Vesti
Politika
Ahtisari: Malo izgleda za predlog
17.07.2007. 21:00
Izvor: B92
Ahtisari: Malo izgleda za predlog
Njujork, Priština, Brisel -- Marti Ahtisari i Havijer Solana zaključili da ima malo izgleda da bude usvojen sadašnji predlog rezolucije o Kosovu.
Specijalni izaslanik UN za Kosovo i predstavnik Evropske unije su se založili da se o tome nastave pregovori Beograda i Prištine. "Treba biti strpljiv kao što sam ja u rešavanju kosovskog statusa", izjavio je kratko Ahtisari posle sastanka i time odgovorio na pitanje novinara da li se ne oseća "izneverenim" što će njegov plan biti primenjen samo delimično. Solana se nije pojavio pred novinarima.
Zvaničnici EU koji su učestvovali na sastanku preneli su novinarima da su Solana i Ahtisari "bili pesimisti u pogledu izgleda da se usvoji sadašnji predlog rezolucije SB UN", ali da se u EU očekuje da se nastave pregovori Beograda i Prištine na temelju dogovora članica Kontakt grupe.

Rusija ponovo odbila
Rusija je prethodno odbila i novi američko-evropski predlog rezolucije o Kosovu tokom zatvorenih konsultacija u Savetu bezbednosti u Njujorku. Posle konsultacija, novinarima se prvi obratio ambasador Francuske u UN Žan-Mark de la Sablije.
"Otišli smo najdalje što smo mogli kako bismo odgovorili na zabrinutost nekih članova Saveta bezbednosti. Kao što znate, prethodni predlog rezolucije dobio je značajnu podršku u SB UN, ali se nisu svi članovi saglasili o njemu", kaže on.
"Zato smo sada predložili novi tekst, koji je konačan pokušaj da postignemo saglasnost članica SB UN. Ako bude sporazuma, biće druge rezolucije, ako ga ne bude, SB će razmotriti situaciju", rekao je Sablije.
Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin ponovio je da Rusija i dalje ne podržava novi predlog rezolucije o Kosovu i založio se za nove pregovore, s novim posrednikom, koji ne treba da budu oročeni.
"Rekli su kako veruju da moraju ostati neke sive zone i izvesna nesigurnost. Mi verujemo da je to pogrešan pristup jer je problem suviše ozbiljan. Ovde se radi o međunarodnom pravu, o stabilnosti na Balkanu i o budućnosti Srbije i Kosova, pa ne možemo neke stvari ostaviti nesigurnim", kaže Čurkin.
Predstavnik Kine u UN Vang Guangđa izjavio je da bi bilo najbolje da se Beograd i Priština dogovore o statusu Kosova. "Mislim da je bilo nekih poboljšanja, posebno po pitanju ohrabrivanja 120 dana pregovora, posle kojih nema automatskog određivanja statusa", rekao je on.
"Ali, verujem da ima oblasti koje treba poboljšati. Na primer, specifičan cilj pregovora mora biti jasan. Kina smatra da dogovor, kakav god bio, moraju postići zainteresovane strane", kaže on.

Priština: Uloga SB sve manja
Članovi pregovaračkog tima Kosova ocenili su danas da je uloga Saveta bezbednosti UN u rešavanju statusa Kosova sve slabija, ali da veruju u uloge Vašingtona i Evropske unije za realizovanje nezavisnosti u "mogućem trenutku".
"Poslednji događaji u Savetu bezbednosti nisu dobri. Signali koji stižu zbog nastavljene blokade Rusije su prepreka, pa zbog toga kažemo da će se tražiti alternativna rešenja ako ne bude brzog uspeha u ovome pravcu", rekao je predsednik Kosova Fatmir Sejdiu komentarišući sinoćnju raspravu u Savetu bezbednosti.
Prema njegovim rečima, alternativno rešenje će se tražiti u saradnji sa međunarodnim faktorima koji podržavaju nezavisnost Kosova.
Kako javlja dopisnik B92 iz Prištine, kosovski pregovarački tim nastavlja raspravu o procesu utvrđivanja statusa Kosova u SB UN i narednim koracima. U Prištini za sada nema jedinstvenog stava o narednim potezima kosovskih institucija u procesu određivanja statusa.
Posle jučerašnje sednice tima, premijer Agim Čeku i lider partije Ora Veton Suroi založili su se za preciziranje rokova za utvrđivanje statusa, s čime se nisu saglasili Sejdiju i lider Demokratske partije Kosova Hašim Tači.
Precizirati rokove za status, prema kosovskoj političkoj terminologiji znači početi kalkulacije o jednostranom proglašenju nezavisnosti, koje bi usledilo ako bi pregovarački proces doživeo krah.
Ni pripadnici mekše struje, poput Sejdijua, ne isključuju tu mogućnost, ali o njoj govore biranim rečima i uz navođenje da do proglašenja nezavisnosti u Prištini može doći samo uz saglasnost SAD i ostalih zapadnih sila.
Članovi tima će se sastati i sutra kako bi utvrdili stavove koje će predstaviti na sastanku sa američkim državnom sekretarom Kondolizom Rajs 23. jula u Vašingtonu.