Vesti
Društvo i ekonomija
Dinar neće devalvirati
15.07.2007. 13:00
Izvor: Mondo
Dinar neće devalvirati
Spoljnotrgovinski deficit Srbije ove godine mogao bi dostići rekordnih 9,5 milijardi dolara, ali nema bojazni od platno-bilansne krize i devalvacije dinara, ocenio je stručni saradnik Privredne komore Srbije (PKS) Goran Nikolić.
On je u izjavi agenciji Beta rekao da će "ključ" za pokriće deficita spoljnotrgovinskog i ukupnog deficita platnog bilansa biti neto strane direktne i portfolio investicije, priliv po osnovu kredita i menjačkih poslova i nova devizna štednja.
Nikolić je precizirao da se ove godine očekuje više od tri milijardi dolara stranih direktnih investicija i portfolio investicija u neto iznosu, neto priliv po osnovu kredita od više od 4,5 milijardi dolara, neto priliv po osnovu menjačkih poslova od više od 1,3 milijardi dolara i oko dve milijarde dolara nove devizne štednje.
Prema njegovim rečima, to će biti više nego dovoljno za pokriće deficita u razmeni sa svetom, koji ove godine nesumljivo dostiže istorijski limit.
Stručni saradnik PKS objasnio je da će platni bilans, čiji je deo spoljnotrgovinski bilans, na kraju godine srpska privreda zaključiti sa "blagim plusom". Prema njegovim rečima tome pogoduje i usporavanje rasta uvoza, koji je u prva tri meseca ove godine evidentan.
Nikolić je procenio da bi se ova godina mogla završiti sa rastom uvoza ispod 30 odsto i rasta izvoza od 32 do 35 odsto, što su "ogromne razlike koje će dovesti do deficita".
"Budući da saldo platnog bilansa ukazuje na promene deviznih rezervi", nema bojazni da će one biti dovoljne i da će ukupan platni bilans "iako ne tako dobar kao prošlogodišnji, i ove godine biti ipak dobar", rekao je Nikolić.
Stručni saradnik PKS ocenio je i da Narodna banka Srbije (NBS) "dobro radi svoj posao", izrazivši uverenje da će održati cilj da bazna inflacija na kraju godine bude od četiri do osam odsto i da neće dozvoliti da dinar značajnije apresira.
"Iako postoje neki nagoveštaji da se to možda može desiti, siguran sam da NBS neće dozvoliti da kurs padne ispod 78 dinara za evro", dodao je on.
Nikolić je istakao da je "broj jedan" u rešavanju problema deficita srpske privrede "politički akt", odnosno poboljšanje odnosa Srbije sa ključnim partnerima, Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama.
"Jer važnija je politika za ekonomiju, nego sama ekonomija za ekonomiju", zaključio je stručni saradnik PKS.