Vesti
Društvo i ekonomija
Dinar ojačao
03.07.2007. 12:00
Izvor: Blic
Dinar ojačao
Evro je juče ponovo pao na nivo iz sredine decembra 2004. godine, a toliko je vredeo i u decembru prošle godine. Građani su prethodni dan mogli da kupe evro u menjačnicama u širem centru Beograda i za 79,35 dinara, dok je kupovni kurs iznosio 78,15 dinara. Ekonomisti smatraju da je ovaj trend jačanja dinara posledica veće ponude deviza, ali i da taj trend neće dugo trajati.
Menjači očekuju da će narednih dana, kurs blago krenuti naviše i ukazuju na nekoliko razloga koji su uticali da evro „prokliza“. Počev od toga da tradicionalno više ima deviza tokom leta jer naši građani koji žive i rade u inostranstvu dolaze u Srbiju da provedu odmor, ali i da Narodna banka Srbije „čvrsto drži uzde“.
- Građani zbog ovakvog povoljnog kursa koriste priliku i sada uglavnom kupuju devize, a retko ih prodaju - rekli su u menjačnici „Pirana“ u Beogradu.
Tako u Kosjeriću juče oko 15 časova u menjačnicama nije bilo evra za prodaju, i to kako se navodi zbog isplate malinarima.
NBS juče je istakla da se kurs formira tržišno u skladu sa ponudom i tražnjom deviza i da od 4. juna do danas NBS nije bila prisutna na deviznom tržištu, ni na strani prodaje, ni na strani kupovine deviza, što znači da se kurs formirao tržišno u potpunosti u direktnoj međubankarskoj trgovini.
- Kratkoročno pomeranje kursa ne znači da se menja i trend kretanja kursa, o čemu svedoče i najnoviji podaci sa deviznog tržišta. U petak, 29. juna, na primer, banke su nudile nekoliko desetina miliona evra po kursu od 78,9 dinara za evro, a NBS je bila spremna da ih otkupi po 78,25 dinara za evro. Međutim, pošto banke nisu bile zainteresovane za prodaju deviza, tog dana nije bilo nikakvog prometa na sastanku Međubankarskog deviznog tržišta. Već juče, u ponedeljak, nivo kursa je izmenjen i u prepodnevnoj međubankarskoj trgovini evro je ojačao za skoro jedan dinar - kažu u NBS.
I ekonomisti ukazuju da ima više faktora koji su uticali na jačanje nacionalne valute. Mr Goran Nikolić, saradnik Centra za naučnoistraživački rad Privredne komore Srbije, kaže da je uticaj na kretanje kursa imala i dokapitalizacija „AIK banke“ jer su krupni investitori strani i domaći morali da prodaju evre i kupuju dinar.
- Drugi razlog je skorašnje preuzimanje srpskog kablovskog operatera SBB-a, za koji je plaćeno oko 200 miliona evra, a treći je sezonskog karaktera, dolazak naših ljudi koji žive i rade u inostranstvu na odmor. Sve to je uticalo da se poveća ponuda deviza - kaže Nikolić.
Po njegovim rečima, Narodna banka Srbije, nije intervenisala jer je procenila da su u pitanju faktori koji nemaju dugoročni uticaj na tendencije kursa. Međutim, Nikolić naglašava da će NBS ako u narednim danima eventualno dođe do daljeg pritiska na jačanje dinara najverovatnije intervenisati na međubankarskom tržištu deviza prodajom dinara.
- U poslednjih nekoliko dana došlo je do značajnijeg priliva deviza, što je uz ograničenu količinu dinara doprinelo do veće ponude deviza, a što ima za direktnu posledicu jačanje kursa dinara - objašnjava Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka u Beogradu.

Dužnici - dobitnici
Svi građani koji imaju zaduženja u evrima, a svoj dug otplaćuju u dinarima, zbog jačanja dinara su na dobitku.
- Sreća te se pad evra pogodio sa datumom kada se obračunava rata za kredite indeksirane u stranim valutama. Tako je svim građanima Srbije - dužnicima za poslednjih pet dana po tom osnovu rata smanjena za tri procenta, koliko je evro „oslabio“ - kaže mr Goran Nikolić.