Vesti
Politika
Iskoristićemo pravo veta na neprihvatljive rezolucije
19.07.2007. 12:00
Izvor: Danas
Iskoristićemo pravo veta na neprihvatljive rezolucije
Predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta, Dume, Boris Grizlov i predsednik Srbije Boris Tadić složili su se juče u Beogradu da je za Kosovo potrebno pronaći kompromisno rešenje, prihvatljivo za obe strane.
Tadić je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, istakao da se Srbija protivi nezavisnosti Kosova i da se zalaže za obnavljanje direktnih pregovora bez unapred određenog ishoda. "Predsednik Tadić je ponovio da se Srbija bori svim diplomatskim, pravnim i mirnim sredstvima da Kosovo i Metohija ostane u okviru teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije", piše u saopštenju.

Sporazum o saradnji DSS i Jedinstvene Rusije
Beograd - Predsednik DSS Vojislav Koštunica i predsednik Sveruske političke stranke "Jedinstvena Rusija" Boris Grizlov potpisali su juče sporazum o međupartijskoj saradnji. Koštunica je naveo da su odnosi između Ruske federacije i Srbije u stalnom usponu, jer su "principijelni, zasnovani na poštovanju međunarodnog prava i njegovih temeljih principa", dodajući da trenutno postoji velika podudarnost u politici između Rusije i Srbije, posebno u definisanju budućeg statusa Kosova i Metohije unutar Srbije.
Grizlov je, kako se dodaje, ponovio "poznate i principijelne stavove Rusije o Kosovu i Metohiji i istakao da nisu ispunjeni svi uslovi iz Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da bi svaki pokušaj izvlačenja rešenja kosovskog pitanja iz mandata Saveta bezbednosti UN značilo kršenje Rezolucije 1244 i Povelje UN.
Postoje dva suštinski različita stava, jedan je poštovanje povelje UN, a drugi je kršenje te povelje i pronalaženje rešenja kojim se Srbiji oduzima deo teritorije i stvara druga albanska država. Međutim, rasprava traje već godinu dana i to pokazuje koliko je teško, ma koliko sila bila moćna, da nadvlada pravo - ocenio Vojislav Koštunica pošto je s Grizlovim potpisao sporazum o međupartijskoj saradnji.
On je objasnio da je mnogo vremena izgubljeno "jer kompromis nije tražen tamo gde ga je trebalo tražiti, u okviru Povelje UN i Rezolucije 1244".
- Onog trenutka kada se krenulo pogrešnim i naopakim putem, da se rešenje traži mimo Povelje i Rezolucije UN 1244, na osnovu obećanja koje su pojedine zemlje davale kosovskim Albancima, zapelo se u ćorsokak - naveo je premijer Srbije.
Predsednik ruske Dume Boris Grizlov istakao je da je sporazum još jedan državni podsticaj i da će omogućiti bilateralnu saradnju u svim oblastima života dveju zemalja.
On je novinarima posle potpisivanja sporazuma rekao da je pitanje KIM odavno prestalo da bude unutrašnje pitanje Srbije i postalo svetsko pitanje, kao i da "nacrti rezolucija u SB ne mogu da budu prihvatljivi jer se zasnivaju na tome da Kosovo ne može da bude presedan". Podsetio je da je u poslednje vreme bilo pet pokušaja da se dostave nacrti rezolucija, koji nisu odgovarali zahtevima srpske strane.
- Rusija to ne može da prihvati i u slučaju da sličan nacrt rezolucije bude proguran u SB iskoristićemo pravo veta - ocenio je Grizlov.
Grizlov je rekao da se nada da će poslednji nacrt rezolucije SAD i EU koji, kako je naveo, nije u skladu s Rezolucijom 1244 i Poveljom UN, biti povučen jer je neprihvatljiv. On je dodao da se Rusija zalaže za nastavak pregovora dve strane koji treba da vode kompromisnom rešenju.
Grizlov je takođe istakao da je Kosovo pitanje SB UN i da ta međunarodna organizacija treba da donosi odluke, a da svi ostali učesnici svetskog života moraju da ih slede.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je posle razgovora s Grizlovim da Srbija izuzetno poštuje stav Rusije o rešenju statusa Kosova jer on čuva međunarodni pravni poredak. Dulić je istakao da je s ruskim kolegom razgovarao i o unapređenju saradnje u privredi, energetici i kulturi, kao i da je dobio obećanje da će Duma po hitnom postupku ratifikovati Sporazum o slobodnoj trgovini sa Srbijom kada taj dokument dođe u skupštinsku proceduru. Grizlov je dodao da je sastanak bio veoma konstruktivan i da je bilo reči i o saradnji u oblasti obrazovanja, socijalne politike i investiranja.