okviru SB i složili smo se da je tekst u potpunosti neprihvatljiv i za srpsku i za rusku stranu i da ga kao takvog treba odbaciti", rekao je Jeremić u telefonskoj izjavi agenciji Beta, uz ocenu da "nema načina" da se taj tekst popravi. Lavrov i Jeremić su se, prema rečima srpskog ministra, složili da je potrebno nastaviti pregovore o budućem statusu Kosova. Jeremić je dodao da su se predsednici Srbije i Rusije Boris Tadić i Vladimir Putin juče u Zagrebu dogovorili da počne intenzivna komunikacija na nivou ministarstava spoljnih poslova dve zemlje.