Vesti
Društvo i ekonomija
Zbog trudnoće na ulicu26.07.2007. 12:00
Izvor: Večernje Novosti

Udruženje „Roditelj“ iz Niša uputilo je apel Ministarstvu rada i socijalne politike u kojem upozorava „da Strategija ne motiviše žene da rađaju, već ih gura u nezaposlenost“, i zahteva od nadležnih da odgovarajućim merama zaštite trudnice i buduće majke od poslodavaca.
- Žene koje žele da zasnuju porodicu suočavaju se sa pretnjama otkazima, a poslodavci bez pardona otpuštaju i žene u poodmakloj trudnoći - napominje Dragana Ćorić, iz Udruženja „Roditelj“. - Strategija se oslanja na materijalnu pomoć nezaposlenim ženama, a time ne možemo da motivišemo mlade žene da rađaju.
Do konkretnih podataka o otkazima zbog trudnoće i bolovanja, ili potvrdama da neće rađati, koje žene u pojedinim firmama potpisuju, gotovo je nemoguće doći. O tome žene radije ćute, kako ne bi „naljutile“ poslodavce.
Međutim, javna je tajna da se često još pri konkurisanju za posao ženama postavlja pitanje - imaju li decu i da li u narednih dve-pet godina planiraju da rađaju. Pozitivan odgovor momentalno ih diskvalifikuje. Nije neobično ni da se prilikom zasnivanja radnog odnosa devojkama na potpis daje i „ugovor iz senke“ gde one, potpisuju blanko otkaze, koji će biti aktivirani onog momenta kada ostanu u drugom stanju.
- Poslodavci se „brane“ od trudnica i ugovorima o radnom odnosu na određeno vreme - kaže Vesna Bajić, koordinator SOS telefona za žene žrtve diskriminacije na radnom mestu UGS „Nezavisnost“. - Ako žena ostane u drugom stanju, ugovor o radu joj se ne produžava.
Ova pojava je prisutna u Srbiji već dvadesetak godina. SOS telefonu javljaju se žene iz privatnih i društvenih preduzeća koje su zbog trudnoće ostale bez posla. - Savetujemo ih da tuže poslodavca, iako je zbog „rupa“ u Zakonu o radu ova trka za trudnice unapred izgubljena - objašnjava Bajić.
U Inspektoratu za rad nemaju evidentirane prijave radnica koje su zbog trudnoće ostale bez posla, a sindikatima se godišnje na ovaj problem požali samo 10-15 žena. Materinstvo je zaštićeno odredbama Zakona o radu. Ukoliko poslodavac ne obezbedi zaštitu materinstva, kao i prava na osnovu nege deteta, zaprećene su novčane kazne od 600.000 do milion dinara.
Zahtevi
Zaposlene majke najčešće su se obraćale Inspektoratu za rad radi isplate naknada za porodiljsko odsustvo i odsustva radi nege deteta. Najviše zahteva je prošle i ove godine podneto u Južnobačkom okrugu, čak 23, u Severnobačkom 20, Šumadijskom i Zaječarskom po 10, pet u Sremskom, četiri u Kolubarskom i Pomoravskom, tri u Mačvanskom i dva u Topličkom.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…