Vesti
Društvo i ekonomija
Pet dobrih, a jeftinih destinacija12.07.2007. 12:00
Izvor: Blic

Izabrati dobru, a jeftinu destinaciju nije nimalo lako, posebno ako nemate malo više iskustva u putovanjima. Tako na primer, u Grčkoj je možda Paralija najjeftinija i u njoj ima dobre zabave, ali za pravi odmor, koji vam neće izmamiti mnogo para, mnogi će preporučiti Tasos ili mesta na poluostrvu Halkidiki, a najnoviji hit je Parga, koja se nalazi na kopnu u blizini ostrva Krf. U Bugarskoj je najjeftinija Varna, ali nećete pogrešiti ni ako izaberete Nesebar.
U Crnoj Gori, daleko najjeftinije destinacije su Sutomore i Ulcinj. Mada, pravi biser na moru su Rafailovići, gde se može naći nešto jeftiniji hotelski smeštaj nego na ostatku Crnogorskog primorja.
Hrvatska je pravi svetski hit gde dolaze džet-seteri sa svih kontinenata, ali za srpske turiste je, zbog blizine, itekako popularna destinacija. Posebno Istra, gde se srpski turisti najsigurnije osećaju i rado idu u Umag.
Kada je u pitanju Turska, većina će se i ove godine zaputiti ka Kušadasiju, ali po izboru mnogih, daleko je bolji Marmaris, najviše zbog toga što nema mnogo turista iz naše zemlje, ali i zbog manje navalentnih trgovaca.
Najjeftiniji aranžmani mogu se naći krajem avgusta ili u septembru. Kažu da je u septembru najbolje letovati, ne samo zbog toga što je temperatura vazduha nešto niža i prijatnija, već je more, koje se tokom leta nakupi sunčevih zraka, toplije.
U praksi, najjeftinija putovanja su ona na koja se ide sopstvenim prevozom ili autobusom. Avionska karta, sa svim taksama, po pravilu čini barem polovinu cene aranžmana, ako ne i više.
Aranžmani koji uključuju autobuski prevoz često su najjeftiniji, ali se javlja problem dužine putovanja. Vožnja do Crne Gore može da traje i po 12 sati, do Kušadasija 24 ili do Marmarisa 30 sati. Takođe, tu je problem i udobnosti takvog putovanja, a ranijih godina dešavalo se da autobusi budu bez klima-uređaja, da se pokvare, a da se na popravku čeka nekoliko sati. Zato je savet svim putnicima da se, pre nego što uplate aranžman, dobro upoznaju sa tim kakve autobuse imaju agencije, kao i koliko u proseku traje putovanje do željene destinacije.
Sopstveni prevoz je, definitivno, prava stvar. Ne samo da možete stati gde želite, već možete i upoznati predele po kojima se vozite. Čak i za daleke destinacije kao što je Turska, put ne mora teško da padne jer može da se prespava u Čanakalama. Iako se može dogoditi da široki putevi nisu obeleženi trakama, na njima nema gužvi, a dobro su obeleženi tablama koji pokazuju mesta pored kojih prolazite i ka kojima idete.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…