Vesti
Društvo i ekonomija
Za braću iz Srbije porez po starom19.06.2006. 11:00
Izvor: Blic
Crna Gora - Svaka druga vikendica u vlasništvu državljana Srbije
Blizu polovine vikendica i pet odsto stanova u crnogorskim gradovima u vlasništvu je državljana Srbije. Kako sada stvari stoje, i nakon proglašenja nezavisnosti Crne Gore poreski obveznici iz Srbije neće biti tretirani kao stranci i imaće ista prava i plaćaće porez po istoj poreskoj stopi kao i državljani Crne Gore. Da li će tako i biti, znaće se nakon okončanja pregovora predstavnika dve države čiji će nastavak uslediti narednog četvrtka ili petka. Vlada Srbije utvrdiće naredne nedelje spisak nerešenih pitanja oko kojih je nužan dogovor s predstavnicima Crne Gore, saznaje „Blic“. Građane obe države svakako najviše zanima kako će biti regulisana svakodnevna životna pitanja - isplata penzija i štednih uloga, raspolaganje imovinom i poreske obaveze.
Bez diskriminacije
Kada je reč o imovini srpskih državljana u Crnoj Gori, važeće crnogorsko zakonodavstvo u pogledu svojinskih prava i obaveza na istovetan način tretira građane Crne Gore i Srbije, što isključuje bilo kakvu diskriminaciju u pogledu sticanja prava svojine i pravne zaštite stečene imovine. Državljani Srbije u Crnoj Gori mogu slobodno sticati pokretne i nepokretne stvari, a da pri tom nisu u obavezi da menjaju rezidencijalni status, odnosno prebivalište ili boravište. To faktički znači da građani i preduzeća iz Srbije, u pogledu sticanja i slobodnog raspolaganja imovinom, bar do sada nisu imali ograničenja koja postoje za strana fizička i pravna lica, kao i da su u pogledu oporezivanja imovine i prenosa vlasničkih prava bili u jednakom položaju, kao i crnogorski državljani.
Sporno područje
Uoči referenduma aktuelna vlast u Crnoj Gori obećala je da građani Srbije, prilikom sticanja svojine u Crnoj Gori, i ubuduće neće morati da ispunjavaju posebne rezidencijalne uslove, dakle neće biti tretirani kao stranci. Međutim, što se tiče poreske politike, naglašeno je da će doći do njenog redefinisanja u delu oporezivanja imovine u područjima intenzivnijeg privrednog rasta (primorje), kao i da će se to učiniti neselektivno i bez obzira na poreklo vlasnika. Tumačenja ovog stava kažu da je, zapravo, reč o isključivanju mogućnosti povlašćenog statusa vlasnika iz Srbije. Da li to znači drugačiji poreski tretman ili izvesna ograničenja za gradnju u navedenom području još nije poznato.
Ostale vestiArhiva
- 01/11 Tragedija u Novom Sadu: Završena akcija spasavanja…
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…