Vesti
Politika
Oprezno oko Kosmeta
17.07.2007. 12:00
Izvor: Politika
Oprezno oko Kosmeta
Tokom posete Ljubljani Vuk Jeremić postavio pitanje statusa nepriznate srpske manjine u Slovenije
Ljubljana, 16. jula – Glavna tema razgovora sa državnim vrhom Slovenije tokom radne posete ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića Ljubljani bilo je Kosovo i evropska perspektiva Srbije. Jeremić se sastao sa premijerom Janezom Janšom i predsednikom parlamenta Francem Cukjatijem, a domaćinu Dimitriju Rupelu izrazio je uverenje da SB UN neće usvojiti najnoviji američko-evropski nacrt rezolucije o Kosmetu.
U izjavi za „Politiku” Jeremić je potvrdio da je sagovornike obavestio da Srbija neće prihvatiti nezavisnost svoje južne pokrajine uz očekivanje da Slovenija pomogne Srbiji u napretku ka EU. Dimitrij Rupel je na zajedničkoj novinarskoj konferenciji rekao da je problem Kosova „tema svih tema” uz nadu da će status biti rešen uoči slovenačkog predsedavanja Evropskoj uniji 1. 1. 2008. Rupel je dodao da oko pitanja Kosmeta treba biti „osetljiv i oprezan”, jer Slovenija u EU ima najveću odgovornost za zapadni Balkan, Srbiju i Kosovo. Poznato je da Rupel i rukovodstvo Slovenije insistiraju na Ahtisarijevom planu kao jednoj prihvatljivoj osnovi za rešavanje pitanja Kosova, a Rupel je opet podvukao značaj očuvanja jedinstva država članica EU u pogledu statusa Kosova, te izrazio sumnju u spremnost Brisela da se povuče korak nazad odlukom da odustane od Ahtisarijevog plana.
„Kao što u Srbiji ne bi hteli i ne bi smeli da biraju između EU i Kosova, tako u EU ne bismo želeli da biramo između Srbije i Kosova, između Srba i kosovskih Albanaca”, kazao je Rupel.
Jeremić je ponovio spremnost srpske vlade da krene u nove pregovore sa Prištinom „već u ponedeljak” kako bi se što pre postiglo kompromisno rešenje koje ne podrazumeva nezavisnost i koje neće destabilizovati prilike na zapadnom Balkanu, pri čemu je Ahtisarijev plan za Beograd neprihvatljiv, kao i svaki drugi jednostrani potez. Rupelovo ministarstvo je uoči Jeremićevog dolaska izdalo saopštenje da Slovenija Ahtisarijev plan podržava kao „jedinu realnu osnovu za osiguranje multietničkog Kosova i njegov trajni razvoj”. Ako se zna da je Janša – dok je bio prvak opozicije – tvrdio da bi Slovenija morala biti prva država na svetu koja će priznati državu Kosovo i da Slovenija intenzivno lobira za nezavisno Kosova i preko Ban Ki Muna, nekadašnjeg ambasadora Koreje u Sloveniji iz Beča, za koga Rupel rado podseća da je veliki prijatelj Slovenije koja ima velike privredne interese na Kosovu, jasno je da su srpska i slovenačka pozicija oko statusa Kosmeta dijametralno suprotne. Iz Janšinog kabineta su posle susreta sa Jeremićem poručili da se „premijer zauzeo za što brži dogovor o rešenju statusa Kosova”.
Slovenačka diplomatija je posle fijaska prethodnih rezolucija o statusu Kosova izrazila želju da će to pitanje možda rešiti upravo Ljubljana tokom predsedavanja EU u prvoj polovini 2008, pa je među prioritete predsedavanja EU već istakla zapadni Balkan uz tvrdnju da će biti „motor približavanja tih država Uniji”. Jeremić je u razgovoru za naš list potvrdio da je sa političkim rukovodstvom Slovenije otvorio pitanje slovenačkih penzionera u Srbiji, odnosno da se zauzeo za sklapanje sporazuma o socijalnom osiguranju do kraja 2007.
Ministar spoljnih poslova Srbije neprijatno je iznenadio sagovornike problematizovanjem statusa nepriznate srpske manjine u Sloveniji, koja prema poslednjem popisu broji više pripadnika nego priznate manjine (italijanska i mađarska). „To pitanje postavljam i sa aspekta predsedavajućeg Komiteta ministara Saveta Evrope, jer prema evropskim kriterijumima Srbi koji žive u Sloveniji zaslužuju da dobiju status nacionalne manjine”, objasnio je Jeremić za „Politiku”, dok slovenački mediji prenose Jeremićev poziv da Srbi u Sloveniji dobiju status kakav ima slovenačka zajednica u Srbiji.